reklam
Akademik Personel | 20 Ocak 2017, Cuma

Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinde Ağır İntihal Çıktı

30 Haziran 2016
Yüksek Lisans ve Doktora Tezlerinde Ağır İntihal Çıktı
       

Akademik tezlerin yüzde 34’ü “yüksek intihalli” çıktı. Her 3 tezden 1’i çalıntı çıktı

Boğaziçi Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yüksek lisans ve doktora tezlerinin yüzde 34’ünde “ağır intihal” yani bilimsel hırsızlık yapıldığını ortaya koydu. Vakıf üniversitelerinde intihal oranı yüzde 46 seviyesine çıkarken kamu üniversitelerinde bu oran yüzde 31 oldu. Bilimsel çalışmaların “orjinal” olup olmadığını gösteren benzerlik indeksinde de dünya ortalaması yüzde 15 iken Türkiye’de bu oran yüzde 28.5 çıktı.

“Akademik yazı kalitesi” ile ilgili bir çalışma yürüten Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Politikaları Araştırma ve Uyguluma Merkezi (BEPAM) bu kapsamda 2007-2016 yılları arasında yazılmış 470’i yüksek lisans ve 130’u doktora tezi olmak üzere 600 tezin incelenmesini tamamladı. Bu tezlerin 477’si kamu, 123’ü vakıf üniversitelerinde yazılmıştı ve 89’u İngilizce ve 511’i de Türkçe idi. Tezlerin incelemesinde “turnitin intihal programı” kullanıldı ve programın her bir çalışma için ayrı ayrı belirlediği benzerlik indeksi kullanıldı.

Yapılan çalışmanın ne kadar orijinal olduğunu ifade eden benzerlik indeksinin dünyada kabul edilen seviyesi yüzde 15 iken Türkiye’de yapılan tezlerde bu oran yüzde 28.5 çıktı. Bu da Türkiye’de yapılan
çalışmalarda ortaya yeni bir şey konamadığı ve çalışmaların sıklıkla bir birini tekrar eden araştırmalar olduğunu gösterdi. Çalışma kapsamında İngilizce tezlerin benzerlik indeksi yüzde 24 iken, Türkçe tezlerde bu oran yüzde 29 oldu. Kamu üniversitelerinde benzerlik oranı yüzde 28, vakıf üniversitelerinde ise yüzde 31 çıktı. Bu da kamu okullarında yazılan tezlerin daha iyi durumda olduğunu gösterdi.

Her 3 tezden biri çalıntı

Çalışmanın amacı intihal olmamasına rağmen araştırma sırasında yüksek intihalli tezler görmezden gelinemeyecek kadar çok olunca bu tezler intihalli olarak işaretlendi. Araştırma sonucunda 207 tezin, yani tezlerin yüzde 34’ünün yüksek intihalli olduğu ortaya çıktı. Kamu okullarında intihalli tez sayısı 150 iken (yüzde 31), vakıf okullarında bu sayı 57 (yüzde 46) oldu. Yüksek lisan tezlerinde intihalli olanların sayısı 173 (yüzde 36) iken, doktora tezlerinin sayısı 34 (yüzde 26) oldu. İngilizce tezlerde bu sayı 25 (yüzde 28) ve Türkçe tezlerde 182 (yüzde 35) oldu.

“Ciddi bir ahlak sorunu var”

Çalışmayı yürüten araştırmacı Dr. Ziya Toprak, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede araştarmanın öğrencilerin tez yazmayı, akademisyenlerin de tez yazdırmayı bilmediğini ortaya koyduğunu söyledi. Türkiye’de hiç bir üniversitede yazıyı bilgi üretmenin ana aracı olarak gören bir Akademik Yazı Merkezi’nin bulunmadığını belirten Toprak “Ülkemizde maalesef ciddi boyutlarda etik sorunlar bulunmaktadır. Kuşkusuz bu araştırmada ortaya çıkan intihal vakaları arasında bilmeden intihal yapanlar vardır. Ancak araştırmanın bulguları yüksek intihalli tezler ile ilgilidir. Yani ciddi seviyelerde intihal söz konusudur. Burada bir ya da iki satır yada bir paragraftan söz etmiyoruz. Bilerek yapılan intihaller bunlar, bu da ciddi bir ahlak sorunu olduğunu düşündürtmektedir.” dedi. Toprak, İngilizce yazılan tezlerin İngilizce eğitim veren üniversitelerde yazıldığı düşünüldüğünde benzerlik ve intihal oranları bakımından Boğaziçi, ODTÜ ve Bilkent gibi okulların Türkiye ölçeklerine göre daha iyi durumda olduğunu kaydetti.

Yılda 25 bin tez yazılıyor

Türkiye’de özellikle son yıllarda doktora ve yüksek lisans çalışmalarında büyük bir artış yaşandığına dikkat çeken Toprak “YÖK Ulusal Tez Merkezine girilen tez sayısı 1999 yılında 11 bin 39, 2004 yılında 16 bin 343, 2009 yılında 21 bin 350 ve 2014 yılında 25 bin 730 olmuştur. Kuşkusuz bu sayının artmasında vakıf üniversitelerinin sayısındaki artış ile birlikte eğitimin ’kariyer yapmada’ gittikçe
artan önemi yadsınamaz” dedi.

İntihal, bir başkasına ait bir fikri, düşünceyi ya da kavramı sahibine atıfta bulunmadan kullanmaya yani akademik hırsızlığa verilen isim.

Kaynak: Cumhuriyet

       

Yorumlar

 1. Hakkıtan dedi ki:

  Hocaların kendileri de intihal sayesinde yükseldiyse (ki çoktur) öğrencilerden ne beklenebilir?

 2. mehmet dedi ki:

  Bir hocam da bahsetmiş. Yeni yazılan tezlerde kontroller daha fazla. Ancak eski tezlerde intihaller mide bulandıracak derecede fazla. Alanındaki en meşhur kitabın üç sayfasını -dipnot, italik olmaksızın- olduğu gibi alıp tezine koyan gördüm. Hem de Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden birinde yazılmış bu tez. Bildiğim kadarıyla tezi yazan da halen bir üniversitede hoca. Yeni kararlar, uygulamalar, kontroller yeni nesil akademisyenleri vuruyor. Ancak eski çalışmalar da kesinlikle gözden geçirilmeli.

 3. Psikolojik Danışman dedi ki:

  Tezimin dört sayfasını alt başlığı ile birlikte kendi tezine kopyala yapıştır yapan zat, dönüp başkalarının kitaplarını da kopyala yapıştır ile gazete köşelerinde yayın yapıyor. Ve daha neler neler.
  Kitap yazdım (örnek eğitim psikolojisi kitapları) diyerek doçentlik alan bir çok akademisyenin kitapları birbirinden intihal, kim kimi şikayet etsin.

 4. Kazım Artut dedi ki:

  Günümüz teknolojisiyle intihal vakalarını saptamak kolay olabiliyor. Dolayısıyla kimin ne ölçüde intihal yaptığı görülebiliyor. Lakin 1995 öncesi internetin akademik anlamda kullanımından önce yapılan intihaller üzerinde bir araştırma yapılmalıdır. Geriye dönük lisansüstü tezler ve doçentlik tezleri mercek altına alınmalıdır. Bakın neler göreceksiniz.

 5. Caglarm dedi ki:

  Sağır sultan bile bunu biliyor. Uretim, deney sifir kopyala yapıştır atölyesi oldu enstituler.

 6. Süalp Güler dedi ki:

  Abstract ta konu başlığını ve metin kısmını tez danışmanına yazdiranlarin olduğunu, büyük harfle yazılan başlığın icinde yer alan büyük I harflerini İ olarak yazanlar olduğunu söylesem inanmazsınız değil mi?

 7. ali dedi ki:

  Lisansta makale yazmış adamlara üstünlük tanınmalı,alesi de ingilizceyi de geçerek. Sistem önce zaten yazabilenlere adına yayınlanmış makale bulunanlara artı puanlar vermeli,akademisyenlik sanattır

Yorum Yaz