reklam
reklam
Akademik Personel | 26 Ekim 2016, Çarşamba

YÖK, Araştırma Görevlilerini Mağdur Edecek

1 Eylül 2015
YÖK, Araştırma Görevlilerini Mağdur Edecek
       

YÖK, 2547 sayılı Kanunun geçici maddesinde yer alan düzenlemenin araştırma görevlileri için uygulanamayacağını karara bağladı.

2547 sayılı Kanuna eklenen geçici madde gereğince, öğrenim düzeyleri bakımından getirilen azami sürelerin hesabında, daha önceki sürelerin dikkate alınmayacağı karara bağlanmıştı.

Ancak, YÖK bu hükmün ÖYP, 50/d, 35. madde kapsamında istihdam edilen araştırma görevlilerini kapmaması konusunda karar almıştır.

YÖK’ün aldığı karar nedeniyle, yüksek lisans eğitiminde ikinci yılı dolan, bu esnada da araştırma görevlisi olan birisi, bir yıl sonra yüksek lisansını bitirmediğinde, azami süreyi doldurmuş olacağından, üniversite ile ilişiği kesilecektir.

Kaynak: Memurlar.net

 

       

Yorumlar

 1. Fahri baş diyor ki:

  Merhabalar y.lisansımın 3.üncü yılındayım. Ve 2015 yılında bingölde araş görevliliğine başladım. O halde ben daha yeni başlamışken ilişiğim mi kesilecek?

 2. mahmut diyor ki:

  Ben öyp ile atandim ve doktoramin 4. Yilindayim bu surede askerlik ve 6 ay dil eğitimi aldim bu süre 6 yil icinde sayilmiyor diye biliyorum dogru mu?

 3. Arda tan diyor ki:

  Merhabalar 35lilerde azami süre 6 yıl mı? Yoksa 6+1 yıl mı? Bunu kesin bilen meslektaşımız var mı? 6 yıldan sonra uzatma alma hakkı yok mu?ben bu şekilde biliyordum. Yanılıyor muyum?

  1. akademikportal diyor ki:

   Azami süre 6 yıldır +1 gibi ir durum söz konusu değil. Uzatma alırsanız sadece eğitiminize devam edebirsiniz ama kadronuz sonlanır.

 4. Mt diyor ki:

  Merhabalar sorum çok önemli benim adıma.Şuanda öyp ile ya da cariden yeni atanacak birisi yüksek lisans yapıyorsa ve 3. yılındaysa 3. Yıl dolmadan yüksek lisansını bitirmek zorunda mı? Ya da yüksek lisansının 3. Yılı doldu ve atanmamış halde öyp ya da cariden atanamayacak ya da bunlara başvuramayacak demek mi? Cevaplarsanz çok sevinirim.

  1. akademikportal diyor ki:

   Evet hocam 3 yılınız dolmuisa atama yapılmaz.

   1. Mt diyor ki:

    Çok teşekkür ederim,anladığım kadarıyla söylediğim koşullardaki biri yüksek lisansının 3. Yılı dolduğu için sadece ilanlardaki x bölümü mezunu şartına ya da x bölümü mezunu “veya” y de yüksek lisans yapıyor şartına sahip yerlere başvurabilecek.Peki hocam 3. Yılı dolan birinin atandığı yerde yeniden yüksek lisansa başlama koşulları hangi durumlarda mümkün?

 5. se_lin diyor ki:

  bilimsel hazırlık alanlar için durum nedir? yüksek lisansı 3 yıl içinde bitirmiş olacağız yani.

 6. Mural diyor ki:

  Suan doktoramın 3. dönemindeyim ve ÖYP ile atanmışım. Eğitim süresinin uygulanmamasindan kastı nedir? Azami süre ve en erken biterebileceğim süre kaç dönem oldu bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. akademikportal diyor ki:

   Sizin için toplam 6 yıl 12 dönem.

 7. fırat diyor ki:

  yüksek lisansımın 4.yılında tez dönemindeyim ve aralık 2015 itibarıyla bitircem. öyp alımlarını bekliyorum ve şayet öyp ile atanırsam. atandığım ünv. y.lisansımı kabul eder mi yoksa tekrar y.l baştan başlatır mı?

 8. ali diyor ki:

  İdare mahkemesinde iptal davası açılırsa iptal edilme imkanı var. Eşitlik ilkesine açıkça aykırı.

 9. salih diyor ki:

  Merhaba . Ben sağlık bakanlığında devlet memuru olarak çalışmaktayım üniversiteye öğretim görevlisi olarak geçiş yapmak istiyorum ales den ilgili alan dan 70 almam gerekir mi yoksa ales puani olmadan kurumlar arası geçiş yapabilir miyim. Teşekkürler .

 10. GUEST diyor ki:

  Sadece yüksek lsisans için mi doktora için de geçerli mi? Yani şimdi atandığımdan önceki eğitim sürem de mi dahil edilecek.

 11. Zeynep diyor ki:

  Merhaba, ben yüksek lisansımın 3. yılındayım ve tezimi 3. yılda yazıp mezun olacağım. Araştırma görevlisi değilim, fakat bizim için de azami süre 3 yıl değil mi?
  Şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Recep diyor ki:

   Hanım efendi bu şartlar öyp’liler için sizin için böyle bir zorunluluk yok ister 2 yılda ister 5 yılda verirsiniz.

  2. malik diyor ki:

   atılma kalktığından dolayı istediğiniz zaman bitirebilirsiniz. isterseniz 10 yılda bitirin. burda söz konusu araştırma görevlilerinin kadro süreleri diğer bir dğeişle maaş alma süreleridir.

Yorum Yaz