reklam
reklam
Akademik Personel | 03 Aralık 2016, Cumartesi

YLSY’de Tazminat Sıkıntısı

19 Ocak 2015
YLSY’de Tazminat Sıkıntısı
       

YLSY’de yapılan düzenleme ile zamanında doktora bitirememeye tazminat getirilmesi tepki topluyor

YLSY Yönetmeliğinde tazminat ödemesine ilişkin şu şekilde bir madde bulunuyor.

“a) Öğrenimlerini gönderiliş amaçlarına uygun bir dereceyle tamamlamayanlar,”

Bunun ne anlama geldiğine yönelik olarak, MEB Yurtdışı Eğitim Genel müdürlüğü, 16 Ocak’ta bir açıklama yaptı. O açıklamada şu şekilde bir cümle geçmektedir.

“Bu sebeple öğrencilerimizin doktora öğrenimlerini zamanında bitirme konusunda gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir.”

Bu cümle şu anlama gelmektedir. Eğer doktora zamanında bitmez ise tazminat talep edilecektir.

Ancak, bu şekildeki yorum çok sayıda YLSY öğrencisini tedirgin etmiş durumdadır. Öğrenciler, doktora başlamış kişinin tek hedefinin bu çalışmayı doktorayı bitirmekle taçlandırmak olacağını, söz konusu MEB yorumunun ise öğrencilerin uykularını kaçıracak derecede sıkıntılı olduğuna dikkat çekmekteler.

2014 YLSY Yüklenme ve Kefalet Senedi

İŞTE BAZI TESPİTLER

Kaynak: Memurlar.net
       

Yorumlar

 1. Ali diyor ki:

  Milletvekillere kıyak yasalar çıkarken, akademisyenlere görünenleri anlamak mümkün değil.

  Ben teknik hizmetlerde Kütüphaneciyim, eşim akademisyen. Sınav görevleri, ders yükümlülükleri v.s. var. Sabah aynı zamanda evden çıkıyoruz, o biraz daha erken geliyor eve.Yada 1-2 gün boş günü var. Benim aldığım maaşın karşılığını kimse bana soramıyor. Ben 657’yim. Otursam iş yapmasam bile kimse nerde maaşın karşılığı diyemiyor.

  Ama o öyp li. Ona, 6 sene sonunda “nerde doktora diploman, yoksa öde 300 bin tl” diyeceklerini söylüyorlar. Param yok, canımımı alacaksın. Al o zaman ne yapalım.

  1. Mehmet Oz diyor ki:

   Ajitasyona gerek yok. Eşiniz bir sözleşme imzalayarak bu yola başladı. Komünist düzende yaşamıyoruz. Çalışacağımız işlere devlet zorla atamıyor. Burada düzeltilecek birşey varsa 657’li olanlara da aldığı maaşın hesabını sorabilecek bir sistem getirmektir. Yanlışı emsal alıp doğruları onunla ölçemeyiz.

   1. Ali diyor ki:

    http://www.evrensel.net/haber/94256/2015-butcesinde-milletvekillerine-kiyak

    Bu haberi okuyunuz. Vicdanınız gereken cevabı verecektir. Halkın boğazına sarılmakla vatan kurtarılmıyor.

    1. Mehmet Oz diyor ki:

     Hâlâ aynı mantıkla devam ediyorsunuz. Burada yanlışları düzeltmeye mi uğraşıyoruz yoksa hataları örnek alıp herşeyi berbat etmeye mi?

 2. yakcay diyor ki:

  Mehmet Oz, imzaladığımız senetlere ve aldığımız bilgilere göre doktorada tazminat yoktu tamamlayamayanlar görev tazminatına düşüyorlardı. bir çok arkadaşımız bunun sözüyle doktoraya başladı. ama ne olduysa bir gecede kafalarına esti bunu değiştirdiler ve herkesi kapsar diye yayımladılar. bu yuzden magdur olduk. zorla imza attırmadılar ama sonradan yasa cıkarıp buna uymaya zorluyorlar.

  1. Mehmet Oz diyor ki:

   İnternetten senetleri bulup inceledim. Zaten programı yakından takip ediyordum. Orada açıkça tazminata düşeceğiniz yazıyor. 1416 sayılı Kanuna göre de tazminata düşüyorsunuz. Nereye hangi madde eklendi? İmza attığınız o senedi zahmet edip okuyanınız var mı?

 3. Halikan diyor ki:

  Mehmet Oz,

  Imza atildiginda boyle bir madde yoktu, yeni eklendi. Tepkilerin cogu bundan.

  1. Mehmet Oz diyor ki:

   Hangi madde nereye eklendi? 1416 sayılı Kanuna mı? Türk Öğrencilerin Yabancı Ülkelerde Öğrenimleri Hakkındaki Yönetmeliğe mi? Yoksa 1416’ya bağlı Tebliğ’e mi?
   İmza attığınız taahhütnamede doktora öğrenimi için “Yönetmelikte belirtilen sürelere uymadığım” ve “Kendi isteğimle öğrenimimi bıraktığım” ibareleri var. Bunların sonunda yapılan tüm harcamaları nakten ve def’aten ödemeyi kabul ederim yazıp imza atmışsınız.
   Elde olmayan sebeplerle başarısız olduysanız boğazınızı sıkıp paralarını alsınlar demiyorum ama Allah aşkına siz de biraz sorumluluk sahibi olun. Daha tepki verdiğiniz şeyin ne olduğundan haberiniz yok. Sanki gayr-i hukukî bir işlem ypaılıyormuş gibi yaygara koparmayın.

 4. Mehmet Oz diyor ki:

  Zorla mi imzalattilar kardesim size senetleri? Yurtdisinda doktora yapiyoruz, yetismis elemaniz diye ovunuyorsunuz ama attiginiz imzanin sorumlulugunu tasimaktan kaciniyorsunuz. Yarin bankadan cektiginiz krediyi odemeniz gerekince de tweet mi atacaksiniz?

  1. Duyarlı Şirin diyor ki:

   Şartlar değişebilir, sürekli değişiyor da zaten. Burada dikkat çekilmek istenen nokta da bu.

Yorum Yaz