Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

YÖK’ten ÖYP’lilere Şok Zorunlu Hizmet Kararı

1 Haziran 2014
YÖK’ten ÖYP’lilere Şok Zorunlu Hizmet Kararı
       

YÖK, 16.05.2014 tarihinde almış olduğu bir kararla ÖYP’lilerin zorunlu hizmetiyle ilgili bir düzenlemeye gitti. Ancak, görünen o ki; alınan bu karar ÖYP akademisyenlerinin çok da hoşuna gidecek gibi gözükmüyor.

 

YÖK’ten yayınlanan resmi yazıyı ve sitemizin yorumlamasını aşağıda görebilirsiniz:

Ekran Resmi 2015-04-05 18.58.09

 

 

 

 

ÖYP’nin Belirsizliğini Değerlendirme Çalışması

Yazıyı Akademikpersonel.org’un yorumlaması şu şekilde:

Akademisyenler doktora tez döneminde üniversitelere dönmüş olsalar bile; tez döneminde geçirmiş oldukları zaman zorunlu hizmetlerinden düşmeyecektir. Yani, zorunlu görev sadece doktor olduktan sonra azalmaya başlayacaktır.

Ancak, doktora tez döneminde geri dönülmesi zorunlu görevin artmamasını da sağlayacaktır.

Örn: 3 sene ders + yeterlilik için büyük üniversitelerde görev yapmış bir akademisyen; tez döneminde geri döndüğü takdirde, 3 sene zorunlu görevi olmuş olur. Bu zorunlu görev ise  aday ancak doktor olduktan sonra azalmaya başlar. Yani adayın, doktor olarak önünde 3 sene zorunlu görevi olur.

       

Yorumlar

1 2
 1. SSY dedi ki:

  Daha önceki geri dönüşler
  Merhaba, bu tarihten önceki geri dönüşler bu yasa kapsamında değerlendirilir mi? Ben 2013’te kadromun bulunduğu üniversiteye dönüş yaptım. Cevaplarsanız memnun olurum.

 2. bociy dedi ki:

  Merhabalar,
  ÖYP ile atandığım zaman atandığım üniversitese eğitim yoktu ve bu yüzden başka bir üniversiteye görevlendirildim. Doktora için ise eğitim açıldığı için eski yerime döndüm. Zorunlu hizmetim doktoradayken bitmiş olur mu?

 3. görkeminci dedi ki:

  merhaba, ben doktorayı bitirip zorunlu hizmete başladım. benim merak ettiğim doğum izni aldığım zaman zorunlu hizmetimden sayılıp sayılmayacağıdır? teşekkürler.

 4. Öfff dedi ki:

  Merhaba, dün Yök’e gittim ve üniversitelerin Öyp işlerini yürüten bir görevliyle görüştüm. Bana döndüğüm zaman zorunlu hizmet süremden düşmeye başlanılacağını söyledi. Emin misiniz dedim evet kesinlikle öyle dedi. Olabilir mi bir değişiklik ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hocam dava açılmıştı belki onun sonucudur.

 5. kubra dedi ki:

  Zorunlu hizmet nedir, oyp yaptigimiz okulda kalmak yahut baska okulda zorunlu hizmet yapmak bizim elimizde mi ? Bir de normal y.lisans ve doktoradan farki nedir oyp’nin ?

 6. yağmur yalcınkaya dedi ki:

  Merhabalar zorunlu hizmet için atamalar neye göre belirleniyor, bir tercih listesinden gideceğimiz yeri kendimiz seçebiliyor muyuz.. genelde doğu hizmeti gibi mi düşünmeliyim… şimdiden teşekkürler..

 7. melek dedi ki:

  Lisans bittikten sonra öyp ile istediğim bir üni. ye atandım diyelim aynı uni. de yüksek lisans ve doktoramı yaptım. Zorunlu hizmeti de mi aynı üni.de yapmam gerekir? Yani öyp ile yerleşip yüksek lisans yaptığımız üni. ye mi dönüyoruz zorunlu hizmet içiin?

 8. Deniz dedi ki:

  Merhaba, Ege Psikoloji lisansımdan sonra Öyp ile yine Ege Üniversiteseine atanmak istiyorum. Ancak yüksek lisans için istediğim Klinik Psikoloji Ege’de yok, Odtü’de yüksek lisansımı Klinik Psikoloji üzerine yapıp, Ege Üniversitesine gelip Deneysel Psikoloji’den doktora ile devam etme şansım var mı acaba?

 9. öyp adayı dedi ki:

  Yüksek lisans mezunları ÖYP’ye başvurup istedikleri üniversiteye atandığında doğrudan hizmete başlamış mı oluyorlar yani?

 10. hayal dedi ki:

  öyp ye atandıktan sonra sadece lisansüstü eğitim alıp doktora yapmasak olur mu

  1. akademikportal dedi ki:

   Olmaz, doktora da yapılması zorunlu.

 11. Kubilay dedi ki:

  İyi çalışmalar. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerimizi ÖYP ile atandığımız üniversitede tamamlarsak zorunlu hizmete tabi tutuluyor muyuz? Teşekkürler

  1. derya dedi ki:

   benim de en çok merak ettiğim bu ama yasa açık, ya evlilik ya da büyük sağlık sorunu

 12. Buse dedi ki:

  zorunlu hizmet süresi ne kadardır ve doktora sonrası süreç zorunlu hizmetin dışında mıdır?

  1. akademikportal dedi ki:

   Ne kadar eğitim aldıysanız o kadar yani 2 yıl yüksek lisans 4 yıl doktora yaptıysanız 6 yıl zorunlu hizmet olur. Doktora bitince zorunlu hizmet başlar.

 13. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  Atandığım üniversitede benim bölümümü içereb iki adet fakülte var. Göreve başladıktan sonra diğer fakülteye geçiş yapabilme şansım var mı?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hayır ne yazık ki öyle bir şansınız bulunmuyor.

 14. Htc dedi ki:

  benim sorum öyp ile herhangi bir üniversiteye atandığımızda doktoradan sonra üniversite değiştirmek Zorunda mıyız? Yoksa aynı üniversitede sonuna dek devam edebilir miyiz Prof olana kadar demek istiyorum yani ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Atandığınzı yerde emekli olana kadar devam edebilirsiniz.

   1. Sibel dedi ki:

    Doktoradan sonra başka bir üniversitedeki öğretim üyesi kadrosuna başvurarak başka bir üniversiteye de geçebiliriz değil mi? Tabi ilk atandığımız üniveristedeki zorunlu hizmetimizin bitiş olması da gereklidir değil mi?

    1. akademikportal dedi ki:

     Evet zorunlu hizmet bitince başka yere geçebilirsiniz.

     1. Sibel dedi ki:

      Cevap için teşekkürler 🙂

 15. prm dedi ki:

  böyle sorun ile karşılaşan bir kaç arkadaşım olduğu için soruyorum bu nasıl soru demeyin başvuru döneminde hamile olsan alırlarmı.yada sözleşme imzalandıkdan sonra hamilelik olursa ne olur.bilgi istiyorum.

Yorum Yaz

1 2