reklam
Akademik Personel | 23 Ocak 2017, Pazartesi

YÖK’ten Yüksek Lisans ve Doktora İçin Azami Süre Açıklaması

2 Haziran 2016
YÖK’ten Yüksek Lisans ve Doktora İçin Azami Süre Açıklaması
       

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 06/05/2016 tarihindeki yazısında Lisansüstü  eğitim öğretim Yönetmeliğinin geçici maddesinde yer alan “Bu yönetmelikte getirilmiş hükümlerin uygulaması ve belirlenmiş süreler yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihte başlar” hükmü dikkate alınarak lisansüstü programlarda halen  kayıtlı  olan öğrencilerin azami süreleri de yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren başlayacak olup, yeni yönetmelikte belirtilen azami süreler sonunda eğitimlerini tamamlamayan adayların ilişiklerinin kesileceği ifade edilmiştir.

Ayrıca programlarda kayıtlı tüm lisansüstü öğrencilerin durumlarının Lisansüstü Eğitim Öğretim Yönetmeliğinin hükümleri dikkate alınarak yükseköğretim kurumları tarafından değerlendirilmesi istenmiştir.

Yukarıda belirtilen ifadeler çerçevesinde; yönetmeliğin yürürlüğü tarihten önce kayıtlı yüksek lisans öğrencilerinin  azami dersleri tamamlama ve tezi bitirme sürelerinin 2015-2016 bahar dönemi itibarıyla birinci dönem olarak başlayacağı kararı alınmıştır.

doc00247720160527134259

Kaynak: Akademikadro.net

       

Yorumlar

 1. sypiad dedi ki:

  Site yöneticileri bu haberdeki yazının gerçek ve geçerli olduğunu teyit edebiliyorlar mı? YÖK çağrı merkezi azami sürelerin sıfırdan başlayacağını belirtirken, özellikle enstitüler YÖK’ün bu konuda net bir cevabı olmadığı, atılmanın üniversitelerin insiyatifine bırakıldığı ve bu sebeple azami süresini dolduran öürencilerin karar alarak ilişiğini kesecekleri konusunda halen diretiyorlar. Çok fazla öğrenciyi ilgilendiriyor. Bir an önce farklı yorumlara yer bırakmayacak şekilde netleştirilmesi gereken bir konu.

 2. Enes cingöz dedi ki:

  Tüm lisans üstü öğrencileri eğitim süreleri sifirlanip 2015.2016 bahardan itibaren başlayacak onu söylüyor yasa

 3. Volkan dedi ki:

  Sıfırdan mı başlıyor yine, ne dediği hiç anlaşılmıyor.
  Tezli YL için 0dan başlayıp 3 yıl mı
  2. yılından olan için 3-2=1 yıl mı hak var ?

 4. Ali Eren Şimşek dedi ki:

  Ben 5. Dönem yüksek lisans’a geçiyorum.. Gelecek dönemden itibaren 6 yarı yıl yani toplamda 10 yarı yıl hakkım mı olacak ?

 5. gülşen dedi ki:

  yüksek lisans ve doktora için ne kadar olmuş azami süre?

 6. mathhh dedi ki:

  ÖYP lilerde buna dahil mi

Yorum Yaz