Akademik Personel | 25 Nisan 2018, Çarşamba

Yurtdışında Eğitime 1.5 Milyar Dolar

Yurtdışında Eğitime 1.5 Milyar Dolar
       

Dünya genelinde yaklaşık 100 milyar dolarlık hacmi olan yurtdışı eğitimin yüzde 1.5’ini Türk öğrenciler oluşturuyor. Son yıllarda gelişen alternatifler sayesinde her yıl yurtdışı eğitimine çıkan 100 bin öğrenci yaklaşık 1.5 milyar dolar harcıyor.

Türk öğrencilerin küresel bir sektör haline gelen yurtdışı eğitime ilgisi her geçen gün artıyor. Dünya genelinde yaklaşık 100 milyar dolarlık hacmi olan yurtdışı eğitimin yüzde 1.5’ini Türk öğrenciler oluşturuyor. Son yıllarda gelişen alternatifler sayesinde her yıl yurtdışı eğitimine çıkan 100 bin öğrenci yaklaşık 1.5 milyar dolar harcıyor. OECD raporlarına göre dünya genelinde 4,3 milyon öğrenci kendi ülkesi dışında bir ülkede eğitim görüyor. 1990’larda yurtdışında eğitim gören öğrenci sayısı 1,3 milyonken bu rakamın 2025 yılında 8 milyona çıkması bekleniyor. Hızlı büyümesini sürdüren yurtdışı eğitim sektörünün önümüzdeki yıllarda devletlerin önemli gelir kaynakları arasındaki yerini alacağı öngörülüyor.

ALTERNATİFLER ARTTI
Geçmiş yıllarda sadece burs kazanan veya ailesinin maddi imkânları iyi olan öğrenciler yurtdışında eğitim alabilirken son yıllarda gelişen altenatifler her kesimden öğrencinin yurtdışı eğitime yönelmesine olanak sağlıyor. Lisans, yüksek lisans, dil eğitimi için yurtdışına giden öğrenci sayısı her geçen gün artarken Work&Travel ve Staj Programları öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. IEFT Yurtdışı Eğitim Fuarları Genel Müdürü Deniz Akar, “Yurt dışına en çok öğrenci gönderen 15 ülkeden birisinin Türkiye olduğunu söyledi. Akar “Amerika, İngiltere, Almanya gibi ülkelerin yanı sıra İsveç, Hollanda, Çin, Malezya, Macaristan, Rusya ve Polonya gibi ülkelere de eğitim ücretlerinin ekonomik olması nedeniyle ilgi artıyor. Öğrencilerin yaklaşık 3’te biri üniversite eğitimi için yurt dışına çıkıyor” dedi.

BURS OLANAKLARI

Türk öğrencilerin önemli bir kısmı yurtdışına kendi olanaklarıyla çıksa da, bir kısmı da Türk veya yabancı kurumlardan almış oldukları burslarla eğitimlerini sürdürüyor. Burs veren kurumlar arasında British Council, Fullbright, Campus France, DAAD, China Scholarship Council, Swedish Institute, Nuffic ön plana çıkıyor. Ülkelerin eğitim ve kültür tanıtım kurumları olabildiği gibi, doğrudan üniversiteler veya özel kurumlar tarafından da burs sağlanabiliyor.

MEB, AB DEĞERLERİNİ ÖĞRETECEK
Milli Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, 81 ilde öğrencilerin AB değerlerini öğrenmeleri amacıyla yeni bir proje başlattı Müdürlük “Bana AB’yi Anlat” konulu resim, slogan ve kısa öykü yarışması şeklinde üç kategoride öğrencilere yönelik yarışmalar başlattı. “AB’yi Öğreniyorum” bilgi yarışmasıyla da öğrencilerin AB değerlerini öğrenmeleri teşvik edilecek. Proje 24 ay sürecek. Dereceye girenler AB ülkelerine çalışma gezisine gönderilecek.

PASİFİK ADALARIYLA EĞİTİM İŞBİRLİĞİ
İstanbul Teknik Üniversitesi, 12 Pasifik Ada ülkesinde kampusları yer alan Güney Pasifik Üniversitesi ile bilimsel işbirliği yapacak. Karasularında okyanus dibinde önemli altın, bakır, manganez ve kobalt yatakları bulunan ülkelerle yapılan eğitim işbirliği kapsamında öğrenci ve akademisyen değişimleri, ortak araştırmalar ve bilimsel bilgi paylaşımları gerçekleştirilecek.

Kaynak: Sabah

       

BENZER HABERLER