Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Ziyaretçi Araştırmacı (Visiting Researcher) Nedir, Nasıl Olunur?

30 Mart 2015
Ziyaretçi Araştırmacı (Visiting Researcher) Nedir, Nasıl Olunur?
       

Bu yazımızda ziyaretçi araştırmacılık kavramını tüm detayları ile inceleyeceğiz. Ziyaretçi araştırmacı nedir, ziyaretçi araştırmacı olmanın şartları nelerdir, ziyaretçi araştırmacılık ne kadar süre ile yapılabilir, avantajları dezavantajları nelerdir, ziyaretçi araştırmacılık için burs imkanları var mıdır ve ziyaretçi araştırmacılığın herhangi bir yükümlülüğü var mıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz.
Bağlı bulunduğu üniversite dışında başka bir üniversiteye (ya da bilimsel kuruma) bir hocanın gözetiminde çalışmak araştırma yapmak ve bilimsel yayınlar çıkarmak amacıyla giden kişiye ziyaretçi araştırmacı denmektedir. Ziyaretçi araştırmacılık kavramı özellikle son yıllarda daha fazla rağbet gören bir uygulamadır. Ülkemizden ABD üniversitelerine her yıl pek çok öğrenci ziyaretçi araştırmacı olarak gitmekte ve orada bir hocanın gözetiminde çalışmaktadır.

Ziyaretçi araştırmacılık lisansüstü eğitimle birlikte gerçekleştirilebilecek bir eylemdir, lisans eğitimi sırasında ziyaretçi araştırmacı olarak bir yere gitmek bilim dünyasında çok nadir rastlanan bir durumdur. Genellikle doktora yeterlilik sınavının sonrasında (doktora sırası) ya da doktoranın tamamlanmasından sonra (doktora sonrası, post-doc) ziyaretçi araştırmacılık yaygındır.

 

Yazının devamını okumak için Tıklayınız…

       

Yorumlar

 1. Ink Bottle dedi ki:

  Nilgün hanım merhaba,
  Linkteki yazıda bu soruların cevapları var diye düşünüyorum. Süresinden tutun da şartlarına kadar işin mali boyutuna kadar her konu linkteki yazıda kısaca tartışıldı. Açıkçası ziyaretçi araştırmacılık için kesin şartlar kurallar falan yok tam bir standart yok. O yüzden çoğu konuda net konuşmak zor.

  özellikle bilmek öğrenmek istediğiniz bir detay varsa sorarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

  Iyi çalışmalar…

 2. Nilgün dedi ki:

  Şu parantezin içindeki soruların (Ziyaretçi araştırmacı nedir, ziyaretçi araştırmacı olmanın şartları nelerdir, ziyaretçi araştırmacılık ne kadar süre ile yapılabilir, avantajları dezavantajları nelerdir, ziyaretçi araştırmacılık için burs imkanları var mıdır ve ziyaretçi araştırmacılığın herhangi bir yükümlülüğü var mıdır gibi soruların cevaplarını vereceğiz.) cevaplarını vereceğinizi beyan ettiğiniz yazınızda tanımdan öte hiç bir somut cevap vermiyorsunuz…

Yorum Yaz