reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Yolsuzlukla Mücadele Eden Dekanın Başına Gelmeyen Kalmadı

27 Nisan 2015
Yolsuzlukla Mücadele Eden Dekanın Başına Gelmeyen Kalmadı
       

Üniversitedeki yolsuzlukları ihbar ettiği için eski Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Hasan Acar’ın profesörlük alındı. Üniversiteyle ilişiği kesildi. Suçlamalar ise ibret verici: Bir fırıncıya bol kepekli ekmek tavsiye etmesi, Yozgat’ta açılan balıkçının, Acar’ın balığın faydalarına yönelik beyanlarını levhaya asması, 6 ayrı hastalığı bulunan Şeyma adlı bebekle özel olarak ilgilenmesi…

Eski Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Hasan Acar’ın yaşadıkları, Türkiye genelinde akademideki kadrolaşmayı ve üniversite yönetimlerine hakim olan yapıları bir kez daha ortaya koydu.

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu‘nun haberine göre, 30 Mart 2009’da profesörlük unvanı alan, 2 ay sonra Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanlığı’na getirilen Acar, kısa sürede başarılı işlere imza attı. Dekanlığı sürerken, üniversitedeki usulsüz bazı işlemlerden kuşkulanan Acar, dönemin üniversite yöneticilerine yolsuzlukları anlattığı bir yazı gönderdi. Ancak yönetimden “işiyle ilgilenmesi” tavsiyesi geldi. Kuşkulandığı ihalelere imza atmayan Acar, Yozgat Başsavcılığı’na başvurarak üniversiteye yapılan alımlarda sadece belli firmalar lehine hareket edildiğini ve devletin zarara sokulduğunu belirterek, Bozok Üniversitesi’nde görevli bazı bürokratlar ve işadamları hakkında suç duyurusunda bulundu. Acar’ın başvurusu üzerine açılan soruşturmada çok sayıda şüpheli tutuklandı. Yozgat Başsavcılığı da iddiaları ciddi bularak, 27 sanık hakkında Yozgat Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açtı.

SORUŞTURMALAR KOMİK: BOL KEPEKLİ EKMEK ÖNERDİ!

Ancak Acar, bu girişimlerinin ardından nasıl bir yapıyla karşı karşıya olduğunu da kısa sürede anladı, işinden ve unvanından oldu. Acar hakkında art arda idari soruşturmalar başlatıldı. Hakkında 9 ayrı soruşturma başlatılan Acar’a şu suçlamalar yöneltildi:

 • Acar’ın, Yozgat’taki bir fırıncıya bol kepekli ekmek üretmesini tavsiye etmesi,
 • Yozgat’ta açılan balıkçının, Acar’ın balığın faydalarına yönelik beyanlarını levhaya asması,
 • Acar’ın, bir yakınının ve yakınının annesinin ameliyatlarını Ankara ’da yapması,
 • 6 ayrı hastalığı bulunan Şeyma adlı bebekle özel olarak ilgilenmesi,
 • Başhekime hakaret.

Rektörlük, 9 başlıkta topladığı suçlamaların tamamından Acar’ı suçlu buldu. Özellikle guatr konusunda Türkiye’nin sayılı uzmanlarından biri olan Acar’ın profesörlük unvanı geri alındı ve üniversiteyle ilişiği de kesildi.

Acar, verilen cezalara karşı YÖK’e ve idare mahkemesine ayrı ayrı başvurular yaptı. Verilen 8 cezanın tamamı, YÖK ve mahkemeler tarafından iptal edilirken, sadece bir “kınama” cezası yargıya taşınmadığından kesinleşti. Acar ,ilişiğinin kesilmesi işleminin iptali için de dava açtı.

HER YERDE AYNI YAPI KARŞISINA ÇIKIYOR

Profesörlük unvanını yeniden kazanmak ve mesleğini sürdürmek isteyen Acar arayışa geçti. Önce genel cerrahi alanında boşluk olan fakültelere başvurma kararı alan Acar, Türkiye’nin hemen her köşesinde çalışabileceğini, bu şekilde daha faydalı olabileceğini düşünerek ardı ardına başvurular yaptı. Acar, Sağlık Bakanlığı’nın devlet hastanelerine özel düzenlemelerle doktor gönderebildiği kentleri öncelikle tercih etti ve buralardaki üniversitelere katkı sunabileceğini düşündü. Doçentlik ya da profesörlük kadrosunda çalışabileceğini bildiren Acar, sırasıyla Adıyaman, Erzincan, Tokat, Karabük, Hitit, İnönü, Fırat, Harran üniversitelerine başvurdu. Ancak kadrolarında boşluk olmasına rağmen olumsuz yanıt aldı. YÖK’e başvurarak görev talebinde bulunan Acar, bu başvurusundan da sonuç alamadı. Davaları gerekçe gösterilerek başvuruları reddedilen Acar, körelmemek için sadece bazı özel hastanelerde ve eski arkadaşlarının ricasıyla ameliyatlara girebildi. Acar’ın, yıllarca baskı üzerine baskı yapan kitapları da bir anda yayınevlerinden iade edilmeye başlandı. İşsiz bırakıldığı tarihten bu yana maaş alamayan Acar, İstanbul ’da bir özel hastanede kısa süreli çalışabildi.

Kaynak: Radikal

       

Yorumlar

 1. thde diyor ki:

  Klasik, baskalari yapti bizde yolsuzluk yapacagiz, bu millet akillandi artik bize yedirecek vs. yorumlar gormekten yoruldum. Hic mi utanma yok?
  Mert olan adam yolsizluk bizle tarihe gomulmustur der ama nerede… Hala oturup nasil savunuruz diyorlar…

 2. cansele cevap diyor ki:

  Belliki sende siyasetle gelmişsin bir yerlere netlerde yorum yapacak kadar zoruna gitmiş söylenenler gün gelir bu adamın koltuğu sallandığı gibi seninde koltuğun sallanır kafanı yorma…

 3. CANSEL diyor ki:

  bu yolsuzluklar sadece akp döneminde mi olmuş acaba.cumhuriyet tarihi boyunca hiç yolsuzluk olmadı da şimdiki hükümet döneminde olduğu için mi herkes bir ağızdan yolsuzluklardan bahsediyor.kimse vatanını çok sevdiğinden değil,kendi kişisel menfaatini elde etme yöntemi olarak, toplumu ,işsizlik,asgari maaş,benzin fiyatı gibi vesaire ..başka sebeplerden ayaklandırmayı seçiyorlar.Bu millet artık akıllandı sayenize,artık başka şeytanlıklar bulun kendinize.Siyasetle uğraşıcağınıza ,gerçek manada fakültelerinizde dört dörtlük ilmi olsun ahlaki açıdan olsun insan yetiştirmekle uğraşsaydınız yolsuzluklar bu ülkede çoktan biterdi.bu kapasitede insan çok az bu ülkede ,onlara da zaten rağbet yok,yetkisiz yerlerde..AŞKI MEMNU ile yetişen beslenen bir nesilden sen ne beklersin ki be zavallılar!!

  1. Yakışıklı diyor ki:

   Katılıyorum

  2. ert diyor ki:

   Kafası boynunun üzerinde olmayan arkadaşım, uğraşılıp yetiştirilen sonra da sürülen bu adamın haberinin altına bile hala böyle insanlar yetiştirseydiniz diyorsun. Adam yetişmiş işte daha ne saçmalıyorsun. Öncekilerde de oldu demek yerine biraz şu anki durumu eleştirme zekasını göstersene. Kafanı kucağından çıkar boynunun üzerine koy.

Yorum Yaz