reklam
Akademik Personel | 22 Mart 2017, Çarşamba

YÖK’ten, Yabancı Dil Sınavlarının Geçerlilik Süresi İçin Açıklama

14 Haziran 2016
YÖK’ten, Yabancı Dil Sınavlarının Geçerlilik Süresi İçin Açıklama
       

YÖK’ten üniversitelere gönderilen yazıda, yükseköğretim kurumlarında yabancı dil eğitiminde esas alan yabancı dil sınavlarının 5 yıl boyunca geçerli olduğu belirtildi.

Memurlar.Net

       

Yorumlar

1 2
 1. Ali dedi ki:

  Değerli atkadaşlar, son durum nedir? Öğretim görevliliği başvurusu yapabilir miyiz 2011 üds sonucuyla?

 2. melike dedi ki:

  ben üds sınavına 2010 yılında girmiştim doktoraya başvuru yapamıyorum acaba 5 yıllık süre kimler için geçerli, kimisi sınava yeni girenler için geçerli kimisi herkesi etkiliyor diyor. bilen varsa lütfen açıklama yapsın

 3. melike dedi ki:

  yeni bir karla doktoraya başvuru yapılamıyor ingilizce sınavları 5 yıl geçerli deniyor enstitüler başvuru yapmama izin vermiyor yada ilana ingilizce sınavının 5 yıl geçerlilik şartı koyuyor. yeter artık yeter.

 4. tugba dedi ki:

  EVET AYNEN ÖYLE ÇOK ŞÜKÜRRRR 🙂

 5. tugba dedi ki:

  arkadaşlar bu sadece o maddeyi kapsıyor yani akademisyen olmak için puanınız geçerliliğini koruyor. Çünkü en altta öğretim üyelerini ve doçentlik alımını kapsamamaktadır diyor.

 6. Cemil dedi ki:

  Arkadaşlar ilgili kişi maalesef yabancı dil, hazırlık vb. demiyor, belgenin süresi 5 yıl diyor, zannedersem osym nin dil belgelerini tekrar düzenlemesini bekleyecez kesinleşmesi için. Yazıyı hazırlayan görevlinin telefonu: 0312 298 78 10.

 7. ahmet dedi ki:

  akademi ve akademisyenlik mesleğinden daha doğrusu bilim ortamından insanı soyutlamak adına her şeyi yapıyorlar. YÖK bence kendisini bir değerlendirmeye tabi tutsun. Akademik anlamda yapılan usulsüzlükler zira bir çok genci bu meslekten soğuttu. Bu uygulama ile de kim bilir hangi dershanelerin hangi kurumların ekmeğine yağ sürülecek.

 8. faruk dedi ki:

  sanırım bu sadece yabancı dilde öğretim yapan okulların öğrencilerinin hazırlık sınıflarından muaf olması durumları için yapılan bir açıklama, yani akademik kadro başvurularını ya da yüksek lisans ve doktora öğretimini kapsamıyor.

  1. tugba dedi ki:

   Evet bu yorumun gerçekten öyle mi çok merak ediyorum

 9. İLHAN dedi ki:

  Saçma sapan bir sistem İngilizce yeterlilik için ister akademisyen ister öğrenci her 5 yılda tekrar tekrar YDS için hazırlanması gerekecek olması zaten sistemin alaşağı olması gerektiğini özetliyor.zaten Türkiye de okumak Avrupa ülkelerine göre çok zor daha çok çalışıyor ve daha az şey başarıyoruz.

 10. Romina dedi ki:

  Arkadaşlar yazıda adı geçen Yüksek Öğretim Kurumlarında Yabancı Dil Öğretimi ve Yabancı Dilde Öğretim Yapılmasında Uyulacak Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 6. Maddesine bakacak olursanız bu kararın sadece yabancı dilde eğitim alacak öğrencilerin dil muafiyetine ilişkin olduğunu göreceksiniz

  1. uzman dedi ki:

   aynen millet yazıyı okumadan peşin hüküm veriyor bırakın ingilizceyi daha türkçeyi anlmakta zorlanan bir sürü arkadaş var ne yazık ki 🙂

   1. Cemil dedi ki:

    Yukarıdaki ilgili resmi yazıyı hazırlayan kişi aynı şeyi söylemiyor uzman kardeş ve romina kardeş. (Kaynak 34014sayılı 07.06.2016 tarihli yazıyı hazırlayan kişi, Telefonu: 0312 298 78 10)

 11. caresiz dedi ki:

  bu konuya tam acıklık getirecek olan var mı yani bu uygulama sadece yabancı dil egitim veren üniversitelerde mi gecerli olacak yoksa tüm üniversitelerde mi ?

 12. araştırdagör dedi ki:

  hayatında bir kez ezber yapıp, yeterli puanı alıp üniversiteye kapağı atmış,akademik vizyondan yoksun, ingilizce’nin i’sinden anlamadığı için yayın anlamında da çok itibar edilesi cv’si olmayan ama tepenizde size hocalık taslayan, sizinle egosunu tatmin eden o kadar çok insan var ki akademide, 5yıl geçerlilik kararı keşke bütün akademik personeli kapsasa diyeceğim ama üniversitelerde akademisyen görünümündeki personelin çoğu yok olur. olmayan sistem çöker. o yüzden demiyorum:)

  1. Burçak dedi ki:

   Ne yani! Şimdi siz mi burada egonuzu tatmin ediyorsunuz? Her şeyin bu şekilde ingilizceye ve topu topu 3-4 yayına bağlanmasının sonuçları ortada! İngilizce bilen (ne kadar gerçekçiyse artık o girdiğiniz ÜDS) sadece SCI, SSCI yayın yapmaya ve en kısa sürede Doç. olmaya odaklı Ar. Gör. lerin yaptıkları bilim de ortada! Ülke bilimi çağ atladı! Yayın var (bir kaç tane!) İngilizce var amerikanvari! Ama ders anlatma kapasitesi yok! Proje hazırlama ve tamamlama yok! Patent yok! Kitap yok! Ödül yok! İngilizce olmasına rağmen Yurt dışı burs yok! Uluslararası tebliğ yok! Ulusalı bile yok! yok da yok. Ne var sadece? Bir kaç yayını (bir şekilde!) bir araya getirip, Doç Dr. olmak var! Mesleki bilginin minimumu bile çoğu zaman yok. Şu kafanızı artık biraz değiştirin ve İngilizce zırvalığına son verin.

   1. araştırdagör dedi ki:

    Hocam aynı şeyden bahsediyoruz, ama yanlış anlaşılma olmuş sanırım. Bilim İngilizce’yle ölçülmüyor zaten, ölçülmemeli, İngilizce, yaptığınız bilimi dünyaya sunmak ve başkalarının yaptıklarını anlayabilmek için sadece bir araç, ve biz ülke olarak bu aracı bile edinebilmiş değiliz. Sınavların İngilizce’yi test etmediği söyleniyor, sınavlar tam da İngilizce’yi test ediyor ama bilmeyenler için de ezberle halledilebilecek bir özelliği de var. Ben diyorum ki, bu şekilde ezberle koltuklara oturmuş insanlar sizin de dediğiniz gibi 3-4 de yayın yaptı mıydı, ömür boyu başka bir iş yapmadan emekli olabiliyor. Bu insanlardan güncel belge isterseniz, çalışır ve bu dili öğrenir, öğrendikten sonra da istediğiniz kadar güncel belge isteyin, onun için sorun olmayacaktır.Bir nevi kaliteli akademik personel için eleme yapmış olursunuz yani. Aynı şekilde yayına ek olarak proje, bildiri…vb bir bütün olarak değerlendirilip öyle doçentliği verilmeli bence de. Ama İngilizce ya da hangi yabancı dil mesleği için önemliyse onu bilmeden bu iş yapılacak bir iş değil hocam, bunu bir kez yurtdışına gidip, meslektaşlarınızla bilim dünyasında neler olup bittiği hakkında iki kelam edemediğinizde çok rahat anlarsınız;)

  2. akademik dedi ki:

   Keşke sen de hayatında bir kez olsun o küçümsediğin yds puanını alıp da üniversiteye kapağı atabilsen… Sanma ki öyle kolay oluyor bunları yazınca beni de onlardan sanabilirsin ama uzun bir süre emek harcayıp “akademik” personel olmaya çalışanlardanım.

   1. araştırdagör dedi ki:

    Sanırım bunu bana demişsiniz, ben zaten üniversitede akademik personelim. Zaten aldım ve her girişimde alıyorum o puanı. Kolay olmadığını söylemedim. Tabi ki zor ama bu zorluğu kaldıramayan da akademide olmayıversin diyorum sadece.

 13. karademisyen dedi ki:

  öncelikle profesörlerin, doçentlerin ve yar.doçların dil seviyeleri her 5 yılda bir ölçülsün. ayrı gayrı olmaz öyle. hatta hayatımızın tamamını dil sınavları ve süreleri üzerine harcayalım.

  1. İLHAN dedi ki:

   Her şeyi özetlemişsiniz sağolun.

  2. akademi dedi ki:

   Dur sistemi çökerteceksin…
   Hoca yok ki burası Türkiye

 14. nazlı dedi ki:

  okutmanlık başvurusunda bulunurken de şimdi bu mu göz önüne alınacak , şimdi ilanlara ona göre mi başvuracağız ben birşey anlamadım …

Yorum Yaz

1 2