Akademik Personel | 25 Mart 2017, Cumartesi

YÖK, Akademik Arama Sistemini Hizmete Açıyor

YÖK, Akademik Arama Sistemini Hizmete Açıyor
       

YÖK, akademik arama sistemini yarın saat 11.00’da hizmete açıyor.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan, Türk yükseköğretiminde görev yapan akademisyenlere ait kişisel akademik bilgilerin ve bilimsel / akademik faaliyet çıktılarının tek bir noktadan elektronik ortamda erişilebilme imkanın sunulacağı “YÖKAKADEMİK” (YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK ARAMA) sistemi, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın da katılacağı tanıtım toplantısı ile saat 11.00’da hizmete açılacak..

Yarın Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında yapılacak tolantıda sistemin tüm özelliklerinin tanıtımı ve örnek aramalar yapılacak. Program YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ın açılış konuşması ile başlayacak. YÖK Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı yetkililerince Sistemin detaylı tanıtımı yapıldıktan sonra sistemde örnek aramalar yapılacak.

       

Yorumlar

  1. Ugur Demiray dedi ki:

    Sayın ilgililer, Tez, blog, edite kitap çalışmalarına (Edite kitap çalışmaları içinde yer alan yazar(lar)ın bizzat kendisine yapılan atıflar ayrı olmak koşulu ile) yapılan atıflara yöksis tablosuna girilmesi ve normal atıf puanı verilmesi kabul dilmelidir. Özellikle tez çalışmalarının akademik çalışmalar olduğu kaçınılmaz olarak kabul ediliyorsa, tezde bizlere yapılan atıflar da da en az makale atıfı kadar ham puanla değerlendirilmelidir. Aynı şekilde, yurtiçi ya da yurtdışında yayınlanan edite bir kitap ya da araştırmada editörün ” eforu ve sorumluluğu” yazardan çok daha fazladır. Bu nedenle edite kitabın kendisine yapılan atıflar da akademik bir gösterge kabul edilip atıf ham puanı ile değerlendirilmelidir. Ayrıca yapılan hakemlikler, ulusal ve uluslararası konferanslarda bilim, danışman ve diğer komiteler de yer almak durumu da YÖKSİS ÇALIŞMA tablosuna girilebilmeli ve puanlanmalıdır, Puanlanmasa da akademik bir etkinlik olarak yöksise girilebilmeli ve puanlanmalıdır. Bu gibi çalışmalar en az dinletiye katılım kadar önemli ve akademik değerdedir Bunları, yaşı biraz geçkin, 22 yıllık, bir profesör olarak, gençleri motive edici gördüğüm için yazıyorum. Bu belirtilen noktaların anlamlı olmayan çalışmalar olarak görülmesi genç akademisyenleri bu aktivitelerden uzak tutacağı hatırdan çıkarılmamalıdır3.3.2019.

    yukarıdaki yazımı https://www.yok.gov.tr/AskiyaCikardik linkinde paylaşmak istedim ancak bu link çalışmamaktadır

  2. Ugur Demiray dedi ki:

    Sayın ilgililer, Tez, blog, edite kitap çalışmalarına ya (Edite kitap çalışmaları içinde yer alan yazar(lar)ın bizzat kendisine yapılan atıflar ayrı olmak koşulu ile) yapılan atıflara yöksis girilmesi kabul dilmelidir. özellikle tez çalışmalarının akademik çalışmalar olduğu kaçınılmaz olarak kabul ediliyorsa tezde bizlere yapılan atıflar en az makale atıfı kadar ham puanla değerlendirilmelidir. Aynı şekilde, yurtiçi ya da yurtdışında yayınlanan edite bir kitap ya da araştırmada editör eforu ve sorumluluğu yazardan çok daha fazladır bu nedenle edite kitabın kendisine yapılan atıflar da akademik bir gösterge kabul edilip atıf ham puanı ile değerlendirilmelidir.

    Ayrıca yapılan hakemlikler, ulusal ve uluslararası konferanslarda bilim, danışman ve diğer komiteler de yer almak durumu da puanlanmalı, puanlanmasa da akademik bir etkinlik olarak yöksise girilebilmeli ve puanlanmalıdır. Bunları, yaşı biraz geçkin 22 yıllık bir profesör olarak, gençleri motive edici gördüğüm için yazıyorum. Bu belirtilen noktaların anlamlı olmayan çalışmalar olarak görülmesi genç akademisyenleri bu aktivitelerden uzak tutacağı hatırdan çıkarılmamalıdır.

Yorum Yaz