reklam
reklam
Akademik Personel | 25 Ekim 2016, Salı

YÖK’ten ÖYP İçin Alan Sınavı Açıklaması

4 Haziran 2015
YÖK’ten ÖYP İçin Alan Sınavı Açıklaması
       

ÖYP KADROLARI İÇİN ALAN SINAVI

Bugün bazı internet sitelerinde ÖYP giriş şartlarının değiştirilmesi kararımıza ilişkin çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gereği hasıl olmuştur.

ÖYP’ye alan sınavının eklenmesi kararı üniversitelerden gelen yoğun talep üzerine alınmıştır. Bugüne kadar alan sınavı yapılmaması nedeniyle üniversiteler giderek YÖK’ten ÖYP araştırma görevlisi kadrosu talep etmekten kaçınmaya başlamışlar, bu da çok sayıda ÖYP araştırma görevlisi kadrosununkullanılamamasına yol açmıştır.

Son dönemde artan üniversite sayısına paralel olarak öğretim elemanı ihtiyacı da artmış olup, bu kadroların üniversiteler tarafından kullanılmak istenilmemesi yükseköğretimimiz için bir zafiyet oluşturmaktadır.

ÖYP’de Şok Değişiklik! ÖYP’ye Alan Sınavı Geldi!

Yeni düzenleme ile alan sınavının yazılı ve / veya sözlü olması planlanmaktadır. Sözlü sınav, öğretim üyesi olduğunda başlıca görevlerinden birisi ders anlatmak ve bilimsel etkinliklerde konuşmak olan adayın ifade yeteneğini ölçmeye ve en uygun kişileri seçmeye yardımcı olacaktır.

Alan sınavı YÖK tarafından değil, üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri tarafındannesnel ve objektif kriterler çerçevesinde yapılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. zeynep diyor ki:

  İstedigim zaman ALESin agirligini degistiririm,istersem alan sinavi getiririm yok olmadi mulakat yaparim. Su oyp ye hazirlanmaya basladigim gunden itibaren kac defa degisiklik yapildi. İnsan tedirgin olmaktan,gelecek endisesi yasamaktan sinava odaklanamiyor. Cok mu sey istiyoruz anlamiyorum ki sadece net,adil bir sinav sistemi..

 2. Prof. diyor ki:

  Bakiyorumda hayati sadece ALES ve YDS calisarak OYP’ den atanmaya odaklanmis, ALES ve YDS ‘den yuksek puanlar alinca kendini cok iyi Akademisyen adayi sananlar uzulmusler!

  Bence cok iyi oldu bu alan sinavi, Ingiliznce konusmaktan aciz, Sosyalligi koca bir sifir olan insanlar, universitelerde sadece ALES ve YDS hatirina Akademisyen olarak yerlesiyorlardi, inanin Universitelerden bu ALan sinavi konusunda talep geldigi gercekten dogru.

  Cok iyi oldu , umarim bu alan sinavini her universite kendisi yaparda, kimin ne bildigi ortaya cikar.

  Hele hele burada Matematik vs gibi bolumler okuyupta Isletme’den cift ana dal yapip, aldigi yuksek ALES ve YDS puani ile atanmaya calisacaklar yazmasin.

  1. serbülent diyor ki:

   matematikten okuyup işletmeden çift anadal olmaz zaten konuyu biraz irdele ve sonra vs yaz..hem belki de sadece o alanın mezunu olan öğrenciden daha çok geliştirmiştir kendini ÇAP yapan öğrenci..burda konu şu torpil dönücek mi endişesi..yoksa merak etme alesten ve yds den yüksek puanlar görmüş biri oturur yine alan derslerine bakar zaten ve evet bazen asosyal olmalı bunları yapabilmek için de

  2. kurban diyor ki:

   mükemmel bir cevap dostum… eline sağlık…

 3. Nihat Aslanoba diyor ki:

  Aslında doğru bir karar olmuş ancak mülakatların tarafsız yapılabilmesi adına her fakültenin kendi kadrolu hocaları yerine Mülakatlara başka üniversitelerden hocalar bulunabilir.

 4. selen diyor ki:

  yani bu kadar alelacele, muğlak, karmakarışık bir düzenlemenin bende yarattığı izlenim; panik… ne amaçla yapıldığı ortada… konu alan bilgisiyse bu merkezi bir sınavla yapılabilir, ama ‘ben istediğimi alayım, istemediğimi eleyeyim’ ise de öypyi bir nevi cari alıma dönüştürerek işin içinden çıkılır…
  cidden insaf diyorum artık ya… her üniversite 4’er kişiye mülakat yapacak, puan da sadece o üniversite için 2 yıl geçerli olacak ve biz de torpil yok alan bilgimiz objektif şekilde sınanacak diyeceğiz? yapmayın gözünüzü seveyim…
  haksızlık ve adaletsizlik ben ve benim gibi bir çok insanın senelerdir harcadığı emeğin böylesine netlikten uzak bir açıklamayla görmezden gelinmesiyle başlıyor zaten… belki senelerdir puanlarını yükseltmek için işe bile girmeyen bir çok insanın hakkının sözde alan sınavıyla, üniversitelerin keyfi değerlendirmeleriyle, gasp edilmesinden…
  ben tüm yetkili mercilere şikayette bulunup, elimden geleni yapacağım… haksızlığa uğradığını düşünen ve zaten tanıdığı olmadığı için haksızlığa uğrayacak herkesin de bunu yapmasını tavsiye ederim.

 5. havva diyor ki:

  herşey lisans ve ales notu olmamalı evet ama zaten bu iki sınavın iyiyse mülakata alınacaksın. sonra da hocaların insafına kalacaksın. kesinlikle torpilin adı alan sınavı olmuş. o kadar ümitliydim ki bu sene gireceğimden. 83.5 öyp puanımla ve ikincilikle bitirdiğim lisans ortalamamla beni almayacaklarsa yazık bu sisteme…

 6. bilgen11 diyor ki:

  OYP li yeni arkadaşların 50/d lileri anlayabilmeleri dileğiyle..çok iyi bir karar olmuş.

 7. mehmet diyor ki:

  yine torpil yine torpil yazık ya kimse hakkıyla bir yere gelemez mi

 8. Samet diyor ki:

  Adamlar haklı beyler dağılın…

 9. Chalayan diyor ki:

  Yök tarafından kurulan bir komisyonca yazıyor yönetmelikte. Kendileri yapmasa bile herkesi bir merkezde toplayıp çeşitli üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri arasından seçtikleri kişilere yaptırırlar. Sizce?

 10. serdar diyor ki:

  Nesnel ve objektif kriterler çerçevesinde yapılacakmış 🙂 içimiz rahatladı

 11. ozgul diyor ki:

  Peki, 2 yıl geçerliliği nasıl olacak o puanın? Akdeniz Üniversitesi’nden bir komisyonun yaptığı sınavdan aldığım puanla Bitlis Üniversitesi’ne başvurabilecek miyim mesela? Hiçbir şey belli değil. ALES’ten 4 gün sonra karar alıp değişiklik yaparak, resmen, bakın her şey bizim elimizde istediğimizi yaparız diyorlar. Tek kudret oldukça da böyle gidecek gibi görünüyor. Sınavları, kim, nasıl, ne zaman, ne şekilde yapacak belli değil. İşin kötüsü şimdi herkes kendini kurtarmak için kimbilir kimlerin eteğine koşacak. Rezalet…

  1. anarşik diyor ki:

   “üniversitelerin ilgili bilim alanlarında görevli öğretim üyeleri” dediğinden anladığım ülke çapındaki tüm bölüm öğretim üyelerinden seçilenlerin başvuranı değerlendireceği. Burada kastedilen yazılı sınav olamaz diye düşünüyorum, her ÖYP zamanında birer genel yazılı sınav yapılabilir, öğretim üyelerinin değerlendireceği ise sözlü anlatım yeteneği olur bana kalırsa. Ancak bu şekilde nesnellikten söz edebilirler. Diğer yandan yorumlarım bu değişikliği doğru bulduğum anlamına gelmez. 12 Eylül’ün çocukları ve YÖK olduğu sürece bilim bu ülkede asla özgürleşemez.

   1. ozgul diyor ki:

    Yalnız sınav YÖK tarafından yapılmayacak denilmekte ve herhangi bir koordinasyon görevinden de söz etmiyor. Buradan benim tek çıkarabildiğim, her üniversitenin bir sınav komisyonu olacağı. Ve anladığım kadarıyla iki yıl geçerlilik o üniversite kadrosu için olacak. Her ne olursa olsun sonuçta katılıyorum. YÖK değişse de muktedir değişmediği için hakkaniyet mümkün görünmüyor.

 12. mustafa diyor ki:

  Hayırlı olsun torpil olmadığı ve umudumuz olduğu OYP vardı onu da elimizden aldılar

 13. YUNUS diyor ki:

  İşte net bir şekilde torpil başladığın açıklamışlar

  1. ulaş diyor ki:

   Bir kesim alan sınavsız alınmasına karşı, sizin içinde olduğunuz bir kesim de alan sınavlı alınmasına karşı. Yeni düzenlemeyle ibre merkezilikten(YÖK’ten) yerelliğe(üniversitelere) kaymış gözüküyor. Dengeyi korumak için gerekliydi böyle bir şey, çünkü araştırma görevliliği için her şey ALES ve Lisans Notu olmamalı.

   1. gökhan diyor ki:

    Peki ortalama ales ve yds yeterli bir ölçüt değilde 10 dakikalık mülakat mı yeterli ve gerekli görülüyor.

    1. Mehmet Yetim diyor ki:

     Kimsenin insafına kalmak istemiyoruz. Sonuçta aleste ydsde iyi bir puan almış ve ortalaması iyi iki bireyin arasında nasıl büyük bir fark olabilir ki? Elbette fark olacaktır, belki de ifade yeteneğinde bu fark kendini çok iyi gösterir ancak torpil yüzünden bir sürü gencimizi kaybedip eldeki bulgurdan olacağımız bir gerçek.

   2. Semih diyor ki:

    Kardeşim diyorsun ki “araştırma görevliliği için her şey ales ve lisans notu olmamalı” peki herşey lisans notu olmamalı da bu alan sınavı neye göre yapılacak gene lisans eğitiminde almış olduğun derslere göre yapılacak; o zaman gene herşey lisans notuna göre şekillenecek çünkü eğer iyi bir ortalaman varsa bu sınavlarda zorlanmayacaksın ama yoksa gene senin bir işine yaramayacak..

Yorum Yaz