Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Yüksek Lisans Mülakatına Nasıl Hazırlanırım?

19 Eylül 2014
Yüksek Lisans Mülakatına Nasıl Hazırlanırım?
       

Yüksek Lisans Mülakatlarına Nasıl Çalışmalıyım? Nasıl Hazırlanmalıyım? Nasıl Giyinmeliyim?

 

Yüksek lisans mülakat soruları, yüksek lisans programına ve jüriye göre değişmektedir. Bu bakımdan, mülakata girecek adayların yüksek lisans jürisini önceden öğrenmesi faydalı olacaktır. Özellikle, jüri üyeleriyle mülakat öncesi tanışılması ve mülakat konusunda tavsiye alınması adayın jüri üyeleri tarafından yakından tanınmasını sağlamaktadır. Çünkü unutulmamalıdır ki, hayatımızın çoğu yerinde olduğu gibi akademik hayatta da kişisel iletişim oldukça önemlidir.

Yüksek lisans mülakatına hazırlanmak için başvuru yapan adayların ilgili enstitüden veya web sayfasından ders programını alarak derslerin içeriği hakkında detaylı bilgiye sahip olması tavsiye edilmektedir. Bu sayede adaylar mülakat sırasında sorulması muhtemel “neden bu alanda yüksek lisans yapmak” istiyorsunuz sorusuna daha net ve akademik bir cevap verebilecektir.

Yüksek Lisans Mülakatı Sırasında Nasıl Davranılmalı?

Yüksek Lisans mülakatı esnasında adayların bilmedikleri soruları net bir şekilde bilmediklerini ifade etmesi akademisyenler tarafından tavsiye edilmektedir. Sonuçta, akademik bir görüşmede kişiler tutarlı, akademik açıdan zengin cevaplar vermek durumundadır. Benzeri bir şekilde, mülakat esnasında aday kendisine sorulan soruları teorik olarak iyi hissettiği alanlara çekmeye çalışmalıdır. Ancak, adayın bunu yapabilmesi şüphesiz ki teorik açıdan mülakat sınavına hazırlanmış olmasını da gerekmektedir.

Yüksek Lisans mülakatında önemli başka bir nokta olarak, adaylar teorik bilgilerinin yanı sıra hevesli olduklarını da göstermelidir. Adaylara bu konudaki en önemli tavsiye, eğitim alanıyla ilgili öncesinde yapmış oldukları çalışmaları, okudukları makaleleri ve/veya köşe yazılarını gözden geçirmeleridir. Aday ancak bu sayede, verebileceği zengin örneklerle konuya ne kadar hevesli olduğunu gösterebilecektir.

Son olarak adaylara belki de en önemli tavsiye adayların karşısındaki jüri üyelerinin de aynı yoldan geçtiğinin farkında olmasıdır. Yüksek Lisans mülakatına adayın bu bilinçle çıkması ve serinkanlı olması adayın doktora mülakatında başarılı olması için önemli bir faktördür.

 Mülakatta Nasıl Giyinmeliyim?

Yüksek Lisans mülakatında kılık kıyafet önemlidir. Mülakatta karşınızdaki jürinin deneyimli akademisyenler oldukları düşünüldüklerinde adaylara iş şıklığında giyinmeleri tavsiye edilmektedir. Tabi burada illa ki kravat olsun diye bir sonuç çıkarmak da yanlış olur. Bu sayede, adaylar jüriye yüksek lisans programını ciddiye aldıklarını göstereceklerdir.

Mülakat Sırasında Kendimizi Nasıl Tanıtmalıyız?

Yüksek Lisans mülakatında kendinizi tanıtırken bir bakıma neden yüksek lisans yapmak istediğinize cevap verdiğinizi düşünmeniz gerekmektedir. Bu bakımdan, başarılarınızın yanı sıra, yüksek lisans mülakat sırasında yaşamış olduğunuz akademik isteklerinize değinmeniz de fayda olduğu düşünülmektedir.

 

Hazırlayan: Akademikpersonel.org

       

Yorumlar

 1. sevcan dedi ki:

  yüksek lisanmmış,doktoraymışş hepsi boş boş boş,ne yükseklisansta ne de doktorada öğrenciye iileride yuvasını kurup ekmeğiini eline aldırtacak hiçbir bilgi,kabiliyet,meslek ööğretilmiyor.sadece şiir ezberler gibi labboratuvarda yapılan deneyleri ezberletip,onu sınavda soruyorlar.hatta kişiye özel laboratuvarda uygulama yapamayız diyorlar, o zaman ben ne yapayım yüksek lisansı ,ne faydası varr bana ve bu millete. yaparsanız gidin avrupada amerikada yapın.türk akademisi tamamen çürümüş kkokuşmuş ve bunları kkökünden kazıyıp atacak adam da daha anasınıın karnından doğmamış!!! Gidin kuruyemişçi açın,döner ekmek satın ,pazarda don satın inanın tüm samimiyetimle söylüyorum daha iyi,,ekmeğinizi elinize alırsınız,yyuvanızı kurarsınız.

 2. Deli dumrul dedi ki:

  gidin bi yerde çalışın..yüksek lisansmış,doktoraymış hepsi boş iş,para tuzağı.saftirik anne kuzuları,zorluk görmemiş,hayatı hala anlayamamış herşeyi toz pembe gören süt çocuklarının işi bunlar.lisanstan bişey olmuyo yüksek lisanstan ne beklersin be çocuk…tıp ve eczacılık arkadaş gerisi traş anlayın artık.

  1. sanena dedi ki:

   ismiyle müsemma insanlar basmış burayı.

 3. mnt dedi ki:

  yüksek yapacağına gidin pazarda limon satın daha iyi….şaka değil kardeşim gerçek…okuyacaksan tıp, eczanecilik, yoksa boşuna yorma kendini…bişey çıkmaz

 4. Heval dedi ki:

  Bu yazıya olumsuz cevap yazanlara :Akademikpersonel adlı sitedesiniz farkındasınız değil mi. ? Eğer akademi istemiyorsanız bu sitede ne işiniz var ?

 5. Yusuf dedi ki:

  Ne saçmalıyosunuz ya. Herkes 4 yıllık fakülte mezunu şimdi. Insanların hevesini kırmayın burda. Herkes düşünebilir yüksek lisansı. İşsiz boş gezen olduğunuz için mi. Bu kadar ağır eleştiriyorsunuz.

 6. akıllı dedi ki:

  gidin çalışın bi yerde ya, yuksek yapılırmı be ,akıllı olun

 7. isa dedi ki:

  yüksek lisansa alınsan ne olur be…İsizlik garanti, öyle yada böyle ağzınla kuş tutsan veya başka bi yerinle tutsan dahi artok..yani o kadar… 1300tl ye mahkumsun.bu miktarda n fazlasını boşuna yüksek yaptım diye hayal etme..

 8. A. Z dedi ki:

  ne adamlar gordum bilgisiz ve takim elbisesiz olmalarina ragmen alindilar,
  ne adalar gordum bilgili ve takim elbiseli olmalarina ragmen alinmadilar…

  bilgiye deger verilmiyor, kalem tutmamis, kitap okumamislar yuksek lisansa aliniyor… tabiiii istisnalar da var..

 9. leylime dedi ki:

  ne adamlar var ya,hey Allahım ya…

 10. Senem dedi ki:

  İstanbul üni ingiliz dili edb mülakatı tecrübesi olan var mı?

  1. ersin dedi ki:

   kardeşim yükseklisansa alınsan ne olur alınmasan ne olur.Duyulacak en ufak heyecan bile insanın zekasıyla alay ettiriyor.Yüksek lisans doktora yapmanın ayrıcalığı artık bittiğinden haberiniz yok galiba.işte herkes boyle teker teker amerikayı tekrar keşfeder işte…Gidin meslek edinin meslek kurslarına gidin.ÜLKEDE KAMU DIŞINDA İSTİHDAM YOK,ANLAYIN ARTIK..AŞIRI NİTELİKLİ PERSONELE İHTİYAÇ YOK BOŞUNA GENÇLİĞİNİZİ HARCAMAYIN.OZEL SEKTORDE OLACAGIN BELLIDIR,AKTIF SÜRÜCÜ EHLİYETİ OLAN,PAZARLAMA VE IKNA KABİLİYETİ YÜKSEK,ESNEK ÇALIŞMA SAATLERİNE DAYANIKLI,HERKESLE IYI GEÇİNEBİLEN ,YANİ HERKESİ YALAYABİLEN,FARKLI FİKİR URETMEKTEN IMTINA EDEBİLECEK IVIR YA DA ZIVIR MÜHENDİSİ ARANIR HEP VE MAAŞIN DA PİYASADAKİ 1300 ARTI SSK’DIR.Okumaya ne gerek var,güvenlik görevlisi 1300-1500 alıyor zaten.İŞSİZLİK HAT SFHADA,VE OYUNUN KURALLARI ARTIK DEĞİŞMİŞ.

  2. ersinis dedi ki:

   yüksek öğrenim mezunlarında işsizlik olmuş %30 2014 tuik verilerine göre.Sizce lisans okumalı mıyım,master yapmalı mıyım,doktora da yapmalı mıyım.Bir insan ömrü kaç yıl zaten 50 yaşında emekli olacak bir insan için doktora yapmak çok saçma 32 yaşında doktora biter geriye kaç sene çalışırsın? 18 sene çalışırım.18 sene aldığın maaştan ,ev araba yiyecek içeçek,sağlık masraflarını çıkar net eline kalan miktara bak.SENCE BUNCA EMEĞE DEĞİYOR MU? YÜKSEK LİSANS DOKTORA YAPANLAR GERCEKTEN ZEKİ İNSANLAR MI ,İŞTE BURDAN ANLA….YÜKSEKLİSANS VE DOKTORA SADECE BECERİKSİZ İNSANLARIN,BAŞARISIZ İNSANLARIN İŞSİZLİĞİNİ GİZLEME SAFSATASIDIR..ÜNİVERSİTE HOCALARI SAF İYİ NİYETLİ GENÇLERİ KENDİ CEPLERİNİ DOLDURMAK İÇİN,İTİBAR SAĞLAMAK İÇİN KANDIRMA ARACIDIR…UNUTMAYIN

   1. şark kurnazı dedi ki:

    bir tek sen akıllısın di mi…

  3. krabdb dedi ki:

   Lisansınız İngiliz Dili Edebiyatı değilse şansınız yok gibi bir şey. Bu sene alınanların hepsi İngiliz Dili Edebiyatı mezunu. Zaten beş kişi alıyorlardı, bunlardan ikisinin kendi öğrencileri olduğunu biliyorum. Ötekiler de belki İstanbul’dandır, herkesi tanımıyorum tabii.

   Mülakatta ilk soru bölümünüzün ne olduğu (bkz. alınanların bölümleri), sonrası fasa fiso. Öyle “Hangi konular üstüne çalışmak istersiniz?” gibi sorular sorulmuyor hiç. Odaya girmenizle çıkmanız bir oluyor. Siz “İyi geçti ya, alınabilirim,” dersiniz, bir bakarsınız ki alınanların mülakat notu 100, ötekilerin notu 0-40 arasında değişiyor. Mülakat notu 5 olan bile oluyor. Bari hiç vermeseymişler. Katıldığımız için mi sadece alıyoruz o 5 puanı mesela? Her sene olduğu gibi bu sene de acayipti mülakatlar.

   Ha, hiç başvurmayın demek istemiyorum. Bazı insanların dediklerine katılmıyorum çünkü. Piyasa insanların beynini bu hâle getirdi: okusan ne olur, okumasan ne olur, diyorlar. Para/çıkar açısından bakarsak, evet, okumayıp bir an evvel bir devlet dairesine “kapağı atmaya” uğraşabilirsiniz. Doğru düzgün bir şey yapmadan ömrünüzün sonuna kadar sigortanızın emekliliğinizin olduğununu düşünerek “mutlu mesut” yaşayabilirsiniz. Kendisini geliştirmek için okumaya çalışanlara bakıp “Şu enayilere bak!” diye bulunduğunuz tepeden insanları seyredebilir, kötülediğiniz sistemin içinde kendinizi bulabilirsiniz. Daha da kötüsü, bu sisteme kötü bile demeyebilirsiniz zamanla (maazallah!). İşte say say bitmez.

   Siz yine direnin bence. Gerekirse para biriktirip özel üniversitelere gidin. İyi sayılan üniversite mezunları hep özelde çalışıyor zaten. Devlette de birtakım acayip insanlar… Millet boşuna üniversite açmıyor boyuna bu ülkede. Okumak isteyenleri okutamıyor çünkü devlet ve devletin adamları/kadınları.

 11. hati dedi ki:

  kılık kıyafet çok da önemli değil puanlarınız olsun ve bir de isteklil olduğunuzu gösterin yeter

  1. kajksjak dedi ki:

   yetmiyor…

 12. Gunal dedi ki:

  Yazdığınız bu yazıyı okuyunca biraz hayal ürünü gibi geliyor insana çünkü uygulamada hiçte böyle değil en azından biz yaşamış olduğumuz şeyleri yazalımda mülakata girecek adaylar kendilerini ona göre hazırlasınlar. benim eşim mülakata tıpkı yukarıda yazılanlar gibi hazırlıklı gitti konuşması gereken şeyleri hazırladı yaptığı çalışmaları dosyaladı güzelce ama ne oldu adamın biri giymiş kapri pantolonunu giymiş V yaka tşortunu saç sakal birbirine girmiş bide kapının önünde telefonda konuşuyor bende duyuyorum benim iş tamam ya hallettik diyor. Yani burası Türkiye burda böyle nizam intizam işleri yürümüyor.

 13. Ahmet Tamburacı dedi ki:

  Yaşamış oldugunuz akademik istekler ? Çok anlamlı olmuş. Bunlarla hiç alakası yok ayrıca. Parmak arası terlik short tshirtle gittim mülakata 1ci sıradan girdim 84 Ales 81 diploma 62.5 dil ile. Almak istiosa yeterliyseniz alıyolar istemiyosa da almıyor bu kadar basit.

Yorum Yaz