reklam
Akademik Personel | 23 Şubat 2017, Perşembe

Yüksek Lisanstan ve Doktoradan Atılma Bu Yıl Uygulanmaya Başlıyor

Yüksek Lisanstan ve Doktoradan Atılma Bu Yıl Uygulanmaya Başlıyor
       

LİSANSÜSTÜ EĞİTİMDE ATILMA UYGULAMASI BU DÖNEMDEN İTİBAREN BAŞLIYOR

Bilindiği üzere, Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği 20 Nisan 2016 tarih ve 29690 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Söz konusu yönetmelikle yapılan düzenlemeler sonucunda;

1-Tezli yüksek lisans programını bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırılmadığına bakılmaksızın dört yarıyılda ders dönemini, en çok altı yarıyılda ise tezi tamamlayamayanların,

2-Tezsiz yüksek lisans programını bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç, her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızın en çok üç yarıyılda tamamlayamayanların,

3-Doktora programlarına tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenlerden dört yarıyılda ders dönemini, lisans derecesi ile kabul edilenlerden ise altı yarıyılda ders dönemini, ayrıca bilimsel hazırlıkta geçen süre hariç olmak üzere tezli yüksek lisans derecesi ile kabul edilenlerden her dönem için kayıt yaptırıp yaptırmadığına bakılmaksızınon iki yarıyılda; lisans derecesi ile kabul edilenlerden de on dört yarıyılda bitiremeyenlerin,

İLİŞİKLERİ KESİLECEKTİR.

Diğer taraftan, ilgili yönetmeliğin geçici 1 inci maddesinde; “Bu Yönetmelikle getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihinden itibaren başlar.” hükmü yer almaktadır.

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen ve aşağıda yer alan yazıda; “Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği”nin Geçici 1 inci maddesi gereği halen kayıtlı olan öğrencilerin daha önce geçirdikleri süreler dikkate alınmadan yönetmelikte belirlenen azami sürelerin yeniden başladığı ve azami sürelerin başlangıç tarihinin ise2016-2017 akademik yılı güz yarıyılı olarak dikkate alınması gerektiği belirtilmiştir.

Sonuç olarak, bu dönemden itibaren (2016-2017 güz) yönetmelikte belirtilen süreler zarfında ders veya tez aşamalarını başarı ile tamamlayamayan öğrencilerin ilişikleri kesilecektir.

Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. Gokce dedi ki:

  Merhaba, doktora derslerimi 2009’da bitirdim ancak yeterlik sınavına girmedim. Devam etmek istiyorum. Mümkün mü acaba? Eğer mümkün ise sınava ne zamana kadar girmem gerekecek?

 2. Elif dedi ki:

  Yani her halükarda tezi uzatmış olsak bile herkese uc yil sure mi tanincak yükseklisans için

 3. zeynep dedi ki:

  2014-2015 güz döneminde tezli yüksek lisansa başlamış biri 3 dönemde dersleri bitirip teze geçtiyse, içinde bulunduğumuz bu dönemde dondurduysa, 2016-2017 yılının 2 dönemi sonunda süresi bitiyor mu? Yoksa bu yıldan itibaren üç yıl daha süresi var mı?

  Çok farklı yorumlar var o yüzden lütfen cevap verin

  1. B. Takan dedi ki:

   3 yıl daha süresi olacak, narahat olmayın.

 4. Murat dedi ki:

  Harclar ne olacak

 5. Özcan dedi ki:

  Tamam çok güzel ama azami süre yeniden başladığına göre bu kişilerin askerlik durumları ne olacak? Askerlik şubeleri aftan yararlanıyorsunuz tecil mümkün değil diyor nasıl afsa?

  1. Anıl dedi ki:

   Nasıl yani tecil mümkün değil diyor ? Kim için mümkün değilmiş peki ?

Yorum Yaz