reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

YÖK ‘bin/bir doktora’ hedefi için düğmeye bastı

16 Şubat 2017
YÖK ‘bin/bir doktora’ hedefi için düğmeye bastı
       

“Türkiye’de her bin kişiye bir doktoralı insan” hedefiyle başlatılan proje kapsamında, öncelikli olarak belirlenen 100 alanda 2 bin öğrenciye aylık bin 500 lira “YÖK bursu” verilecek doktora programları ile üniversiteler açıklandı.

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK), “Türkiye’de her bin kişiye bir doktoralı insan” hedefiyle başlatılan proje kapsamında, öncelikli olarak belirlenen 100 alanda 2 bin öğrenciye aylık bin 500 lira “YÖK bursu” verilecek doktora programları ile üniversiteler açıklandı.

YÖK’ün kararı doğrultusunda belirlenen 53 üniversiteye doktora bursu başvurusu yapılabilecek.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye’deki doktoralı insan sayısını artırmak için “100/2000 YÖK Doktora Bursları Projesi”ni başlattıklarını hatırlattı. Kalkınmış ülkelerde doktoralı insan sayısının yüksek olduğuna işaret eden Saraç, “Çin’de bin kişiye 2,2; Amerika’da bin kişiye 1,7; Avrupa Birliği ülkelerinde bin kişiye 1,5 doktoralı kişi düşerken Türkiye’de bu oranın bin kişiye 0,4 olarak belirlendiğini” söyledi.

“Doktora için bin/bir hedefini koyduk”

Türkiye’nin kalkınmış ülkeler arasındaki sıralamasını yükseltmek için doktoralı insan gücünün artırılması gerektiğinin altını çizen Saraç, “Biz de bu bağlamda ‘Bin/bir’ hedefini koyalım diyoruz. Yani bin kişiye bir doktoralı kişi. Buradaki maksadımız aslında endüstriye de sanayiye de bir doktoralı iş gücü, doktoralı insan gücü kazandırmak.” dedi.

“100/2000 YÖK Doktora Bursları Projesi” kapsamında, Türkiye için öncelikli alanlarda nitelikli bilgi üretmek amaçlı doktoralı insan kaynağına olan ihtiyacı karşılamak üzere, devlet üniversitelerindeki doktora programlarında öğrenim gören öğrencileri desteklemek için yükseköğretim tarihinde ilk kez doktora bursu verileceğini söyleyen Saraç, dünyanın da üniversitelerden, ürettikleri bilginin kullanımında etkin rol oynamasını beklediğine işaret etti.

Gelecek 10 Yıl İçin Güçlü Nesiller Yetiştirme Projesi

Doktora programlarının gelişmesine ve bu programlara, mezun olan en parlak öğrencilerin katılabilmesine her zamankinden daha fazla emek harcayacaklarını belirten Saraç, şöyle devam etti:

“Bu düşünceyle ‘Gelecek 10 Yıl İçin Güçlü Nesiller Yetiştirme Projesi’ni başlatıyoruz. Bu öğrencileri 100/2000 YÖK Doktora Bursu ile mali olarak destekleyeceğiz. Yani ülkemizin ihtiyacı olan 100 alanda, 2 bin öğrenci YÖK bursu ile Türkiye’nin güçlü üniversitelerinde doktora yapacak. Yükseköğretim Kurulu olarak bizler de öğrencilerin çalışmalarında gösterdiği başarıyı ve akademik performanslarını dikkate alarak, eğitimleri boyunca, özellikle araştırma kavramına yönelik olarak, kendilerine özgün olanaklar sunmaya çalışacağız.”

100/2000 Projesi’ni “Türkiye’nin Projesi” olarak niteleyen Saraç, yeni YÖK olarak ülkenin kalkınmasına katkı sağlayacak bu büyük adımla gurur duyduklarını söyledi.

Doktora bursu başvurusu yapılabilecek üniveersiteler

YÖK’ün kararı doğrultusunda belirlenen doktora bursu başvurusu yapılabilecek 53 üniversite şunlar:

“Abant İzzet Baysal, Abdullah Gül, Afyon Kocatepe, Akdeniz, Anadolu, Ankara Sosyal Bilimler, Ankara, Ankara Yıldırım Beyazıt, Atatürk, Boğaziçi, Bursa Teknik, Bülent Ecevit, Çukurova, Dicle, Dokuz Eylül, Dumlupınar, Düzce, Ege, Erciyes, Erzurum Teknik, Eskişehir Osmangazi, Fırat, Galatasaray, Gazi, Gaziosmanpaşa, Gebze Teknik, Hacettepe, Harran, Hitit, İnönü, İskenderun, İstanbul Teknik, İstanbul, İzmir Katip Çelebi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Kahramanmaraş Sütçü İmam, Karabük, Karadeniz Teknik, Kocaeli, Marmara, Mersin, Namık Kemal, Necmettin Erbakan, ODTÜ, Ömer Halisdemir, Sakarya, Selçuk, Süleyman Demirel, Trakya, Türk-Alman, Uludağ, Yalova, Yıldız Teknik.”

AA

       

Yorumlar

  1. mühendis dedi ki:

    Niye Türkiye’de bütün doktora programına kayırlı çğrenciler değil de bazı üniversitelerde okuyan öğrenciler. Çok güzel bir uygulama ama eksikleri olan bir uygulama.

  2. bilgen11 dedi ki:

    Doktoralı insan sayısını artırmak istiyor sunuz ? Güzel. Burada yer alan üniversite ve alanlar? Güzel. Ancak şu anda alan itibariyle öğrenci bulmakta zorlanan bölümler var. Ve bunun için yıllardır kimse kılını kıpırdatmıyor. Buradan mezun olmak üzere olanlar ‘doktoralı insan gücü’ değil mi? Bu insanlar 50/d mahkumu olarak işsiz kalacak olan ‘doktoralı işsiz adaylarıdır’. İsterlerse 5000- 10.000 tl burs verilsin, bunun sonunda kadro için kırk takla atacak, süründürülecek, bir kişinin ağzına bakacak hale geliyorsanız bunun hiçbir önemi yok. Siz sadece doktora yapmayı cazip hale getiriyorsunuz. Sonrasını düşünmüyorsunuz. Peki sorarım size akademisyenliği düşünmeyen biri niye doktora yapsın? Kaç kişi tanıyorsunuz bir doktora yapayımda şöyle elimde bir doktora diplomam olsun yeter diyeni? Lütfen artık sorunlara çözüm bulmaya odaklı çalışın. Küçük üniversitelerde, bölümünden dolayı yıllardır sonumuz ne olacak diye düşünmekten işimizi yapamaz olduk. Bizi gören alttan gelen yeni nesil lisansüstü eğitimden vazgeçiyor. Bu şekilde devam ettikçe de değil doktora, yüksek lisans yapan eleman dahi bulunmayacak.

Yorum Yaz