reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

YÖKSİS, Teşvik Ödeneğini Yanlış Hesaplıyor İddiası

YÖKSİS, Teşvik Ödeneğini Yanlış Hesaplıyor İddiası
       

Bir araştırma görevlisi ziyaretçimiz YÖKSİS’te yayıma konulan akademik teşvik hesaplama modülünün yanlış, memurlar.net robotunun ise doğru hesaplama yaptığını belirtti.

Memurlar.net olarak geçen, akademik teşvik ödeneği hesaplama robotu hazırlamıştık. Tıklayınız.

Bu robotu, yönetmeliği madde madde esas alarak hazırlamıştık. Gelen, gerekçeli öneriler doğrultusunda da, robotta düzeltmeler yaptık.

Bir araştırma görevlisi ziyaretçimiz, Yöksis’te yer alan Akademik Teşvik Ödeneği hesaplama modülüyle ilgili olarak aşağıdaki tespitleri yapmıştır.

Yöksis’te Akademik Teşvik ÖdeneğiYönetmelikteki gibi hesaplanmıyor

Yök’ün Yöksis aracılığıyla kullanıma sunduğu Akademik Teşvik Ödeneği hesaplama modülü Tebliğ faaliyetini hatalı hesaplamaktadır. Şöyle ki;

Tebliğ faaliyeti, Yayın faaliyetindeki gibi yazarların gerçekleştirdiği bir faaliyet değildir. Öyle olsaydı Tebliğ puanı da Yayındaki gibi yazar sırasına göre hesaplanırdı. Aksine, Yönetmelik ikisini aynı kategoriye koymamıştır. Çünkü Tebliğ faaliyetini gerçekleştirenler yazarlar değil, Tebliğ faaliyetine katılım ücreti ve diğer külfetlere katlanarak bizzat katılarak gerçekleştirenler ve adlarına katılım belgesi düzenlenenlerdir. Bu nedenle Yöksis’te olduğu gibi Tebliğ puanı yazar sayısına değil Yönetmelikte belirtildiği gibi faaliyeti gerçekleştirenlerin sayısına bölünmelidir.

İlk olarak Memurlar.net’in hazırladığı hesaplama robotunda da Tebliğ faaliyet puanı “Faliyetin kaç kişiyle yapıldığı” tanımlamasıyla doğru bir şekilde hesaplanmaktadır. Tebliğ faaliyetini gerçekleştirenlerin sayısı alınmaktadır.

Akademik Teşvik Ödeneği Yönetmeliğinin 7 inci maddesinin 6 ncı bendin de geçen “oran/kişi sayısı” faaliyette bulunan kişi sayısını belirtmektedir. Şuan Yöksis’te puan hesabı, kişi sayısı olarak yazar sayısı alınarak yapılmakta yani Tebliğ faaliyetinde puan, bildiri yazarları sayısına bölünmektedir. Oysa yazar olmak Tebliğ faaliyetinde bulunmak anlamına gelmemektedir. Çünkü Tebliğ faaliyetinde bulunan kişiler bizzat faaliyete katılarak bildiriyi sunmuş ve katılım belgesi almış kişiler olmalıdır. Nitekim yazar olmakla Tebliğ faaliyeti yerine getirilmiş olsaydı o zaman Tebliğ, Yayın kategorisinde olur ve puan oranı da Yayın faaliyetiyle aynı şekilde yazar katkısına göre %100, %75, %50 … şeklinde olurdu.

Ayrıca şuan ki hesaba göre Tebliğ faaliyetine katılmayan bildiri yazarı katılım belgesi alamadığından bu faaliyetini belgeyle ispatlayamaz ve faaliyet puanı boş yere bölünmüş olur. Örneğin dört yazarlı bir bildiriyi iki yazar faaliyete katılarak sunduğunda şayet puan yazar sayısı olan dörde bölünürse, yazar olan fakat faaliyete katılmayan kişilere ayrılan puan, bu yazarlar katılım belgesi sunamayacakları için yanmakta, boşa gitmektedir. Faaliyete katılan yazarlar ise katılım belgesi sunabilirler ama puanın sadece yarısını almaktadır.

Burada çözüm olarak mantıklı olan iki yol görünmektedir. Birincisi şuan Yöksis’te yapıldığı gibi yazarlara puanlama yapılacaksa Yayın faaliyetinde olduğu gibi yazar sırasına göre puanlama yapılmalıdır ki yönetmelik bu yola müsaade etmemekte ve şu ikinci yolu göstermektedir ki o da Tebliğ ile Yayın aynı kapsamda faaliyet olmadığının kabulüdür. Yani Tebliğ için, Yayındaki gibi yazarlara değil faaliyeti gerçekleştirenlere katılım belgesi aracılığıyla bakmaktır. Bu nedenle ve Yönetmeliğe göre aslında Faaliyet Puanının yazar sayısına değil, Faaliyete katılan yazar sayısına bölünmesi gerekmektedir.

Saygılarımla.

Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  Buradaki arkadaş hakikaten Araş.Gör. doğrusu çok merak ettim. Eğer öyleyse vay haline… Tebliğde kıstas şudur, öncelikle “kabul belgesi” olmak zorundadır. Ardından da tebliğ yapan araştırmacılardan en az 1 kişi sözlü veya poster için gitmiş ve faaliyetinde bulunmuşsa o tebliğdeki yazarların hepsi puan, teşvik adına ne derseniz alır. Bakın daha kitapçıkta basıldı basılmadı mevzusuna bile girmedim, “kabul yazısı” bile yeterlidir. Ancak çok ekstrem örnekler olabilmekte, bunu burada uzun uzun anlatıp uzatmak istemiyorum, o sebeple işin özü bu arkadaş daha kendisi için gerekli olan yönetmelikten bile bir haber ise vay haline…

 2. Hacca Gidesice dedi ki:

  Arkadaş yanlış düşünüyor bence.

  Tebliğ esasında bir yayındır. Hakemden geçer. Bazılarında yayın yapmak SCI-EXP dergide yayın yapmaktan zor olabilir. Burada paylaşım oranında sıkıntı var bence. 1.0, 0.75, 0.5, 0.25,… diye devam etmesi gerekirdi. Bu durumda etkisini %20 değil %10 yapsalar da kabul edilebilirdi.

  Ben tebliğin oranlarında ciddi bir hata olduğunu, hatadan da dönülebileceğini düşünüyorum. Yeter ki böyle tuhaf hatalar bulmayalım, işin özüne odaklanalım.

  Arkadaşın görüşüne katılmıyorum. A Üniversitesi tebliğ durumunda 3000TL yol barınma ve katılım ücreti gideri sağlarken, B Üniversitesi 10000TL’lik hak veriyor. USA’ye gidiş dönüş 3000TL bilet bulmanız ve katılım ücretini ve otel masraflarını ödeyebilir misiniz? Benim cevabım hayır.

  B üniversitesindeki yazarın o bildiriyi sunmasından daha doğal bir şey yoktur. Bu durum, o bildiri üzerindeki yazarlık hakları bakımından isim sırasının ikinci plana atıldığı anlamına gelmez. Belki, ilgili kişinin o bildiriden Corresponding Auth. olarak tanımlanması gerekebilir.

  Sevgiler.

 3. Feyzi dedi ki:

  Ne yani, şimdi çalışmaya sadece sunumu yapan mı katkı sunmuş?

 4. Assistant dedi ki:

  Saçmalamış, yönetmelikte katılıma puan verilmiyor, bildiriye puan veriliyor, yani yapılan çalışmaya puan veriliyor onuda tek yapmadın heralde..

 5. canear dedi ki:

  saçmalamayın kardeşim…tebliğ kitabında da sadece o çalışmaya katılan kişilerin mi adıyla basılıyor makale… Ayrıca manasızlığa bak herşeyini benim hazırladığım bildiriyi rahatsızlandığım için 2. sıradaki hoca sundu. İyi ben eşvik almayayım o zaman… Bu resmen işi kendine çevirmektir. Bizde akademisyeniz ama bu denli ucuz numaralara gerek yok kardeşim… En başta o yayına 50 tane adam adı yazmayacaksın o zaman.

 6. Altan dedi ki:

  Sacmalamis bunu yazan kisi. YOKSIS hesabi dogru…

 7. Nadir Nadir dedi ki:

  Akilli gecinen bir asistanin puan toplamak icin cirpinislari. Kafalarini daha fazla calismaya yorsalar bu kadar yorulmazlar.

 8. ahmet dedi ki:

  memurlar.net in yaptığı motorda atıflar için correspondance author işaretlemesi yapılmıyor. Bu bir eksiklik.

 9. kadir dedi ki:

  doğrudur yanlış hesaplıyor

Yorum Yaz