reklam
Akademik Personel | 26 Şubat 2017, Pazar

YÖK Akademik Teşvik Ödeneklerini “Askıya” Çıkarttı

20 Şubat 2015
YÖK Akademik Teşvik Ödeneklerini “Askıya” Çıkarttı
       

ASKIYA ÇIKARDIK“AKADEMİK TEŞVİK ÖDENEĞİ”
29175 sayılı 14 Kasım 2014 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 6564 Sayılı Yükseköğretim Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun gereğince;

“EK MADDE 4’te Her bir takvim yılı için, bir önceki yıl, bilim, teknoloji ve sanata katkı sağlayıcı nitelikte yurt içinde veya yurt dışında sonuçlandırılan proje, araştırma, yayın, tasarım, sergi, patent ile çalışmalarına yapılan atıflar, bilim kurulu bulunan uluslararası düzeydeki toplantılarda tebliğ sunma ve almış olduğu akademik ödüller esas alınarak öğretim elemanları için yüz puan üzerinden yıllık akademik teşvik puanı hesaplanır.” şeklindedir.

Bu kanun gereğince Patent, bilimsel yayın, ödül, proje, araştırma, konuşma ve bildiri, atıf, sergi, tasarım olarak belirlenen akademik faaliyet alanlarında ilgili kanunda;

“Bilim alanlarının özellikleri ve öğretim elemanlarının unvanlarına göre akademik teşvik puanlarının hesaplanmasında esas alınacak faaliyetlerin ayrıntılı özellikleri ve bu faaliyetlerin puan karşılıkları, akademik teşvik toplam puanının %30’unu geçmemek üzere her bir akademik faaliyet türünün toplam puanın hesaplanmasındaki ağırlıkları, akademik teşvik puanının hesaplanmasına ilişkin usul ve esaslar ile bu hesaplamaları yapacak komisyonun oluşumu ile diğer hususlar; Yükseköğretim Kurulunun önerisi, Maliye Bakanlığının görüşü ve Millî Eğitim Bakanlığının teklifi üzerine Bakanlar Kurulu tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikle belirlenir.”denilmektedir.

Bu kanun gereğince hazırlamış olduğumuz bu taslak çalışma, üniversitelerimizin ilgili birimlerine gönderildiği gibi ayrıca sizlerin eleştiri ve değerli katkılarıyla son şekli verilmek üzere görüşlerinize sunulmuştur.

6 Mart 2015 tarihine kadar askıda kalacak olan bu çalışma için belirteceğiniz görüş ve katkılara şimdiden teşekkür ederiz.

 

PUAN TABLOSUNDA YER ALAN PUANLARIN UYGULAMADAKİ KISA HESAPLAMA YÖNTEMİ;

a. Bir öğretim elemanının bir faaliyet türünden aldığı puan şu şekilde hesaplanır: b. Bu faaliyet türünden aldığı puan, toplam puanının %30’undan fazla ise, toplam puanın %30’u hesaplanır (a). a, en yüksek 30 olabilir. c. Bu faaliyet alanından aldığı toplam puan 30’dan fazla ise, en fazla 30 puan yazılır (b) d. a ve b değerlerinden hangisi en yüksek ise, o değer öğretim elemanının bu faaliyet türünden aldığı puan olarak kaydedilir. e. Bir öğretim elemanının faaliyet türlerinin tümünden aldığı toplam teşvik puanı en fazla 100 olabilir.

AKADEMİK TEŞVİK FAALİYET TÜRÜ PUANLANDIRMA TABLOSU:

Kısaltmalar: 1. UA/U: Uluslararası ve ulusal 2. Tanımlı indeksler: SSCI, AHCI, SCI ve SCI-Exp, Doçentlik başvurusunda kabul edilen Alan indeksleri 3. BSE: Bilim ve sanat kurulu olan kongre, sempozyum, konferans, festival, vb Genel Açıklama: 1. Öğretim elemanının, bir’den fazla ismin yer aldığı proje ve araştırmalar için yazılan puanı hak ediş oranları: a. Yayın (dergi):  i. Birinci isim: %100 ii. İkinci isim: %80 iii. Üçüncü isim: %60 iv. Dördüncü isim: %40 v. Diğer sıralar: %20 vi. Senior isim: %90. (Yayının yapıldığı alanda daha önce en az 10 adet uluslararası yayın yapmış olmak şartıyla.) vii. Yazışma (bağlantı) yazarı (Correspondence author): %90 b. Proje:α viii. Yürütücü: %100 ix. Araştırmacı; öğretim üyesi: %75 x. Araştırmacı; Arş.Gör. Öğr. Gör. Okutman ve Uzman için: %100 xi. Danışman: 1. Kamu veya tüzel kişiliklerin yürütmüş olduğu projelerde %100 2. Yürütücünün şahıs olduğu projelerde %50

Puan Hesaplama Yöntemi İçin TIKLAYINIZ

Kaynak: YÖK

       

Yorumlar

 1. Aslan dedi ki:

  Atıflar
  Şuana kadar yapılan tüm atıfları mı baz alacağız yoksa sadece 2015 yıllında yapılan atıfları mı?

 2. Yazik dedi ki:

  Akademisyenler olarak elestiri yapacaginiza çalışın. Askeri ucretliye 300 lira ek zam yapmak icin 8 takla atiliyor. Bizler 1 yilda eger 30 puan toplayamiyorsak yaziklar olsun. Oyle bilim adamlari varki isim verebilirim ayni yayini 4 darkli dergide yayinkatabilen usta makalist proflardan ders alin arzu edenleri o proflarla tanistirabilirim sizlere ders verebilirler.

 3. berrin dedi ki:

  bu uygulama ne zaman başlayacak? ne zaman ve nereye müracaat etmemiz gerekiyor?

 4. Zafer dedi ki:

  tanimlanmis endekslerde makale 40 puan ilk isim yazar bunun 100 % nu alacak 40 puan bunun %30 12 puan eder.Yani ilk isimli tanimli endekslerde yayinlanmis makaleden maksimim 12 puan alirsiniz bence.(Eger uc tane ilk isim yayiniz varsa 36 puan eder bunun sadece 30unu alirsiniz 6 puan ucar.).
  Proje eger kamu kaynakli bir projede danisman ve yonetici iseniz alacaginiz puan 60 tir.Bunun %30 u 18 puan eder.
  Atiflarda ise tanimli dergi atiflari 5 puan atif basina 1.5 kazanirsiniz.Ornegin 4 tane atif almissiniz alacaginiz puan 6 dir.
  1 ilk isim SCI yayin 12 puan
  1 proje danismaligi ya da yurutuculugu 18 puan
  3 atif 6.5 puan
  totalde 36.5 puan yapar ki 30 puan parajinizi gectiginiz icin akademik tesvike hak kazanirisiniz.
  Benim anladigim budur.
  Projenin bitmis ya da devam etmesi onemlimi onu anlamdim pek.

  Kisisel gorusum bir akademisyenin her sene bir dergide yayin cikarmasi cok zor.Oncelikli olarak tanimli endeksli dergiler tikabasa dolu.Uzun sure bekliyorusunuz.Ikincisi bizde arastirmalardan cikan yayinlarin buyuk cogunlugu proje destekli oldugu icin her sene makale cikarmak guc.
  Bu tarz bir akademik te4svik yonetmeligi bilimsel hayatta etik disi davranislari atesleyecektir.Masaustu yayin ve atif patlamasi yasanacaktir ki zaten ulkemiz initihal vakalarinda rekor kiriyor.Bu arada akademisyenlerin esas isi nedir sorusuna aciklik getirmek onemli.Egitmen mi yoksa arastirmacimi.Eger egitici ise verdigi dersler, suren danismanliklari hepsinin tesvik kapsamina sokulmasi lazim.Arastirmaci ise de yaptigi arastirmalar proje ilerleme raporlari tesvik kapsamina alinmalidirUlkemizde hem egitimci hemde arastirmaci kabul edldigi icin akademisyenlerin tum faaliyetleri tesvik kapsamina alinmalidir.
  Bu nedenle 730 lira zam yapacaklarina adam gibi 1400 -1500 lira artis yapsalardi daha iyi olurdu.

 5. cimbombom dedi ki:

  Hesaplama yapılırken ilk bölümde verilen bilgilere dikkat ediniz. (a) Bir bölümden alınan puan toplam puanın %30’undan fazlaysa %30 esas alınır. (b) Bir bölümden alınan puan 30’dan fazlaysa en fazla 30 puan alınır. (c) a ve b maddelerinden yüksek olanı geçerlidir. Bir bölümden 200 puan aldınız. Toplam puanınız 200. a maddesine göre bu bölümden 60 puan alıyorsunuz. b maddesine göre 30 puan alıyorsunuz. c maddesi göz önünde bulundurulunca bu bölümden 60 puan alırsınız. saygılar.

 6. nesrin dedi ki:

  benim de anladığım; bir arş. görevlisine bir senede birden fazla makale yayınlamasına teşvik yok. o zaman bu teşvik sisteminde bir sorun yaratmıyor mu sizce? teşvik edeceğiz derken fren yaptırmıyor mu? yani diyorlar ki siz çok kasmayın bir senede bir yayın yapın yeter. diğer projeler BAP projeleri falan yürütücüye muhtaç bıraktığı için eliniz bağlı kalıyor. açıklamalara gelince; tebliğ ve bilimsel yayın iki ayrı faaliyet türü olarak açıklanmış. öyleyse bu iki faaliyet türünden ayrı ayrı puan alabilmek mümkün görünüyor. fakat hem bilimsel yayının alt faaliyeti olan makaleye hem de tebliğin alt faaliyeti olan sözlü bildiriye verilecek puanların yanında “yayın” anlamına gelen “B”(beta) işareti var. o halde açıklamalarda bahsedilen “faaliyet türü” alfa-beta işaretlerine göre mi değişiyor yoksa ilk sütundaki faaliyet türlerine göre mi? tablo hiç açıklayıcı değil. kafa karıştırıcı!

 7. ozsari dedi ki:

  Bu tabloya gore Sosyal bilimlerde 100 puan almak cok zor, Ben bu yil Tarih alaninda alti tane makale yayinlayacagim AMA alacagim puan otuz, yurtdisinda iki kitap kismim var ondan da alacagim puan ancak otuz ediyor, alaninda dunyanin en prestijlisi sayilan bir konferansa katilacagim oradan herhalde yirmi eder, tezimi turk Tarih kurumu kitap olarak basacak ancak sifir puan, henuz doktorami bitirme asamasinda oldugum icin proje yapamam, yani juri cok gencsin yada ders vermemissin gibi bilimsellikle alakasi olmayan kriterlerle keyfi bir sekilde birakmazsa docent olabilirim ama buradan yuz puan alamam…

  1. cimbombom dedi ki:

   Hocam bu dediklerinize göre aldığınız puan 100 gibi birşey oluyor. 240+90= 330. Bu bölümden alacağınız puan bile 100. Kongreyi de kattığınız zaman 100 puanı geçiyorsunuz ve zaten en yüksek puan 100.

 8. talip dedi ki:

  Evet araştırma görevlilerine belirtilen çarpan uygulanıyor. zaten amaçlardan biri de genç araştırmacıları teşvik etmek. ancak “makale çevirisine” puan verilmemiş.bu eksikliği gidermeleri gerek.

 9. Rukiye dedi ki:

  Makaleler puanlanırken, UBYT dergi listesinde dergilere verilen puanların da dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Kalitesi yüksek olan bir dergide yayınlanan makaleyle, kalitesi düşük olan bir dergide yayınlanan makalenin aynı puana sahip olmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

  Ayrıca çalışılan konunun zorluğunun da dikkate alınması gerekiyor. Bazı alanlarda, gerçekten zor olması sebebiyle dolayısıyla doğası gereği özgün çalışma yapmak zaman alabiliyor. Bu durumda bu tür alanlarda çalışma yapanlar, belki çok çok iyi olmalarına rağmen haksızlığa uğramış oluyorlar…

 10. Çarpan dedi ki:

  Tabloda “Ünvana Göre Çarpanlar” kolonunda verilen değerlerin ne olduğuna dair bir açıklama yok. Bilen var mı?

  Tahmin ettiğim gibi ilgili puanın çarpılması için kullanılan değer ise Araştırma Görevlilerine yüksek verilmesi kuşku uyandırdı. Yani Prof. Doç. lara göre daha mı çok puan alıyoruz bu durumda? Bir Araştırma Görevlisi olarak şaşırdım bu duruma. YÖK gerçekten bizi mi düşünmüş???

Yorum Yaz