reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

YÖK, İstatistik Mezunları İçin Önemli Bir Karar Aldı

2 Eylül 2014
YÖK, İstatistik Mezunları İçin Önemli Bir Karar Aldı
       

YÖK Başkanlığı tarafından verilen denklik kararı ile istatistik mezunları İİBF ile aynı alımlara başvurabilecek.

YÖK denklik kararları ne işe yarıyor?

Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığı tarafından verilen denklik kararları ile 2’ye ayrılır.

Bunlardan birincisi; bölümlerin (okunan programların) denk olduğuna yönelik kararlardır. Bu durumda bu iki (veya daha fazla) bölüm birbiri ile aynıdır. Bir bölüm isminin geçtiği yere diğer bölümlerden mezun olanlar da başvurabilir. Örneğin şuan pazarlama bölümü ile işletme bölümleri denktir. İşletme mezunu istenen alımlarda pazarlama mezunları da başvurabilir.

İkincisi ise; alım başvuruları açısından başvuru hakkı tanınan denklik türüdür. Yani “bu ikisi denktir” diye bir ifade yoktur ancak personel alımlarında ikisi de aynı kontenjana başvuru yapabilir. Bu genel olarak, istihdamı zayıf olan bölümlerin önünü açmak amacıyla istihdamı çok olan bir fakülte ile aynı başvuru imkanlarına sahip olmalarının sağlanmasıdır. Örneğin, aktüerya bölümü mezunlarının, iktisadi ve idari bilimler fakültesi mezunlarının başvurduğu alımlara başvurma hakkına sahip olmaları gibi.

İşte o karar

 

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. Fatih Turna dedi ki:

  YÖK ün aldığı en saçma kararlardan biri. Bu okul mezunları ile İİBF mezunları nasıl aynı kefeye konur. Eğtimleri tamamen farklı. İstatistik mezunu maliye müfettişi yada kaymakam mı olacak. YÖK nasıl insanların geleceği ile oynayabilir. Anlamak mümkün değil.

 2. alii dedi ki:

  kaç istatistikcinin ben issizim dediğini duydunuz tip tan sonra okunacak en iyi bolum tabiki anlayana… anlamayana sivrisinek saz..

 3. melike dedi ki:

  iibf mezunu cok az ya…gelsin, istatikçiler de gelsin…

 4. hakan dedi ki:

  iibf kızılay mı gelene geçene yardım ediyor

Yorum Yaz