reklam
reklam
Akademik Personel | 23 Ekim 2016, Pazar

YÖK’ten Akademisyenlere ‘Makale Uyarısı’

9 Mayıs 2015
YÖK’ten Akademisyenlere ‘Makale Uyarısı’
       

YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Safran Türkiye’deki akademisyenlerin dergilerde yayımlanan makale sayısını iki katına çıkarması gerektiğini söyledi.

Atatürk Üniversitesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Bilimsel Teşvik ve Akademik Giysi Törenine Vali Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Safran, Palandöken Kaymakamı Gürbüz Karakuş, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, akademisyenler ve aileleri katıldı.

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak fen, sağlık, sosyal, eğitim bilimleri ve güzel sanatlar dalında 80 öğretim üyesine makale, patent, proje, çeviri, kitap, telif, atıf alanlarında ödül verildiğini bildirdi. Bilimsel teşvik ödüllerinin 2010 yılından bu yana düzenlendiğini belirten Prof. Dr. Koçak, törenin geleneksel hale geldiğini söyledi.

YÖK Başkan Danışmanı Prof. Dr. Mustafa Safran, Türkiye’de 136 bine yakın öğretim üyesi olduğunu, dergilerde yayımlanan makale sayısının 22 bin dolayında olduğunu, makale sayısının 2 katına çıkarılması gerektiğini bildirdi. Atatürk Üniversitesi’nde 1975-79 yılları arasında Edebiyat Fakültesi’nde öğrenim gördüğünü hatırlatan Prof. Dr. Mustafa Safran, makalelerin yayımlanması konusunda özellikle genç akademisyenlere maddi teşvik vererek ayrıcalık sağlayacaklarını bildirerek, şöyle devam etti:

“Türkiye’de bilimsel alanlarla taranan dergilerde yayımlanan makale açısından, ciddi anlamda sayı ve adet olarak sıkıntımız var. YÖK olarak ciddi destekler ve değişimler içindeyiz. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı sıkıntıları olan bir program. Bu programı da gözden geçiriyoruz. Üniversitelerden gelen şikayetleri dikkate alarak bu programla ilgili yeniden yapısal bir değişimde olacağız.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. kemal diyor ki:

  Tıp Fakültesi için söylüyorum; bölüm başkanı çalışma yapmayı biliyorsa ,özel muayehaneden vakit bulup asistanları ile ilgileniyorsa, bölüm elemanlarını kendisine akademik açıdan tehdit olabilecek kişileri eleyerek seçmiyorsa çalışma sayıları artar.

 2. A diyor ki:

  1.Haberin ales e 1 gün kala yapılması manidar.
  2.zaten ülkede iyi bari hakkımızla girebileceğimiz bir yer var diyorduk ki fark etmişler sağolsunlar.

  1. gökhan diyor ki:

   2. ye katılıyorum 🙂 tamda hissettiğim sey.

 3. oypyp diyor ki:

  Umarım öyp’nin alım şeklini değiştirmezlerde binlerce kisinin hakkına girmezler. Degistireceklerse atılma olayı ve seney olayıni degistirsinler

 4. Sadakat diyor ki:

  30 saat derse sok, abuk sabuk bir sürü iş yaptır sonra da makale-çalışma bekle…

 5. kemal diyor ki:

  ÖYP’nin sıkıntılara sahip olduğunun kabul edilmesi gerçekten güzel. Umarım şu dönem uzatma durumunda işten atılma, maaşı geri ödeme, 3-5 gün açık kalan lisansüstü tercih sistemine başvuru yapmama durumunda ilişiğin kesilmesi, yüz binlerce liralık senetlere kefil arama gibi stres yapıcı faktörlerin üzerinde dururlar. Biz de 5 bilinmeyenli denklem modundan çıkıp işimize bakarız

  1. gökhan diyor ki:

   Saydıklarınız yapıcı degısıklıkler olur gerekli olanda bunlar zaten. Ama içimden bir ses kadro kontenjana dair yada mülakata dair değişiklikleri kapsayacakmıs gibi bir sey soyluyor üniversitelerden gelen sikayetlerın “biz kendı ıstedıgımız ar gor. ü almak ıstıyoruz” yada “biz öyplilere iş yaptıramıorz” gibi yakınmalar oldugunu ben bizzat kendi hocalarımdan bılıorm.

   1. Murat diyor ki:

    Eski araş. gör. lere yaptırdıkları amele işlerini yaptıramıyorlar, sıkıntı budur. Kadroyla ve diğer şeylerle tehdit edemiyorlar. Gelen personel isteyerek geldiği için beklentilerini de karşılayamıyorlar.

    Kendi bölüm elemanını almak her üniversite için intihardır. Aynı hocadan 3-5 tane yetişmesi dışında bir faydası yok. Hocasından +1 olmayan, farklı bir sistem görmediği için değişime %100 kapalı bir anlayış getiriyor…

    1. Abdullah diyor ki:

     ÖYP’li Arş. Görevlisiyim. programı genel olarak beğenmenin yanında bazı eksiklik ve sıkıntılarının olduğununda haliyle farkındayım. Bizler için en mantıklı programın bu olduğunu düşünüyorum. Hocaların verdiği amele işleri de yapıyorum, zira ÖYP çarkının dönmesi için her ÖYP Arş.Gör. arkadaşımızın bunları yapması gerekiyor. Yıllardır her okulda her bölümdeki Öğretim Üyelerinin toplam 3-5 çeşit soyad dan oluşmasını ancak bu şekilde engelleyebiliriz. Aynı soyadına sahip olanları bulunduğu yere yerleştirmek isteyen insanlara, gerekirse ‘en amele’ işleri dahi yaparak fırsat vermemeliyiz bence…

Yorum Yaz