Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

YLSY Nedir?

YLSY Nedir?
       

Yurtdışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme Yerleştirme (YLSY)

YLSY; Üniversitelerin öğretim elemanı ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Genel Müdürlüğü (TPAO), T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumlarının uzman personel ihtiyacının karşılanması amacıyla T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’nca verilen resmi burstur.

YLSY adayları öncelikli olarak -her sene üniversitelerin ve kurumların ihtiyaçlarına göre güncellenerek yayınlanan- kılavuzda yer alan bir üniversite ya da kurumun kadrosuna yerleştirilmek için başvuruda bulunurlar (Başvuru koşulları, yerleştirme öncesi yayınlanan kılavuzda ayrıntılı olarak belirtilmektedir). Adayların seçilmesi ve kadrolara yerleştirilmesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilir. Yerleştirmesi yapılan bursiyer adayları kendilerinden istenilen diğer evrak işlemleri yapılana kadar aday bursiyer durumundadırlar. Gerekli tüm işlemlerini yapan adaylar artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsündedirler ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurumların kadrolarına yerleştirmeleri yapılmış durumdadırlar. Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.

YLSY Başvuru Şartlarına Mülakat Eklendi

Ayrıca YLSY’de;

Yurt dışında lisansüstü öğrenim yapmaya hak kazanan ve öğrenim görecekleri ülkelerdeki üniversitelerce istenen yeterli yabancı dil puanına (TOEFL’dan 80, IELTS’den 6, DAFT’dan C2) sahip olmayan adaylar, Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının işbirliğinde yurt içinde açılacak olan yabancı dil kurslarına alınacaklardır. Yurt içi dil kursu süresi 6 aydır Yurt içi ve yurt dışı dil kursu toplamı 1 yıldır. Bu süre içerisinde yeterli yabancı dil puanını alamayanlara 6 aya kadar ek süre verilebilir.

Öğrencilerin, yabancı dil seviye tespit sınav sonucunda aldıkları puanlara göre yurt içinde kurlar halinde düzenlenecek olan yabancı dil kurslarına devam etmeleri ve kur sonunda sınavlara katılmaları gerekmektedir.

YLSY’de yerleştirmeniz yapıldıktan bir sonraki aşama evrak ve senet teslimi aşamasıdır. Eğer siz bu aşamada evraklarınızı ve senedinizi teslim etmişseniz ve bu teslimattan sonra gitmekten vazgeçiyorsanız bir sonraki sene başvuru hakkınız olmaz. Ama bu evrak ve senet teslimini yapmamışsanız, sadece yerleştirmeniz olmuşsa vazgeçebilirsiniz. Bu durumda bir sonraki sene başvuru hakkını kaybetmeniz söz konusu olmaz, yeniden başvurabilirsiniz. Önemli olan evrak ve senet tesliminden önce mi sonra mı vazgeçtiğinizdir.

YLSY ile yurtdışına giden bir kişi öğrenci statüsündedir. Eğitimini tamamlayıp bir kadroya atanmakla geçen sürede kendisine burs hariç bir maaş bağlanmaz, özlük/emeklilik hakları başlamaz.

Yurtiçi ve yurtdışı görevlendirmelerinizde Taahhütname ve Kefaletname Senedi imzalamak zorundasınız. İstifa ve başarısızlık durumlarında ise söz konusu senet hükümlülüğünü yerine getirmek zorundasınızdır.

YLSY İle “yurtdışında” yüksek lisans ve doktora yapar ve ülkeye döndüğünüzdeyse yerleştirildiğiniz üniversitede Arş. Gör. Dr.; kurumda ise uzman olarak işe başlarsınız. Zorunlu hizmetiniz ise yurtdışında eğitim aldığınız için yurtdışında kaldığınız sürenin iki katıdır.

Öğretim Üyeliğine atanmak için bazı belli şartlar olduğundan, doktora eğitiminizi ne şekilde (Yurtiçi, yurtdışı, öyp, ylsy vb) tamamlarsanız tamamlayın yardımcı doçent olarak atanmak için üniversitelerin ilgili şartlarını sağlamanız, kadro ilanına başvurmanız ve kazanmanız gerekmektedir.

TPAO, TCDD ve Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü gibi devlet kurumları adına burs kazanan adayların eğitimleri sadece yüksek lisansı kapsamaktadır. Üniversiteler adına burs kazanan adayların eğitimleriyse yüksek lisans ve doktorayı kapsamaktadır.

Verilen burs karşılıklı olup, bursiyerlerin yurtiçinde aldıkları dil eğitiminin süresi kadar; yurtdışında eğitim aldıkları sürenin ise iki katı kadar zorunlu hizmet yükümlülükleri bulunmaktadır.

2013 YLSY Sonbahar Tercih Kılavuzu Yayınlandı
       

Yorumlar

1 7 8 9
 1. tamer dedi ki:

  hıc yok le konuşan var mı 2017 başvuruları ne zaman olacakmıs

 2. DoLi dedi ki:

  YLSY de bölüm birinciliği kontenjanı var mı acaba.Bir de tercih edeceğimiz üniversiteler listesini nerden bulabilirim geçmişe dair.

 3. hilal dedi ki:

  ylsy başvuruları ne zaman bilgisi olan var mı

 4. Mustafa Burak dedi ki:

  Merhabalar 2016 bahar alese girdim ylsy basvuru yapmak istiyorum ama basvuru sureleri ne zaman hicbir yerre yazmiyor .

  1. ali kemal dedi ki:

   başvuru süreleri ne zaman gerçekten neden hiçbir yerde yazmıyor?

 5. esra dedi ki:

  Merhaba,
  Bu yıl ylsy başvuruları ne zaman bu konu hakkında bilginiz var mı?

 6. melda dedi ki:

  ylsy yede mulakat nasıl oluyor peki bilgisi olan var mı?

 7. kerem dedi ki:

  Merhaba, üniversiteden 2015 ocak ayında mezun oldum. Mayısta Ales’e girersem, bu yıl sonbaharda yurtdışında yüksek lisans yapma şansım var mı?

  1. Hasan dedi ki:

   Şimdi öncelikle YLSY ile gitmiyorsanız ve kendi imkanlarınız ile gidiyorsanız ALES’in burada bir önemi yok. Eğer YLSY ile gidecekseniz burada nispeten uzun bir prosedür var. Öncelikle YLSY başvurusu yapmanız gerekli sonra mülakatı geçmeniz gerekli. Bu aşamadan sonra belirlenen tarihler arasında belgelerinizi teslim etmeniz gerekli. Ben 2014 yılı kazananıyım, 2014 yılı güz döneminde başvurular yapıldı mülakatlardan sonra belge teslimlerini 2015 ocak ya da şubat ayında yaptım. O dönem ölü dönem olarak kabul edildi ve asıl eğitim için 2 dönem süre tanındı. 2015 gün dönemi ve 2016 bahar dönemi, 2016 güz dönemi ise asıl eğitim için son tarih kabul edildi, yani kesin tarih yok 2016 sonuna kadar bulunması gerekiyor. Demek isediğim 2016 bahar alesi ile 2016 güz dönemine yetişmen protokol icabı mümkün değil ki gideceğin ülke ile ayrıca vize ve oturum izni süreçlerin olacak ve onlar MEB’den sponsorluk belgeni isteyecekler.

   1. songül dedi ki:

    ben ales başvurularını kaçırdım sonbaharda gireceğim ama bu yıl ylys ye başvuru yapabilir miyim ve başvuru nasıl olacak? şimdiden teşekkürler

Yorum Yaz

1 7 8 9