reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

YÖK’ten ÖYP Atamalarına İzin Kararı!

8 Eylül 2015
YÖK’ten ÖYP Atamalarına İzin Kararı!
       

Bilindiği gibi 31.08.2015 tarihli ve 2015/9 sayılı genelgesinde tüm kamu kurum ve kuruluşlarında naklen ve açıktan atamalar ikinci bir talimata kadar durdurulmuştur.

Diğer taraftan Başkanlığımızca 2010 yılı itibariyle üniversitelerimizin öğretim elemanı ihtiyacını karşılamak amacıyla Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) yürütülmekte olup bu amaçla her yıl merkezi yönetim bütçe kanunlarıyla verilenatama izni sayısı kadar araştırma görevlisi kadrolarına atama yapılmaktadır.

Bu programda herhangi bir aksamaya meydan vermemek için 1 Eylül 2015 tarihli yazımızla Başbakanlık nezdinde girişimde bulunulmuş olup, ÖYP kapsamında yapılacak atamalara söz konusu genelge kapsamında izin verilmesi talebinde bulunulmuştur.

Başbakanımız Prof. Dr. Sn. Ahmet DAVUTOĞLU’nun bizzat ilgisi neticesinde, Başbakanlığın 4 Eylül 2015 tarihli yazısıyla, ÖYP kapsamında araştırma görevlisi kadrolarına yapılacak atamalara, 2015/9 sayılı genelge kapsamında izin verilmiştir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

Kaynak: YÖK

       

Yorumlar

 1. Tanem diyor ki:

  Bir cavap lütfen :/

  1. Mhmt diyor ki:

   Tweet atin.. @yekta_sarac

 2. Glsrn diyor ki:

  24 ağustos tarihinde ataması yapılsın diye gelmiş fakat yetistiremediklerini için 27 ağustos tarihli yaptılar. Ama 27 ağustos tarihli yaptıkları atamayi benim alıp bölüme ulaştırmam gecikti bana geç verdikleri için kararnameyi ,27 si en gec 30unda falan verilseydi benim ilk ise başlama günüm bu kadar uzamiycakti bu durumda sizce bir hak iddia etmem söz konusu olur mu?

 3. Tanem diyor ki:

  Ne zamana kadar peki? Seçim sonrası açılır mı? Komple kaldırılmadı bu ilanlar di mi?

  1. Mhmt diyor ki:

   Secime kadar diye dusunulse de bence fazla surmeyecek alimlar baslayacaktir tekrar… ____ — Halihazirda ki durum gercekten sacma hic alim yapilmayacak universiteler acilacak ihtiyaclar surecek ayrilmis onaylanmis hatta kazanilmis kadrolara alim veyahut yerlestirme olamayacak. Bir an once alim ilanlari tekrar cikmali ozerk dedigimiz yök kendi kendine veya izinli birsekilde bu işi tekrardan baslatmali. Bu arada gecen gun burda bi yerde bi arkadas 7 aralik universitesinin yrd doc alimi yapmak icin ilana ciktigindan bahsetti universitenin sitesinde var bu ilan hatta haberturkte de yayinlanmis arkadaslar nedir bu is genelge sonrasi bu universiteler izinle mi ilana cikiyor???

 4. Tanem diyor ki:

  akademikportal okutman ilanları açılmayacak mı ..? Olumlu cevap lütfeeeen

  1. akademikportal diyor ki:

   Doçent ve Prof. dışında HİÇ BİR ilan açılmayacak.

   1. 2547 diyor ki:

    akademikportal YÖK ten daha önceden (genelgeden önce) izni alınmış olan prof ve doç dışındaki kadroların ilan edilmemesi YÖK ün kararıyla uygulanmaya başlandı. Bu konuda bir gelişme bekleniyor mu? Üniversitelerden sağlıklı bir bilgi alamıyoruz maalesef.

 5. mehmet diyor ki:

  Okutman ve uzman ilanlari icin lutfen twiterdan sayin yekta sarac hocaya mesaj atalim baski kuralim. Muhtemelen twiterdan atacagimiz mesajlar twitler İşe yarayacaktir. Yaramaz demeyin es gecmeyin

  1. ezgi diyor ki:

   kesinlikle katılıyorum elimizden geleni yapalım. değerlendirilsin artık.. beklemek çok zor ve kayıp veriyor…

 6. Glsrn diyor ki:

  Merhaba öyp atamam sirasinda kafama takılan bir durum oldu sizlere danışmak istedim şöyle ki okuluma yÖkten 24 ağustos tarihli atamamın yapılması gerektiğine dair yazı gelmis fakat belge tesliminde son gün 24 ağustos olduğu için (ben 24 ağustostan önce teslim ettim gerekli belgelerimi) okulum atamami yetistiremediklerini söylediler ve 27 ağustos tarihli atama yapıldı gösterildi evrak uzerinde lakin ona rağmen belgenin Dekanlığa iletilmesi 7 eylül tarihinde oldu bu durumda da işe başladığım gün 7 eylül görünüyor maasimida bu tarihten itibaren alicam fakat bu 27 ağustos-7eylul arası evrak gönderilmesi bu bi haftalik uzatma normal bir durum mu?çünkü bu durumda atamamin 27 ağustos tarihli olmasına rağmen belgenin hazırlanması gonderilmesi 1 haftalik bir uzamaya yol açtı bu da beni mağdur edicek maaşının 1 hafta eksik yatmasi konusunda:( bu durumda yapılacak birsey var mı ?teşekkür ederim

  1. SEFA MÜLAYİM diyor ki:

   Hocam sizin yökten atama onayı yazınız ne zaman geldi bende temmuz öyp alımlarıyla kayıt yaptırdım ama yazim hala gelmedi

 7. Tanem diyor ki:

  Okutman ilanları verilemiyor mu hala..?

 8. ezgi diyor ki:

  Akademik uzmanlar hakkında bir izin isteği yada gelişme var mı acaba ?

  1. akademikportal diyor ki:

   Onu üniversite bireysel olarak istemeli genel bir istek yok.

 9. Müge diyor ki:

  Devam eden yardımcı doçent ilanlarının atamaya kadar olan başvuru süreci yapılıyor. Atamalar genelge gereği yapılamıyor. İnsallah en kısa sürede yardımcı doçent atamalarına da izin verilir. Atanmaya az kalmıştı. Çok üzgünüm gerçekten.. Hepimiz için hayirlisini diliyorum.

 10. ahmet uslu diyor ki:

  Peki ya 50/d’liler onlar neden kapsam dışına çıkmıyorlar anlamıyorum ki..! Mağdur olup atılsınlar mı, bu kadar kolay mı yılların emeğini görmezden gelmek..! BİZ DE MÜJDE BEKLİYORUZ

 11. marti diyor ki:

  muge bugun kilis yrd doc ilani verdi

 12. mehmet diyor ki:

  Yardimcidocent ve okutman kadrolarinin onu acilmali yaziktir yuzlerce insan magdur edildi. Secimin olacagi net degil Bilim siyasi emelllere kurban edilmemeli. Acilen yard docent ve okutmanlk ilanlari cikmali alimlar yapilmali. Universiteler kimsenin mali degildir

 13. Müge diyor ki:

  Aynı izin yardimci doçent atamalarına da verilir mi ? Böyle bir duyum var mı acaba ? Tam atama aşamasına geldim ve genelge yayınlandı.

 14. Ali diyor ki:

  Öğretim görevlileri bu kapsama girer mi? Araştırma Görevlileri ile aynı kadroya sahipler ama öyp kapsamına girermi bilemiyorum?

  1. akademikportal diyor ki:

   Bu kapsama girmiyor maalesef.

Yorum Yaz