reklam
reklam
Akademik Personel | 28 Ekim 2016, Cuma

YÖK “Temel Bilimlere” El Attı

27 Nisan 2015
YÖK “Temel Bilimlere” El Attı
       

YÖK Başkanı Prof. Dr. Saraç, “Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu görecek” dedi.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YÖK Başkanı olarak atanmasının ardından son yıllarda boş kontenjanlarla gündemde olan temel bilimler programlarına ilişkin çalışma başlattığını anımsattı.

Saraç, “Aldığımız ve alacağımız tedbirlerle, temel bilimleri tercih edecek öğrencilerimiz, ileride bu tercihlerinin kendileri için çok doğru olduğunu görecek” dedi.

Prof. Dr. Yekta Saraç, “2010 yılından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına her yıl bir önceki yıl yerleşen sayısından daha düşük kontenjan verilmiş fakat bu tedbir işe yaramamış ve düşürülen kontenjana rağmen yine boş kontenjanlar oluşmuştur. Bu program mezunlarına yönelik yeni istihdam alanlarının tanımlanması da dahil bir dizi düzenleme icap ediyor. Bunu da çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“2015 yılı için, 2014’te 11’den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara öğrenci kontenjanının verilmemesi planlanmıştır” ifadelerini kullanan Saraç, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla, devlet üniversitelerinden 22 üniversitenin biyoloji programına, 31 üniversitenin fizik programına, 36 üniversitenin kimya programına, 7 üniversitenin matematik programına öğrenci kontenjanı verilmeyecek. Geçen sene öğrenci kontenjanı verilen bu programların sayısı 241 iken, bu sene bu sayıyı 145’e düşürdük.”

Saraç, “Öğrenci kontenjanı verilmeyen bölümlerin öğretim üyelerinin, zaman içinde kendilerinin ve kurumlarının da görüşleri alınarak, onlarla istişareyle kendi üniversitelerinde, ilişkili başka alanlara veya programlara kaydırılmaları, eğitim dışı araştırma projelerinde kendilerinden yararlanılması gibi seçeneklerimiz gündemde. Bu bölümlerdeki hocalarımız bilim hayatımız için çok önemli” ifadesini kullandı.

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

 1. Akademisyen diyor ki:

  Tüm türkiye değil bazı küçün üniversitelerde kapatılıyor. Yerinde bir karar olmuş. Öğretim üyesi olmayan tüm bölümlerde de kontenjan azAltılmalı. Profesör olmayan bölüm olmaz. Yardımcı doçentten başka hoca görmeyen öğrenci ne işe yarar? Şaşırtıcı bir gelişme, tebrik ederiz.

  1. yokyok diyor ki:

   1- Üniversiteleri orada çalışan Yrd. Doç. Arkadaşlarımız mı açtı? Onlarmı buraya üniversite açın, öğrenci alın, olmazsa kapatırsınız dedi?
   2- İnternette bir tara bakalım, ne bölümler var. özellikle Moleküler Biyoloji Bölümleri. Evet Prof bolca var da hiçibiri moleküler biyoloji alanında çalışma yapmamış. Sadece Prof olması yetmez alanında ehil de olması gerekir. Yoksa inan Yrd Doç Prof’ e beş basar. Bunu sorgulayan bir sistem varmı YÖK de? Hayır yok. YÖK diorki aç gitsin, tutmazsa kaparız. Bu ne derece bilimsel?
   3- Küçük üniversite nedir? hangileri küçük hangileri büyüktür? Bunu neye göre şekillendiriyorsun? Örneğin Mimar Sinan Üniversitesimi büyük üniversite, Anadolu Üniversitesimi? Kıstaslarını yazda bizde bilelim. Tabii bi zahmet uluslararası kriterler ve bilimsel veriler ışığında yaz, ne de olsa akademisyen diye isim yazmışsın kendine.
   4- Neyse daha yazacak çok şey varda senin anlayacağını sanmıyorum.

 2. jaha diyor ki:

  YÖK, temel bilimlere el atma, elini çek.

 3. matematikçi diyor ki:

  sayın yök başkanı matematiği nasıl kapatırsın matematik olmadan mühendislik nasıl olucak akıl var mantık var okadar öyp diye kasıyoruz kapatırsanız yazık değil mi emeklere

 4. Akademik işsiz diyor ki:

  Doktorayı bitirip torpil bulamadıkları için bir yere atanamamaları için mi temel bilim okusunlar?
  Yetenek değil, eş dost akraba derecesine göre kadro dağıtıldığını görüp yıllarını çöpe attığı için depresyona girmeleri için mi temel bilimler okusunlar?
  Nasıl ************ bölümü açın oraya gitsinler daha iyi. Milletin geleceğini çarçur etceğinize mevcut sistemi düzeltin…

Yorum Yaz