Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

YÖK Kanunu Değişiyor

25 Aralık 2015
YÖK Kanunu Değişiyor
       

“YÜKSEKÖĞRETİM KANUNU TASARISI” ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Yükseköğretim Kurulu Anayasa tarafından yükseköğretimi planlamak, düzenlemek, yönetmek ve denetlemekten sorumlu olarak görevlendirilmiştir. Son yıllarda yükseköğretimdeki sayısal bakımdan büyüme Yükseköğretim Kurulu’na yeni sorumluluklar getirmiş ve Kurul’u sistemin pek çok alanında yurt içi ve yurt dışındaki gelişmelere cevap verecek kuramsal ve kurumsal değişikliği gerçekleştirmesini gerekli kılmıştır. Bilindiği üzere günümüzde yükseköğretim bütün dünyada küreselleşen bir yapıya bürünmüştür.

Bu bağlamda Türkiye’nin de dâhil olduğu; Avrupa yükseköğretim alanını da aşan, akademide evrensel ilkeleri gerçekleştirme arayışları kadar Avrupa yükseköğretiminde yaşanılan sorunların da bir sonucu olan Bologna süreci hatırlanmalıdır. Diğer taraftan kendi ulusal referans çerçevemizin, milli politikalarımızın, kapasite ve hedeflerimizin de dikkate alınması gerekmektedir. Yeniden yapılanma için gerekli yasal düzenlemenin bu üç referans çerçevesinde gerçekleştirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Bu yeniden yapılanma; çeşitlilik, performans değerlendirilmesi, rekabet, kalite güvencesi gibi evrensel kavramların oluşturduğu bir zeminde gerçekleşmelidir. Bu temel zihniyet ve ilkeler çerçevesinde, yükseköğretimin yeniden yapılandırılması çalışmaları belli bir süreç dâhilinde yürütülecektir.

 

Çok kısa bir zaman içerisinde öncelikle üniversitelerimizin rektörlerinin, daha sonra konunun diğer ilgili bütün taraflarının katkılarının teminine çalışılacak, şeffaflık ve katılımcılık ile bu süreç yürütülecektir. Yükseköğretim Kurulu olarak “Yükseköğretim Kanunu Tasarısı” çalışmasını başlattığımızı kamuoyuna duyurur ve gelişmelerden kamuoyunu sürekli olarak haberdar edeceğimizi ifade ederiz.

Kaynak: YÖK

       

Yorumlar

 1. acil çözüm bekleyen sorunlar dedi ki:

  acil çözüm bekleyen sorunlar
  1-doçentlik sınavı ve YDS gibi yaşını başını almış akademisyenlere karşı uygulanan çağ dışı sınav kaldırılmalı.
  2-akademik yükselmeleri aynı üniversitede almamak yani lisanstan doçentliğe kadar aynı üniversitede görev yapmamak. Böylelikle saltanat, taht kavgaları ve öğretim elemanı eksikliği çözülür.
  3- paten, buluş, icat haricinde belli bir yıl akademik görev yapmamış ise doçent ünvanı verilmemeli

  1. Kubilay dedi ki:

   Düz memuriyete çevirelim hocam, yayına bakmaksızın yıl hesabıyla kıdem atlar gibi doçent profesör olunsun, yüksek lise hocası gibi dersimizi verelim ders ücretine bakalım, sosyal bilimlerde acaba neyin patenti ya da buluşunu yapalım?

Yorum Yaz