reklam
reklam
Akademik Personel | 27 Ekim 2016, Perşembe

YÖK: Bilime İlgi Yok, Kapatıyoruz!

28 Nisan 2015
YÖK: Bilime İlgi Yok, Kapatıyoruz!
       

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, boş kontenjandan dolayı bu yıl kontenjan verecekleri programların sayısını düşürdüklerini söyledi. Söz konusu bölümler arasında fizik, kimya, biyoloji ve matematik başı çekiyor!

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, üniversitelerdeki temel bilimler programlarına ilişkin bir diziçalışma yürüttüklerini belirtti. Temel bilimlerin, bilim dalları olarak öneminin yanı sıra başta mühendislik ve tıp gibi pek çok bilim dalıyla doğrudan ilişkisi nedeniyle de öneminin bulunduğuna dikkati çeken Saraç, şöyle devam etti: “Dolayısıyla bu programlardaki zafiyetten ülkenin bilim hayatı, mühendislik ve sağlık alanları, Ar-Ge çalışmaları doğrudan etkilenir. 2010 yılından itibaren fizik, kimya, biyoloji ve matematik programlarına her yıl bir önceki yıl yerleşen sayısından daha düşük kontenjan verilmiş fakat bu tedbir işe yaramamış ve düşürülen kontenjana rağmen yine boş kontenjanlar oluşmuştur. Bu programlar dolmadığı için taban puan oluşmamış ve Lisans Yerleştirme Sınavları’nda baraj puanını aşan herkesin girebileceği bir hal ortaya çıkmıştır.”

Temel bilimlere yönelik geçmişte yanlış kontenjan politikaları yürütüldüğünü söyleyen Prof. Saraç, istek doğrultusunda “Başlangıçta bilimsel özerklik gerekçesiyle isteyen her üniversitede, bu bölümlerin açılmasına izin verildiğini ve öğrenci kontenjanlarının da üniversitelerin istekleri doğrultusunda belirlendiğini” söyledi. Sonraki yıllarda da bu programlar için belli oranda talep olduğunun varsayıldığını ve bu varsayım üzerinden kontenjanların üniversitelere dağıtıldığını anlatan Saraç, “Halbuki gerçek bu değil. Talep üniversitenin kimliğinden bağımsız oluşmuyor. Yani ODTÜ, İstanbul , Ege üniversitelerinde bu programlar dolarken falanca ve filanca üniversitelerde dolmuyor. Diğer bir ifade ile talep artık sadece bölüme yönelmemekte, öğrenci, ‘ben fiziği ancak şu üniversitelerde olursa okumak istiyorum’ diyor, yani seçici davranıyor. Yükseköğretim öğrencisinin seçici tavrının artık dikkate alınması lazım.”

11’DEN AZ ÖĞRENCİYE KONTENJAN YOK!

Prof. Dr. Saraç, 2015 yılı için, 2014’te 11’den az öğrenci kaydolan devlet üniversitelerindeki programlara öğrenci kontenjanının verilmemesinin planlandığını bildirerek, şunları kaydetti: “Dolayısıyla, devlet üniversitelerinden 22 üniversitenin biyoloji programına, 31 üniversitenin fizik programına, 36 üniversitenin kimya programına, 7 üniversitenin matematik programına öğrenci kontenjanı verilmeyecek. Geçen sene öğrenci kontenjanı verilen bu programların sayısı 241 iken, bu sene bu sayıyı 145’e düşürdük. Vakıf üniversiteleri bu alanlara zaten rağbet etmiyor. Geçen sene toplam 15 program sayısını kendileri 11’e düşürdü. Temel bilimler programı bulunan vakıf üniversitesi sayısı ise 10. Bilkent, Koç ve Yeditepe’den başka matematik alanının dışında programı bulunan vakıf üniversitesi de yok. Yanlış kontenjan politikası bu programlarla ilgili kötü bir imaja yol açtı. Bu sene öğrenci verilen programları belirlerken sadece geçen yılki kayıtlara değil, genel durumu ve o üniversite özelindeki öğrenci talebinin nedenlerini de değerlendirdik. Bu sene 100 programa öğrenci kontenjanı verilmeyecek olmasına rağmen 2015’te yerleşen sayılarında, geçen senenin üstüne çıkılması gibi bir iddia ve hedef ortaya koyduk ve inşallah bunu gerçekleştireceğiz.”

Kaynak: Anadolu Ajansı

       

Yorumlar

 1. taner diyor ki:

  öncelikle bi devlet politikanız olsun. bakın devlet dıyorum hukumet polıtıkası degıl bılım adına bırazda sız cabalayın ılla bılım yapmak zorunda degılsınız bunun ıcın. herseyde avrupayı ornek alıyoruz ama malesef bılımı bunun dısında bırakıyoruz sımdı sanayı bazında yapılan projeler arttı denılecek daha cok hıbe ve tesvık programı denılecek. o zaman burda bır yanlıslık var sanırım madem tesvık ve hıbeler artıyor daha cok bılım ınsanı ıstıhdamı gereklılıgı cıkmıyormu ortaya yada bu bılımlerı tercıhın artması gerekmıyormu? sanırım beyın gocu mevcut bılım adamları ıcın sart olmaya basladı

 2. önder diyor ki:

  Valla arkadaş lar gençler 10 yılda belki gerçek ten akillanmisda olabilirler fakat neden bu değil. Bir anda üniversite sayısı 60 lardan 190 lara çıktı. Bu nüfusa oranla çok hızlı oldu. Haliyle bölümler dolamaz. Eski üniversite ler kendilerini nitelik olarak geliştirmek yerine vay yeni üniversite ler sayıda bizi yakalamasin diyerek onlarda yeni fakülte ler açıp kaynakları bilime değil binalara yatırıDilar. Bazı öğrenciler askerliği erteleme için de olsa üniversite okuyor lardi ee siz ikide bir bedelli çıkarırsanız bu kesimde üniversite yi bıraktı. Sonra Devlet son 10 yılda % 80 küçüldü ve devlet kapısı kapandı. Kpss sınavında lise mezun ları daha rahat ataniyorlar sonradan açık öğretim den üniversite okuyup üst kadro lara geçiyor lar. Bazı bölüm ler çok ihtiyaç duyulsa bile kadroları lobisi güçlü oralara kaptırdı. Örneğin şürünlerin kadroları veteriner ile doldurulur. peki üniversite okumanin cazibesi Nerede artık. Ha bu politikalar doğru ve gençler bilinçli ise Türkiye son 10 yılda hangi ihraç ürünleri üretti ve kaç patent çıkardı.

 3. Murat diyor ki:

  Yazdıklarınızda bir gerçeklik payı olsa da, ufak bir noktaya dikkatinizi çekmek isterim. Sorun üniversitelere talep olmaması değil, çok fazla arz olmasından kaynaklanıyor. Öğrenci bu durumda da iş bulma ihtimali, yüksek olan mühendislik ve diğer alanlara yöneliyor. 10 sene önce açıkta kalacağınız puanlarla şu anda mühendislik okuyabiliyorsunuz. Gençler bilinçlendi sözü tamamen yalan. Herkes bayrak gibi sallamak için diploma alıyor. Ülkeye katmadeğer getireceklerdir. Fakat fazla üniversite mezunu arzından dolayı da birçoğu iş bulamayacak, çünkü diploma iş yapmıyor. Odtü makine mühendisliğinde lisans okumak, diğer bazı üniversitelerde çift anadal yapmaktan 2 kat daha zor. Haliyle bu bölüm ve benzer bölümler daha rahat iş buluyor, çünkü eğitimini yeterince alıyor.

 4. çılgın sedat diyor ki:

  ölmüşünüz ağlayanınız yok be…artık bu internet çağında üniversitelerin bir fonksiyonu kalmadı.okumayan okuyandan daha fazla bildiği ve para kazandığı bir zamanda yaşıyoruz artık.artık isteyen herkes internetten hocalara gerek duymdan gerektiğinde günlük-haftalık sertifika programlarına giderek kendini eksik gördüğü konuda yetiştirebiliyor.ama üniversitelerde öğrenmek istediğin bir meslek için,6 ay ya da 1 yılda öğrenebileceğin bir meseleyi,türkçesi tarihi bilmem nesi gibi ıvır zıvırı ile beraber 4 yılda öğretiyorlar.bu yüzyılda artık zaman çok önemli,kimsenin boş bir iş için,işsişz kalacağı bir bölüm için 4 yıl harcayacak zamanı yok artık.Nesil bu son 10 yılda muazzam bir şekilde bilinçlendi,akıllandı.

 5. Selen diyor ki:

  kontenjanla sistemle oynayacaklarına, bu alanlara ilgi duyup okuyan insanlara fizik, matematik öğretmenliğinden, özel şirketlerin abidik gubidik pozisyonlarına terk etmekten ziyade gerçekten alanlarında uzmanlaşmalarına ve ‘bilim’ yapmalarına fırsat verseler..?
  öğrenci odtüye gidiyor, egeye gidiyor da… adı duyulmamış üniversitenin bu bölümlerinden mezun olanlar için nasıl bir istihdam olanağı sağlıyorsunuz devlet olarak?
  ne güzel iş, insanları ailesinden destek almadan yaşayamayacakları bir yandan da köle gibi çalışacakları bir iş hayatına muhtaç et, sonra dalga geçer gibi kontenjan, sistem diyerek bıdı bıdı yap.. yav he he…

 6. jaha diyor ki:

  Bilimsel özerklik gerekçe değil gerekliliktir.

Yorum Yaz