reklam
reklam
Akademik Personel | 21 Ekim 2016, Cuma

YÖK Başkanı, Dekanlarla Buluşuyor

9 Nisan 2015
YÖK Başkanı, Dekanlarla Buluşuyor
       

YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç sosyal medya üzerinden, üniversitelerdeki fakültelerin sorunlarını tespit etmek ve çözüm bulmak amacıyla dekanlarla biraraya geldiğini açıkladı.

Prof. Dr. Saraç, dış hekimliği ve tıp fakülteleri için toplantılar yapıldığını, nisan ve mayıs aylarında hukuk, mühendislik, veterinerlik, ziraat ve su ürünleri fakültelerinin dekanlarıyla biraraya geleceğini söyledi.

YÖK Başkanı’nın twitter üzerine yaptığı açıklamada şöyle:
“Bazı fakültelerimizin mevcut durumlarını ve sorunlarını dekanları ile YÖK’te yaptığımız toplantılarda ele alıyoruz. Bu kapsamda 12 Mart’ta bazı diş hekimliği fakültelerimizin, 17 Mart’ta yine bazı tıp fakültelerimizin dekanlarının katılımıyla YÖK’te toplantılar gerçekleştirdik. 15 ve 17 Nisan’da tüm hukuk, 28 Nisan’da tüm mühendislik, 5 Mayıs’ta tüm veterinerlik, ziraat ve su ürünleri fakültelerimizin dekanları ile YÖK’te bir dizi toplantı yapacağız. Bu toplantılarda fakültelerimizin durumları, eğitim kalitelerinin arttırılması ve standartlarının yükseltilmesi konularında görüş alışverişinde bulunuyoruz. Yükseköğretim sistemimizde mevcut olan sorunların çözümünde katkı sunabilecek ilgili kurumların değerli yöneticileriyle, YÖK’te, yıl içerisinde yapacağımız toplantılarda görüşülmesini önemsiyoruz.”

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Ziver Bey diyor ki:

  10 yıldır zaten öyle aynı haberdeki fotoğraftaki gibi bakıyorsunuz problemlere!!!Bakakaldınız resmen!! tam problemler çözülecek derken bir pareleli çıkıyor bir ergenekonu çıkıyor ama sıra bi türlü ülkenin geleceği olan gençlerin üniversite meslek sorunlarına gelmiyor.Yaptıklarınızın bedellerini biz gençler çok ağır ödüyoruz !!İnşallah içinizden bir babayiğit çıkar artık!!

 2. Olcay76 diyor ki:

  dil puanında ve lisans notuna baraj engeli yok, 60 da olsa 50 de olsa akademiye girişe başvuru hakkı veriliyor alesin 70 olduktan sonra.

  ama ales harici puanların,yani dil puanın ve lisans puanın 100 üzerinde 100 olsun,ales 70 olmadıktan sonra akademiye giriş için başvuru hakkın yok!!!

  Bu ne saçmalık!! Sayın Dekanlarımız lütfen bu konuyu gündeme getiriniz,LÜTFEN AMA ARTIK!!!

  1. Antalya Elvan diyor ki:

   Bunu bir yetkilinin izah etmesi gerekir.Gerçekten büyük bir mantıksızlık var ortada.Çözülmeyi bekleyen birçok problem gibi ortada öylece duruyor,hiç kimse müdahale edemiyor maalesef. Sadece yeterli ales puanı olup da başka bişeyi olmayan akademiye başvuru hakkına sahip fakat tüm puan türleri;yabancı dil ve mezuniyet notu 100 olan biri alesten yeteri puanı yok diye akademiye başvuru yapma hakkına sahip olamıyor.Burada çok kritik bir adaletsizlik ve eşitsizlik söz konusudur!!!

 3. Sacide KANIK diyor ki:

  Belçika doğumluyum ve 3 yabancı dil konuşuyorum ve ortalamam 3,50 ,Biyomühendislik öğrencisiydim.Fakültemi 3. olarak bitirdim. Ama ALES puanım 65 olduğu için akademisyenliğe başvuru hakkı verilmiyor kendi devletim bana.Keşke Belçikada kalsaydım…Kendi devletim bana bunu yapıyor.
  Yabancı dil ve mezuniyet notu bir ALES kadar olamıyor nedense, bu durumdan çok şikayetçiyim,yukarıda da değinildiği gibi bu konuda çok büyük bir sıkıntı var, orda bir tıkanma var…dekanlarımızın bu problemleri dile getirmesi dileğiyle…

  1. kemal er diyor ki:

   balçika bırakılıp türkiyeye gelinir mi kardeşim,sen kabahatin en büyüğünü yapmışssın,seni zindanlara da koysalar az gelir.aklın varsa git geri dön.

 4. emre diyor ki:

  Dün bir haber okudum. “Özel güvenlikçiler kadroya geçirilecek.” deniyor. Ne hikmetse yıllardır Yrd. Doç., Arş. Gör., Öğr. Gör., Okutman ve Akademik uzman “sözleşmeli” çalışmaya devam ediyor ama taşeron işçiler, belediye işçileri, özel güvenlikçiler kadroya alınıyor. YÖK evvela tüm işlerini bir kenara koyup şu akademisyenlerin SÖZLEŞME SORUNU ile ilgilenmelidir. MEB’ deki bir öğretmene, hatta hizmetliye okul müdürü “Bu defa sözleşmen yenilenmeyebilir.” diyebiliyor mu?

 5. merve 35 diyor ki:

  yabancı dil bileni ve fakülte birincilerini veya her iki niteliğe de sahip olan bireyleri, yüksek mezuniyet ortalamasına sahip olanları,master yapmış olanları hiçbir şekilde hiçbir yerde ödüllendirmeyen ve akademiye giriş için teşvik etmeyen desteklemeyip ortada bırakan bir sistemdir bu mevcut puanlama sistemi.Ales engeli gerçekten de birçok nitelikli başarılı öğrenciyi mağdur etmiştir.Tekrar tartışılmalı,konu masaya yatırılmalı kanaatindeyim ben de..

  TÜBİTAK bursu için dahi, yüksek ALES puan şartı var, orada bile destek ve teşvik yok! peki bu yetişmiş öğrencileri nereye koyacaksınız !!

 6. Rahmi DEREN diyor ki:

  Akademiye girişte ALES engeli artık kaldırılmalı,biri öğrenci fakülte birincisi, iki yabancı dili var ana dili düzeyinde ama ALES 70 engeli var diye akademiye giremiyor.Diğer bölümlerde; yabancı dil ve lisans ortalamasında niye herhangi bir baraj engeli yok??

  Yani çok düşük ortalamalı fakülte sonuncusu ve vasat durumdaki bir yabancı dil puanıyla,ya da hiç bir yabancı dil bilmeden, sadece ALES’i 70 veya üzeri olduğu için bir insan akademisyenliğe başvuru hakkı kazanıyor da, niye yüksek bir, lisans veya master ortalamalı, iki yabancı dili (ingilizce ve almanca)anadili gibi konuşan bir öğrenci niye ALES’İ 70 veya altı diye akademisyenliğe başvuru hakkı kazanamıyor?

  ve NEDEN BARAJ ENGELİ SADECE ALES’TE,NİYE YABANCI DİL VE LİSANS PUANINDA BARAJ ENGELİ YOK?YABANCI DİL NEDEN OLSA DA OLUR OLMASA DA OLUR AKADEMİK ALIMDA (ÖYP’DE) BENCE İYİ VE BAŞARILI OLANI KÖRELTİYOR,ELİMİNE EDİYOR BU MEVCUT SİSTEM.

  ÇÖZÜM ÖNERİM İSE İLLA BARAJ KONULACAKSA,HEPSİNİN(ales-yabancıdil,mezuniyet notu) ORTALAMASI ALINDIKTAN SONRAKİ ELDE EDİLEN PUAN 70 VEYA ÜZERİ OLMAK ZORUNDA OLSUN O ZAMAN!!!

  Ben sadece yetkililerden bunu öğrenmek istiyorum.Lütfen bana bir açıklama yapılsın ve dekanlar düzeyindeki toplantılarda bu konu da mutlaka ele alınsın diye rica ediyorum.

Yorum Yaz