reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

YÖK, Yeni Kurulan 4 Üniversite İçin Rektör Adayı Arıyor

1 Haziran 2015
YÖK, Yeni Kurulan 4 Üniversite İçin Rektör Adayı Arıyor
       

Yeni kurulan “Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi”, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi”, “İskenderun Teknik Üniversitesi”, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi” rektörlüklerine rektör ataması yapılacak.

  1. 18.06.2008 tarihli ve 5772 sayılı Kanunla değiştirilen 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 13. maddesinin (a) fıkrası hükümlerine göre yeni kurulan “Alanya Alaattin Keykubat Üniversitesi”, “Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi”, “İskenderun Teknik Üniversitesi”, “Sağlık Bilimleri Üniversitesi” rektörlüklerine rektör ataması yapılacaktır.
  1. Başvurular 1 Haziran 2015 tarihinden 10 Temmuz 2015 Cuma günü mesai saati bitimine kadar Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na yapılacaktır.
  1. Rektör ataması için aday adayı başvurusunda bulunacakların;

a) “Profesör” akademik unvanını taşıması,

b) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nu hükümlerine göre devlet memuru olarak istihdam edilebilmek için engel bir halin bulunmaması,

c) Rektör olarak atama işleminin ikmal edildiği tarih itibarıyla 67 yaşını tamamlamamış olması,

şartlarını taşıması gerekmektedir.

4. Rektörlük için aday adayı başvurusunda bulunmak isteyen öğretim üyelerinin, üçüncü fıkrada belirtilen şartları taşıması halinde, Devlet veya Vakıf üniversitelerinde kadrolu veya sözleşmeli olarak görev yapmaları şart değildir.

5. Başvuru dilekçesi ile birlikte ekte sunulan formata uygun olarak aday adayının akademik özgeçmişi ve yayın listesi yer almalıdır.

6. Başvuruların değerlendirilmesine ilişkin süreç, başvuru için öngörülen süre dolduktan sonra ayrıca ilan edilecektir.

Not: Başvurular bizzat veya posta ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına yapılabileceği gibi, ” rektoraday@yok.gov.tr” adresine elektronik posta yoluyla da yapılabilir.

Başvuruda kullanılacak Rektör Adayı Bilgi Formu’nu indirmek için tıklayınız.

Kaynak: YÖK

       

Yorumlar

  1. coder diyor ki:

    YÖK’ün, yeni üniversitelerin öğretim elemanı açığını kapatmak için ciddi adımlar atması gerekiyor. Yüksek sayıda öğrenciye karşılık yetersiz personel ile eğitim öğretim ne sağlıklı yürüyor ne de bu şekilde devam eder. Geçen yıl rafa kaldırılan tasarıda eski üniversitelere atanabilmek için yeni üniversitelerde 3 yıl /6 dönem görev yapmak şartı öngörülüyordu.Bu gibi şartların hayata geçirilmesi gerek. Yoksa mevcut imkanları ile akademik çalışma yapılma imkanı olmayan yeni üniversitelerdeki mevcut personel de diğer kurumlara kaçacaktır.

Yorum Yaz