reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

YÖK 3 Üniversitede Sıralamayı Değiştirdi

5 Mayıs 2015
YÖK 3 Üniversitede Sıralamayı Değiştirdi
       

Üniversitelerde yapılan seçimlerde belirlenen 3’er rektör adayının isimleri, YÖK tarafından Cumhurbaşkanlığı’na sunuldu. Listelerde 13 devlet üniversitesinin 3’ünde sıralamalar değiştirildi.

En çarpıcı değişiklik, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yapıldı. Üniversitede 4 yıldır rektörlük görevini sürdüren Prof. Dr. Kudret Saylam seçimlerde 195 oy almasına rağmen ikinci sıraya indirildi. 34 oy alan Prof. Dr. Vatan Karakaya  ilk sıraya çekilirken, üçüncü sırada 28 oy alan Prof. Dr. Abdulvahap Yiğit yer aldı. Mehmet Akif Ersoy ve Süleyman Demirel üniversitelerinde de sıralamalar değiştirildi. Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde 144 oy alan Prof. Dr. Mustafa Saatcı, 101 oy alan Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın gerisine düştü. Korkmaz ilk sıraya alındı. YÖK, Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi’nde ise sandık sonuçlarında değişiklik yaptı ancak ilk sırayla oynamadı; ikinci ve üçüncü rektör adaylarının yerini değiştirdi.

YÖK, 13 Üniversitenin Rektör Adaylarını Belirledi

Üniversitede yapılan seçimlerde oyların 315’ini alarak ilk sıraya yerleşen Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı, Cumhurbaşkanlığı’na gönderilen listede de birinci sırada yer aldı. 271 oyla ikinci olan Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun ismi üçüncü sıraya yazıldı. İkinci sırada ise 142 oy alan Prof. Dr. Fatih Gültekin yer aldı.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. kenan diyor ki:

    Vay be…Bazi universitelerde enteresan sonuclar olmus. Belli ki alinan oyun hicbir onemi yok Akademisyenler kendi rektorunu bile secemiyorsa ne diye oy kullandiriyorlar. Amelelikten baska bisi degil bu.

  2. Amele diyor ki:

    Güzel kafaymış, güle güle kullanın demek geliyor içimden. Akademinin özgür düşüncenin, eleştirel bakış açısının üretildiği yer olması gerekirken askeri vesayet sisteminin kalıntısı olan bir kurumun (YÖK), onlarca akademisyene “gidin kumda oynayın” tarzında bir yaklaşımla sizin değil benim seçtiğim ancak sizi yönetebilir demesi ve akademisyenlerin de bu tarz bir seçimle iş başına gelmeyi içlerine sindirebilmeleri.. Gerçekten bu kadar çocukça işlemek zorunda mı bu sistem? Neyse gideyim de bir kaç bir şey okuyayım belki kendime gelirim.

Yorum Yaz