+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 2 12 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 16

35. madde atama kriteri

Araştırma Görevlisi Forumunda 35. madde atama kriteri Konusunu İncelemektesiniz

Selam arkadaşlar bi üniversitede araştırma görevlisi oldum. Fakat bulunduğum üniversite enstitüsünde yüksek lisans yapamıyorum çünkü ...


 1. #1
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  47

  35. madde atama kriteri

  Selam arkadaşlar bi üniversitede araştırma görevlisi oldum. Fakat bulunduğum üniversite enstitüsünde yüksek lisans yapamıyorum çünkü bölüm yok. Acaba başka bi üniversiteye 35. Madde ile başvurarak orda yüksek lisans yapma şansım nedir. Kadrom geçici olarak yüksek lisans yaptığım üniversiteye alınır mi yoksa git gel yapmak zorunda mi kalacağım ? Yardimlariniz için çok teşekkür ederim umarım anlasilmisimdir

 2. #2
  Lisansüstü
  Üyelik Tarihi
  01-2012
  Nerden
  Ankara
  Mesaj
  69
  Atandığınız üniversiteye bağlı sanırım.
  35. maddde ile görevlendirebilirler veya gel git yap diyebilirler.

 3. #3
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  1.054
  Alıntı Anjerdo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Atandığınız üniversiteye bağlı sanırım.
  35. maddde ile görevlendirebilirler veya gel git yap diyebilirler.
  Cariden de 35. madde kapsamına girilebiliyor mu ?

 4. 08-07-2012, 20:54

  Yeni Üye


 5. #4
  Yardımcı Doçent Doktor
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  1.054
  Alıntı Entomofitoherbo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Çok teşekkür ederim hocam. Yalnız ben oyp kadrosu ile değil normal düz fakülte kadrosu ile atanıyorum. 35. Maddeyi kullanma sebebim enstitüde bölüm yok yüksek lisansa baslayayamıyorum. Gidince Yine de senet imzalar miyim ? Basvuracagim uni de sadece yüksek lisans kadrosu olması yeterli mi yoksa araştırma görevlisi kadrosu açılması mi lazım başvurmam için. Kusura bakmayın sorularım saçma ve basit olabilir daha yeniym de akademik hayatta. Ilginize teşekkürler..
  Sizin YL yapma zorunluluğunuz var mı ÖYP'dekiler gibi ? Varsa zaten bir çözüm bulunacaktır, muhtemelen dediğiniz şekilde başka bir üniye görevlendirileceksinizdir. Zorunluluğunuz yoksa ne olur bilemiyorum.

 6. 08-07-2012, 21:07

  Yeni Üye


 7. #5
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Eğer araştırma görevlisi iseniz ve başka bir üniversitede Yüksek Lisans kazanırsanız üniversiteniz sizi araştırma görevlisi olarak atayacaktır. İlgili üniversitede buna istinaden sizi ya burslu öğrenci yada görevlendirme şartıyla kabul edebilir. Bu ikisi arasındaki fark nedir? Şimdi bunu açıklayayım ben size;

  a- Eğer burslu öğrenci olursanız ve başvurup kazandığınız üniversite şehir dışındaysa o şehirde okuldaki sadece derslere katılarak maaşınızı alırsınız ve okulla YL yaptığınız üniversitede hiç bir göreviniz bulunmaz bu durumda senet imzalarsınız ve döndüğünüz zaman zorunlu hizmetinizi yapmanız gerekir.

  b-Eğer üniversiteye görevlendirilirseniz YL yaptıgınız üniversitede geçici akademik personel olursunuz. YL bitene kadar okulda mesai sistemine bağlı kalarak size verilen görevleri yerine getirir ve YL derslerinize girmekle yükümlü olursunuz. Bu durumda da zorunlu hizmet ve senet vardır.

  Fakat a durumunda yl ve doktora bittikten sonra istifa edemez edecek olursanız senetleri paşa paşa ödersiniz. B durumunda da ödetmek isterler fakat onda şöyle bir durum var; siz zaten maaşlı çalıştıgınız ve gecici görevinizde de bu maaşı hakadecek zaman ve hizmeti verdiğiniz için danıştaya başvurup emsal davaları gösterip bu parayı ödemeyebilirsiniz fakat bu durumda da bir daha akademisyen olamazsınız.

  Yani kısaca iki durumda da senet var iki durumda da zorunlu hizmet var ama ikinci durumda mahkeme başvurusu ile bu seneti iptal ettirme şansınız çok yüksek ilkinde ise paşa paşa ödersiniz. İstifa düşünmüyorsanız bu durum sıkıntı değil.

  Şimdi gelelim 35. madde şartlarına, bu şartlardan yararlanmak için öncelikle ve sadece araştırma görevlisi olmanız lazımdır. Yani öğretim görevlisi uzman veya okutmansanız bundan yararlanamazsınız. Diğer bir madde ise YL ınızı şehir dışında kazanmış olmanız gerekmektedir. şehir içi farklı üniversitelerde görevlendirme yoktur. Diğer bir husus ise YL sınavlarına sizin girip sizin kazanmanız gerekmektedir. Yani ÖYP de oldugu gibi belli bir puana göre YÖK atamıcak sizi o yüzden bu sizin bireysel başarınıza kalmıştır. Farklı ama yakın üniversiteler arasında görevlendirme yapılmayabilir Örnek olarak izmir ile manisa arasında. Daha doğrusu aynı şehirde ve yakın şehirlerde olan görevlendirmeler iki üniversitenin de karşılıklı onayını gerektirir.

 8. #6
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Alıntı Entomofitoherbo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Ben atanırken sadece lisans mezunu olma şartı vardı. Yüksek lisans yapıyor ya da yapmış olma vs gibii durum yoktu. Ama malum yükselmek için yuksege başlamak lazım. Bu konuda senet meselesi benim için önemli. Hangi kurumla muhattab olmalıyım sayın hocam. Kadronun bulunduğu uni mi gideceğim uni mi yoksa yök mu ? Kesin kararı kim veriyor acaba ? Yüksek lisansa başlamak istediğim uni de mi bitiyor iş yoksa ?
  Araştırma görevlilerinin ilan şartlarında lisans mezunu yazsada mevzuatta araştırma görevlileri Yardımcı doçent yetiştirmek amacı ile kadroya alınan personeldir ve Yüksek Lisans ve Doktora yapma yükümlülükleri vardır bu nedenle bu kişiler YL ve Doktora yaparken diğer akademik personeller gibi harç yatırmazlar ve devlet onların adına bu harcı yatırır. Buda ilavedir

 9. 08-07-2012, 21:26

  Yeni Üye


 10. #7
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Alıntı Entomofitoherbo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Anladım mecburen senetle oluyor demekki bu iş. Ben oyp değilim normal atama. Ayrıca fakülte kadrosuyum. YL a Basvuracagim uni ile çalıştığım uni arasında 600 km var. Bulunduğum yerde enstitü yok mecburen yükselmek için yüksek lisansa başlamam gerek. Ben yüksek lisans sonunda mecburen asıl kadronun olduğu yere donerim. Donmezsem galiba senedi ödemem gerekiyor doğru anlamismiyim? Siz benim yerimde olsanız ne yapardınız sayın hocam kafam çok karışık lütfen bi akıl verin zaman da daralıyor.
  Eğer görevlendirme ile atanırsan yüksek lisans ve doktoradan sonra imzaladıgın senetleri tahsil etmek istediklerinde danıştay kararı ile mahkemeye başvurarak cezanın engellenmesini sağlayabilirsin. Ama görevlendirme ile atanman şart. Bu durumda birdaha hiçbir yüksek öğretim kurumunda görev alamazsın.

  Ben senin yerinde olsam kadroya başvurmayı ya en baştan göze almazdım, yada bunu göze aldıysam gereğini yerine getirir ve sonra üniversiteme dönerdim. Merak ettiğim konu sen hangi ildesin su anda ve hangi ilde yüksek lisans yapmayı düşünüyorsun.

  Unutmaki başvurdugun kadro ilerdeki yrd doc, doc ve prof acıgını gidermek adına açılmış bir kadrodur ve sen buna layık görülmüşsün. Bu kadrodan maaş, yüksek lisans ve doktora eğitimlerin boyunca faydalanıcak ve ardından o okula gidip görevini yerine getirip yeni öğrenciler ve nesiller yetiştireceksin. Türkiye'nin heryeri bir değil ve heryerinin bir olmaması bizim gibi insanların batıyı doğuya tercih etmesinden kaynaklanıyor. Yalnış anlama seni eleştirmiyorum bende bu şekilde davranırdım yerinde olsam. Ama gelişmeyen yerlerin gelişmesi kalkınması ve diğer bölgeleri yakalaması eğitimden geçiyor ve bunun altın kurallarından biri olan bu kadro yetiştirme olayıda senet ve zorunlu hizmetlerle korunmaya sağlanıyor. Yerinde olsam yazmış ve kazanmışsam buraya gitmeye en başında karar vermişsem, bilim ahlakı ve etiği cercevesinde davranırdım. Seni eleştirmiyorum, bir çok konuda hakta veriyorum ama görevin yükümlülüğü çok bunu unutmaman ve hayat boyu birinci sıraya hep etik kurallarını koymanı tavsiye ederim.

  Belki şu anda olmayan enstitüyü zamanı gelince senin kadron sayesinde açabilirler ve sen o şehre, yaşayan gençlerine kendi şehirlerinde YL ve doktora yapma imkanı sunan hocalardan biri olursun. Değer görür baş üstünde tutulurmusun? Hiç sanmıyorum ama bu olay belki seni motive edebilir

 11. 08-07-2012, 21:50

  Yeni Üye


 12. #8
  Yeni Üye
  Üyelik Tarihi
  05-2012
  Mesaj
  47
  Bir daha yüksek öğretim kurumlarında görev alamazsınız derken bu hangi şartlarda geçerli. Asıl kadroya geri dönmek istemeyip bulunduğum yerde kalmak istediğimde senetler devreye giriyor ve buna dava açarsak bi daha yüksek öğretim kurumlarına giremiyorum doğru anladım değil.mi ?

 13. #9
  Doktora
  Üyelik Tarihi
  06-2011
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  384
  Zorunlu hizmetinizi yerine getirmemek ve istifa etmek kaydıyla geçerli. Siz zorunlu hizmetinizi yerine getirdikten sonra tabiki şartlar olgunlaştıgında başka üniversitelere geçebilirsiniz. Kimse sizin hayatınıza o denli bir ipotek koyamaz. Onu belirtmek istedim ama açık olamamışım sanırım. Ama unutmayın ki enstitü yoksa orda doktora da yoktur. Doktorayıda başka bir kurumda yapmanız gerekecek. YL veya doktoranız ne kadar sürerse yani ne kadar süreyle başka bir şehirde eğitim alırsanız o süre zarfı kadar Bingöl üniversitesinde zorunlu hizmetiniz bulunacaktır. Zorunlu hizmetinizi sağladıgınız taktirde istediğinizi yapmakda özgürsünüz.

 14. 08-07-2012, 22:21

  Yeni Üye


 15. #10
  Baş Editör
  Üyelik Tarihi
  07-2011
  Mesaj
  5.090
  Alıntı Entomofitoherbo Demiş ki: Mesajı Görüntüle
  Anladim hocam çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler dogrultusunda. Ben oyp olmadığım için belki bu konuda daha şanslı görüyorum kendimi. Yök bu senet olayını çözecek gibi geliyor bana. Enstitünün olmamasıni benim başka bi uni de görev almam açısından lehime kullanilabilir bir durum olarak görüyorum. Yine de ilk firsatta Basvuracagim batıya ilerde devletimiz isterse ki git zorunlu hizmetini yap gider paşa pasa yapariz insallah. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için yine de farklı fikirleri olan arkadaşlarımız varsa buradan yazarlarsa bana yol göstermeleri açısından çok minnettar olurum. Tekrar tesekkurler
  YÖK'ün senetler ile ilgili düzenleme yapacağına inanmak biraz zor artık. Adamların umrunda değiliz.

Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Lütfen Resimdeki Karakterlerin Aynısını Sırayla Kutunun İçine Yazınız.

Benzer Konular

 1. ÖYP Yüksek Lisansta 39. Madde ve 35. Madde Farkı
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan bukala
  Cevap: 121
  Son Mesaj: 20-10-2016, 02:23
 2. Madde 35'te senet yapılması gerektiğini söyleyen madde nerede?
  ÖYP 2012- Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı Bölümü forum içinde, yazan Mr December
  Cevap: 25
  Son Mesaj: 22-08-2014, 12:01
 3. atama
  ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan nurbanu.
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 09-02-2012, 23:44
 4. Üniversitede Atamaya Patent Kriteri
  Güncel Eğitim Haberleri forum içinde, yazan Nazmi
  Cevap: 4
  Son Mesaj: 05-10-2011, 22:51
 5. Tüm programlar için ALES sayısal puanının en az 80 olması başvuru kriteri olarak belirlenmiştir.
  Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan odd1256
  Cevap: 1
  Son Mesaj: 26-08-2011, 00:15

Mesaj Yetkileriniz

 • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
 • Cevap yazmaya yetkiniz var
 • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
 • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
 •  
Yukarı Git