reklam
Akademik Personel | 26 Şubat 2017, Pazar

YÖK: Doçent Ünvanını Alan Tüm Akademik Haklardan Yararlanır

29 Eylül 2016
YÖK: Doçent Ünvanını Alan Tüm Akademik Haklardan Yararlanır
       

YÖK Genel Kurulu doçent unvanını almış olmakla birlikte doçent kadrosuna atanmamış araştırma görevlisi ve yardımcı doçent kadrosunda olan öğretim elemanlarının zorunlu ders yüklerinin ne olacağı ve zorunlu ders yüklerini doldurmaları halinde ek ders ücreti ödenip ödenmeyeceği ve ödenmesi halinde ise hangi göstergelerin kullanılması gerektiği hakkında karar verdi.

Alınan bu karar çerçevesinde;

Hangi kadroda görev yaparsa yapsın 2547 sayılı Kanunun 24 üncü maddesi kapsamında doçentlik unvanını alanların kadro unvanlarının gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmek şartıyla doçentliğin her türlü akademik haklarından yararlanmalarına karar verilmiştir.

Aylıkları karşılığında kadro unvanının gerektirdiği görev ve sorumlulukları yerine getirmeleri kaydıyla öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, eğitim öğretim planlamacısı ve çevirici kadrolarında bulunanlarınhaftalık ders yüklerinin 10 saat olarak belirlenmesine, bu saat üzerindeki ders yükleri için doçent göstergesi üzerinden ek ders ücreti almaları uygun görülmüştür.

Yardımcı doçent kadrosunda olup doçentlik unvanını taşıyanların ek ders ücretleri ise doçent ek göstergesi üzerinden verilecektir.

Diğer taraftan, Üniversitelerarası Kurul tarafından belirlenen yeni doçentlik kriterleri incelendiğinde, doçentlik sınavına başvuracak adayların en az bir dönem ön lisans, lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde ders verme zorunluluğu getirilmiştir.

Bu nedenle, üniversitelerin araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarında olanların doçentlik unvanı alabilmeleri için mutlaka ders verme şartını yerine getirmeleri gerekeceğinden, ilerleyen dönemlerde doçentlik unvanı alan ve araştırma görevlisi kadrosunda olan öğretim elemanının olması mümkün olmayacaktır.

İŞTE YÖK KARARI

Memurlar.Net - Özel
       

Yorumlar

 1. yojimbo dedi ki:

  Doçentlik için ders vermiş olma şartı getirilmesinin sakıncası şu: kişi doktorasını bitirmiş ise ancak husumetten dolayı yrd. doç kadrosu verilmiyor ise doçentlik ile ilgili hazırlığını yapan kişi kıyamete kadar yrd doç kadrosu mu bekler

 2. Kamil Ömür dedi ki:

  Doçent maaşını alabilmen için doçent kadrosuna atanman gerekir. Ek ders , döner sermaye ek ödemesi doçent kadrosundan verilecek diyor. Bunu çoğu üniversite zaten böyle uyguluyor yıllardır.Uygulama sebepleri de şu. Mahkeme kararı özlük haklarını ( maaş hariç ) alan kişiler olduğu için çoğu üniversite bunu uyguluyor. Demek ki uygulamayan üniversiteler var ki YÖK böyle bir açıklama yapmış

 3. Dr dedi ki:

  Şunu tam kim söyleyebilir. Yrd. Doç,ogr gor vs.. doç oldugunda doçent maaşı mı alacak ya da aynı mı kalacak. Kısaca üniversite kadro acmazsa doc biri hep bulundugu kadro maasi mi alacak.cevap verecek biri varsa memnun olurum.

  1. Sezai dedi ki:

   Universite kadro acmadigi surece maasi ayni kalacak yani bulundugu kadronun maasini alacak

 4. Sezai dedi ki:

  Doçentlik kriteri Eğitim öğretim faaliyetleri;
  Bu maddeden en az 2 puan almak ya da yurt içi veya tanınan yurt dışı yükseköğretim kurumlarında en az 2 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış olmak zorunludur. Bu madde kapsamında en fazla 4 puan alınabilir.
  Bu maddeye göre ders verme zorunluluğu yok ya 2 puan alınacak YA DA 2 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış olacak…

Yorum Yaz