reklam
Akademik Personel | 27 Şubat 2017, Pazartesi

YÖK’ün Bugün Açtığı Araştırma Görevlisi Kadrosu İlanları Hakkında Açıklama

24 Kasım 2016
YÖK’ün Bugün Açtığı Araştırma Görevlisi Kadrosu İlanları Hakkında Açıklama
       

YÖK’ün Bugün Açtığı Yaklaşık 900 Araştırma Görevlisi İlanlanındaki Açıklamalara Göre Giriş Sınavı Sözlü Olarak Yapılacak! (2. Madde)

Bu ilanlar kapsamında atanan araştırma görevlileri lisansüstü eğitimlerini ÖYP’deki gibi YÖK’ün belirlediği alanlarda ve YÖK’ün belirlediği üniversitelerde yapacak ve daha önce yaptıkları lisansüstü eğitim aynı anabilim dalında olsa bile kabul edilmeyecektir. (4. madde).

 

YÖK Yaklaşık 900 Araştırma Görevlisi İlanı Açtı

 

Tüm Üniversitelerin İlanlarını Görmek İçin TIKLAYINIZ

 

İLAN AÇIKLAMALARI
1-Adaylar aynı üniversiteden şartları uyan kadrolardan sadece birine başvurabileceklerdir.
2-Bu kadrolara atamalar “Öğretim Üyesi Dışındaki Öğretim Elemanı Kadrolarına Yapılacak Atamalarda Uygulanacak Merkezi Sınav ile Giriş Sınavlarına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğin” Ek Madde 1 hükmü uyarınca yapılacaktır.*
3-Adayların bu kadrolara atamaları 2547 sayılı Kanunun 50/d maddesi uyarınca yapılacaktır.
4-İlanlara başvuracak adayların, araştırma görevlisi kadrolarına atanmaları halinde, lisansüstü eğitimlerini Başkanlığımızca belirlenen üniversitelerde ve Başkanlığımızca belirlenen alanlarda yapmaları gerekmektedir. Söz konusu kadrolara atanan araştırma görevlilerinin atanmadan önce lisansüstü eğitimleri aynı ana bilim dalı/bölümde olsa dahi bu kapsamda değerlendirilmeyecektir.

Ayrıca Aşağıdaki Açıklamalar Dışında İlanlara Başvurabilmek İçin:

-ALES en az 70 

-YDS veya Eşdeğerliliği kabul edilen sınavlardan ise en az 50 alınmalıdır.

Ön Değerlendirme

Sınav jürisi; müracaatlarda, müracaat eden adaylar arasından ilan edilen kadro sayısının on katına kadar adayı, Araştırma Görevlisi kadrolarında ALES puanının %60’ını ve yabancı dil puanının %40’ını; dikkate alarak belirler ve kadro ilanında belirtilen internet adresinde ilan eder.

*EK MADDE 1 – (1) Merkezi Yönetim Bütçe Kanununda öğretim üyesi dışındaki öğretim elemanı kadroları için belirlenen ilave atama izinlerinin en fazla yüzde yirmi kadarı ilave atama izni, Yükseköğretim Kurulu tarafından belirlenen öncelikli alanlarda araştırma görevlisi kadrosunda lisansüstü eğitim yaptırılması amacıyla yükseköğretim kurumlarına tahsis edilebilir. Bu kapsamda ilan edilen araştırma görevlisi kadroları için, bu Yönetmelik uyarınca yapılacak ön değerlendirme sonucunda giriş sınavına katılmaya hak kazananlara, giriş sınavı sözlü olarak yapılır. Sözlü giriş sınavı jürisi en az bir öğretim üyesi başka bir devlet üniversitesinden olmak üzere üç öğretim üyesinden oluşur. Sözlü sınav sonucu 70 puanın altında olanlar değerlendirme aşamasına geçemezler. Bu Yönetmelik uyarınca yapılan değerlendirme sonucu başarılı olanların atamaları yürürlükteki mevzuat uyarınca yapılır.”

       

Yorumlar

1 2 3
 1. Esra dedi ki:

  sonradan lisans eğitimine ek olarak yüksek lisans veya doktora şartı da getirdiler, daha önce alınan eğitimler sayılmayacaksa bu şartların anlamı nedir? hem bu alanda yüksek lisans veya doktora yapmış ol hem de biz senin aldığın eğitimi saymayacağız mı demek istiyorlar?? bu ne saçmalık yaa

 2. Ahmet dedi ki:

  Öyplilerin hakkı savunulacak diye yıllardır 33a bekleyen bizler de zor duruma düştük. Şimdi ben lisansüstü eğitimime sıfırdan başlayıp doktora sonrası atılmak için mi yıllarımı çöpe atacağım? Kaş yapayım derken göz çıkardınız. Öyplilerin hakkını yine savunsaydınız ama diğerlerinin de başını yakarak mı yapacaksınız bunu? Şimdi sizin ne farkınız kaldı? Hani 50d sorununa çözüm arıyordunuz. Bu mu çözüm diğerlerini de 50d yapmak mı?ÖGESEN bastan beri süreci yanlış yönlendirdi. Nur topu gibi binlerce 50d li yolda. Öyp icin 50/d değil herkes için 50/d ye karsı çıkılmalıydı.

 3. fatih enzin dedi ki:

  Güncellenerek yeniden yayınlanan kadro ilanlarında yükseklisans veya doktora YAPIYOR OLMAK şartı eklenmiş. Bu şart sanırım bütün ilanlarda ortak. Bu şarttan anladığıma göre yükseklisans MEZUNU biri olarak bu kadrolara başvuramıyorum. umarım yanlış anlıyorumdur. bu konuda benim durumumda olan veya bir fikri olan varsa paylaşırsanız sevinirim….

  1. Enez dedi ki:

   Yapiyor olmak ile yapmis olmak farkli seyler….malesef uzgunum

  2. yeşim dedi ki:

   lisans mezunu olmak veya yükseklisans/doktora YAPIYOR OLMAK sartı yok mu ?

Yorum Yaz

1 2 3