Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

YÖK’ten Bu Fakülteleri Seçenlere Maaş Gibi Burs

31 Ağustos 2016
YÖK’ten Bu Fakülteleri Seçenlere Maaş Gibi Burs
       

YÖK’ün bu yıl ilk kez başlattığı ziraat, orman ve su ürünleri fakülteleri programlarına ilk 3 sırada yerleşen 615 üniversite öğrencisi, aylık 600 lira burs almaya hak kazandı.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıl ilk kez ziraat, orman ve su ürünleri fakültelerinin belli programlarına ilk 3 sırada yerleşen ve kayıt yaptıran öğrencilere verilecek burslarla ilgili bir değerlendirme raporu hazırlandı. Buna göre, bu programlara toplam yerleşen aday sayısı 2015-2016 eğitim öğretim döneminde 5 bin 481 iken bu yıl 5 bin 747 oldu.

2016-2017 öğretim dönemi için 49 üniversitenin ziraat, orman ve su ürünleri fakültelerinin burs verilecek 210 programına ilk 3 sırada yerleşen aday sayısı 615 oldu. Bu öğrencilerden ziraat, orman ve su ürünleri fakültelerinin programlarını ilk tercihlerine yerleştiren aday sayısı yüzde 48’lik oranla 296 oldu. İlk üç tercihi ile ilgili programlara yerleşenlerin oranı yüzde 70’lik oran ile 430, ilk beş tercihine yerleşen aday sayısı yüzde 78’lik oranla 484 oldu.

YÖK bursu almaya hak kazanan öğrenciler, öğrenim süreleri boyunca genel not ortalamasının 4 üzerinden 2,5 veya 100 üzerinden 65’in altına düşmemesi şartıyla burs almaya devam edecek.

Burs miktarı 2016-2017 eğitim-öğretim yılı için aylık 600 lira olarak belirlenirken, bu miktar her yıl YÖK tarafından ayrıca belirlenecek.

Bursun yükseköğretime katkısı

Raporda, ziraat, orman ve su ürünleri fakülteleri programlarının tavan puanlarındaki artışın, başlatılan burs programının başarısını gösterdiği belirtildi.

YÖK’ün raporunda, şu değerlendirme yapıldı:
“İlgili programlara üst sıradan yerleşen adayların puanları analiz edildiğinde, birçok mühendislik programını tercih edebilecekken bu programları tercih etmeleri YÖK bursunun başarısını göstermekte olup, bu uygulama Türkiye’nin kalkınma odaklı gelişimi açısından olumlu ve önemli bir gelişmedir. Bu durum, yeni YÖK’ün son 1,5 yıldır politika olarak belirlediği ve uyguladığı, akademik camia ve toplumun ilgili paydaşları tarafından da kabul gören kalite odaklı taban puan uygulamasının bir sonucudur. Başlatılan bu sürecin etkisi gelecek yıllarda daha da belirgin olacaktır.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

  1. Abi Tavsiyesi dedi ki:

    4.yılın sonunda mezun olduğunda bakalım maaşını asgari ücretten dahi olsun verebilecek bir iş yeri bulabilecekler mi kendilerine..ben fakülte 3, olarak mezun oldum ve arkadaşlarım da mezun oldu,5-6 yıl boş gezdik nerdeyse ve şimdi hala tamamen alakasız bir işte asgari ücrete yakın bir ücrete çalışmaktayım.Diğerleri de tamamen aynı. Koca sınıftan bir tane olsun okuduğuna değecek bir işte çalışan yok hep 1300-1800 arası bölümünle alakasız işler.Keşke 180-200 bin olsun vereydim de özel bir üniversitede hukuk falan okusaydım, kendini amorti ederdi.Ama bu ziraat ile ilgili bişey okursanız hergün ölürsünüz.özel üni hukuk falan seçin bir kere ölün arkadaşlar.Bu bölüm mezunları perperişan,pazarda tezgah açanlar dahi var,hala boş bekar gezeni de çok.4 yıl 600tl burs için ZOKAYI YUTMAYIN..Akademisyenler işsiz kalmasın diye kendinizi,ana babanızı yakmayın!!!

Yorum Yaz