Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

YÖK Diploma Sorgulama Sistemine Geçiyor

YÖK Diploma Sorgulama Sistemine Geçiyor
       

YÖK, ‘sahte diploma’ nedeniyle yaşanan sorunları kökten çözecek ve kamu kurumlarını rahatlatacak, “Diploma Sorgulama Sistemi”ni (DSS) hayata geçirmek için çalışma başlattı.

Paralel yapı operasyonu sırasında sahte diploma ile TÜBİTAK’a girdiği belirlenen ve tutuklanan, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün’ün yeğeninin eşi Haşan Başaran vakası ve 16 yıl boyunca 16 özel hastane, bir ambulans firması, 3 devlet hastanesi ile üniversite hastanelerinde doktorluk yapan Ali Haktan Yılman olayı YÖK’ü harekete geçirdi.

“Diploma Sorgulama Sistemi” oluşturma çalışmalarına başladı. Sistem devreye girdiğinde, ilgili tüm kurumlar, diplomalar konusunda sorgulama yapabilecek; sahte diplomayla kısa dönem askerlik, sahte diplomayla doktorluk ve kritik kamu kumrularına bu şekilde sızma girişimleri son bulacak.

YÖK SİSTEM KURACAK

Bu sahte diploma vakaları, YÖK’ün kuracağı sistem sayesinde son bulacak. YÖK, bu tür diploma sahteciliği olaylarını önlemek amacıyla sistemi kuruyor.

İşte sistemin ayrıntıları:

Sistem; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve yeni yönetimin oluşturmak iste-diği büyük veri tabanının parçası olarak planlandı. Yükseköğretime ait verileri toplamada sıkıntı yaşanıyordu. Sınavlar, öğrenci, öğretim üyesi, fiziki yeteneklere ilişkin veri bankası oluşturulacak.

Türk yükseköğretim sisteminde alınan tüm diplomalar YÖK’ün oluşturacağı bu sistemde toplanacak.

Sistem, diploma sorgulaması yapmak isteyen devlet kurumlarına açılacak.

Diploma Sorgulama Sistemi’ne yurtdışında alınan tüm denklik belgeleri dahil edilecek.

Yükseköğretim kumrularının geçmişte verdiği tüm diplomalar da sisteme girilecek, geriye dönük sorgulama yapılabilecek.

TSK da Diploma Sorgulama Sistemi’ne gire-bilecek. Böylelikle ‘sahte diplomayla’ kısa dönem askerlik ya da yedek subaylık yapılamayacak. Veri güvenliği korunuyor. Sistem, kişilere değil, ilgili devlet kurumlarına açık olacak.

Kaynak: Haberturk
Bülent AYDEMİR

       

Yorumlar

 1. Ali sağ dedi ki:

  Peki bu sistem ne zaman başlayacak ???artık

 2. Alperen dedi ki:

  Böylece ÖSYM için “elden diploma götürüp işletme” olayı da ortadan kalkmış olur.
  Geç kalınmış bir iş ama; zararın neresinden dönersek kârdır.

 3. yibolu dedi ki:

  Memlekette, azımsanmayacak sayıda, sahte diplomayla çeşitli kurumlarda devlet memuru olarak çalışan sahtekarların olduğu herkes tarafından bilinen bir sır. Bu düzenlemeyle birlikte her kurum, bir an önce, bütün personelini araştırması gerekmektedir. Kurum amirlerini-müdürlerini de sorgulayacak bir üst denetleme kurumunun oluşturulması gerekmektedir. Zira Tübitak’daki skandala hepimiz utanarak şahit olduk…

 4. burakakademik dedi ki:

  nasıl ki edevlet ile öğrenci belgesi alınabiliyorsa, transkript, onaylı diploma örneği gibi şeyler de alınmalı. hem iş yükü azalır hem de bir belge için şehirlerarası yolculuk yapılmamış olur.

Yorum Yaz