reklam

+ Konuyu Cevapla
Sayfa 1 - Toplam 3 123 SonSon
Bulunan 1 den 10 - Toplam 23

Araştırma Görevlisi ile İlgili Yönetmelikler

Araştırma Görevlisi Forumunda Araştırma Görevlisi ile İlgili Yönetmelikler Konusunu İncelemektesiniz

Üniversite Personeline (öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve öğretim yardımcılarına (araştırma görevlilerine) çalışma bürosu sağlanması, bu ...


  1. #1
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    6

    Araştırma Görevlisi ile İlgili Yönetmelikler

    Üniversite Personeline (öğretim üyesi, öğretim görevlisi ve öğretim yardımcılarına (araştırma görevlilerine) çalışma bürosu sağlanması, bu büronun sağlanma süresi, bu büroda yer alması gereken ekipmanlar vs hakkında üniversiteyi bağlayıcı kanun hangisidir veya var mıdır?

    Bizimle ilgili tüm kanun ve yönetmelikleri bilmek istiyorum. Sonuçta alırken onlar bir çok şey istiyor ama isteklerini karşılayıp girdikten sonra da köle olmanın anlamı yok. Hakkımı bilmek istiyorum ki arayayım değil mi?

    Kılık kıyafet, çalışma ofisi sağlanması, idari üstlerimiz vesaire bir çok şey , mesai saatlerimiz ....

    tüm bunları direkt olarak kanun ya da yönetmelikte görmek istiyorum.

    teşekkür ederim.

  2. #2
    Yüksek Lisans
    Üyelik Tarihi
    04-2011
    Mesaj
    100
    gayet güzel bir talep, bencede ezilmemek için şart. varsa bilen paylaşırsa güzel olur arkadaşlar

  3. #3
    Ordinaryüs Profesör Doktor
    Üyelik Tarihi
    12-2011
    Mesaj
    5.055
    "Araştırma görevlileri,yükseköğretim kurumlarında yapılan araştırma, inceleme ve deneylerde yardımcı olan ve yetkili organlarca verilen ilgili diğer görevleri yapan öğretim yardımcılarıdır."

    2547 sayılı Yüksek Öğretim Kanunu 02.06.2003'da yukarıdaki gibi bir tanım geçiyor ama "diğer görevler"in ne olduğu açıklanmamış.

    YÖK'ün sitesini araştırmaya devam ediyorum şu an.

    Görevleri
    Madde 7- Öğretim yardımcısı kadrolarına geçici olarak atanan yükseklisans, sanatta yeterlik, doktora ve tıpta uzmanlık öğrencilerinin görevleri şunlardır:

    a) Yükseklisans, sanatta yeterlik, doktora ve tıpta uzmanlık öğrencileri için ilgili fakülte, yüksekokul, bölüm, anabilim veya bilim dalı tarafından gerekli görülen bilimsel çalışmaları yapmak,
    b) Kadroyu tahsis eden rektörlük, fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya enstitünün yürürlükte olan yönetmelik ve yönergelerinde öngörülen görevler ile bağlı oldukları bölüm, anabilim dalı veya bilim dalının vereceği eğitim, araştırma ve uygulama ile ilgili görevleri yapmak,
    c) Üniversite, fakülte, yüksekokul, konservatuvar ve enstitü organlarınca ve ilgili bölüm, anabilim dalı ve bilim dalı başkanlarınca verilecek diğer görevleri yapmak.

    LİSANSÜSTÜ ÖĞRENİM GÖRENLERDEN ÖĞRETİM YARDIMCISI KADROLARINA ATANACAKLARIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERİ İLE TIPTA UZMANLIK ÖĞRENCİLERİNİN GİRİŞ SINAVLARI HAKKINDA YÖNETMELİK

    http://www.yok.gov.tr/content/view/455/183/lang,tr/

    http://www.yok.gov.tr/content/view/435/

    YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU

    Madde 33

    Ek Madde 17 – (Ek: 25/10/l990 - 3670/12 md.)

    Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak kaydı ile; yükseköğretim kurumlarında kılık ve kıyafet serbesttir.


    Bulabildiklerim bunlar, genelde görevlerden bahsedilmiş, haklarından bahseden bir yönetmelik ya da kanun bulamadım, gözümden kaçmış da olabilir.

    Bu arada "Öğretim Yardımcısı" oluyormuşuz.
    Son düzenleyen Nazmi, 07-04-2012 saat 13:45.

  4. #4
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    6
    Evet, gayet güzel, tüm bunların çıktısını alarak arşivlemek lazım.

    birde en merak ettiğim husus çalışma ofisi ve ekipmanların sağlanması.

    yökten bilgi edinme kanunu uyarınca istedim, bakalım ne cevap gelecek.

  5. #5
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    05-2012
    Mesaj
    4
    Merhaba,
    Araş. Gör. olmanın süresi var mı? Mesela belirli zaman diliminde doktorayı tamamlayamadığımızda bizi istedikleri gibi Okutman kadrosuna geçirebilirler mi ya da ilişik kesebilirler mi? Bu konuyla ilgili herhangi bir yasal düzenleme var mı?
    Teşekkür ederim.

  6. #6
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    ÖYP kapsamında ise belli bir süresi var.

  7. #7
    Lisansüstü
    Üyelik Tarihi
    05-2012
    Mesaj
    4
    yok ÖYP kapsamında değil.
    33/a'ya göre araştırma görevlilerinin belirli bir zaman diliminde Yl ve Doktorayı bitirme koşulu var mı? Bununla ilgili herhangi bir yasal düzenleme ya da Danıştay kararı bulunuyor mu?

  8. #8
    Baş Editör
    Üyelik Tarihi
    07-2011
    Mesaj
    5.063
    Alıntı bartu Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    yok ÖYP kapsamında değil.
    50d ise yine süre var

  9. #9
    Araştırma Görevlisi
    Üyelik Tarihi
    06-2011
    Mesaj
    729
    33/a li icin yok bildiğim kadarıyla hatta ar. gör olarak emekli olanlar var gibi efsaneler de bulunmakta

  10. #10
    Akademikpersonel.org
    Üyelik Tarihi
    09-2010
    Nerden
    İstanbul
    Mesaj
    17.053
    Alıntı ibulut Demiş ki: Mesajı Görüntüle
    33/a li icin yok bildiğim kadarıyla hatta ar. gör olarak emekli olanlar var gibi efsaneler de bulunmakta
    Teorik olarak sorun yok ama pratikte üni. 12 yıl sonra yenilemiyor.
    Özel mesaj Yolu İle Soruları Cevaplandıramıyoruz, Foruma Sorarsanız Daha Hızlı Bilgi Edinebilirsiniz





Hızlı Cevap Hızlı Cevap

Benzer Konular

  1. Öğretim Görevlisi ile Araştırma Görevlisi Arasındaki Fark
    Öğretim Görevlisi forum içinde, yazan kgurcan
    Cevap: 56
    Son Mesaj: 14-06-2017, 17:35
  2. Araştırma görevlisi, Öğretim görevlisi vb. Kadrolu mu oldu yoksa Sözleşmeliye devam mı?
    Akademik Personel Atama Kriterleri ve Yönetmelikleri forum içinde, yazan neden_insan
    Cevap: 15
    Son Mesaj: 31-01-2014, 13:26
  3. Cevap: 29
    Son Mesaj: 23-01-2013, 16:27
  4. Cevap: 23
    Son Mesaj: 05-06-2012, 14:29
  5. M.Y.O ' da Araştırma Görevlisi veya Öğretim Görevlisi Olmak ?
    ÖYP Hakkındaki Sorularınız forum içinde, yazan Fırat
    Cevap: 2
    Son Mesaj: 15-07-2011, 14:06

Mesaj Yetkileriniz

  • Yeni konu açmaya yetkiniz yok
  • Cevap yazmaya yetkiniz var
  • Eklenti yüklemeye yetkiniz yok
  • Mesajınızı düzeltmeye yetkiniz yok
  •  
Yukarı Git