reklam
Akademik Personel | 24 Şubat 2017, Cuma

YLSY 2013 Sonbahar Sıkça Sorulan Sorular

22 Kasım 2013
YLSY 2013 Sonbahar Sıkça Sorulan Sorular
       

Yurt Dışına Lisansüstü Öğrenim Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) Sıkça Sorulan Sorular

Adayların seçilmesi ve kadrolara yerleştirilmesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilir. Yerleştirmesi yapılan bursiyer adayları kendilerinden istenilen diğer evrak işlemleri yapılana kadar aday bursiyer durumundadırlar. Gerekli tüm işlemlerini yapan adaylar artık YLSY kapsamında resmi burslu statüsündedirler ve yurtdışında eğitim aldıktan sonra Türkiye’ye döndüklerinde çalışacakları kurumların kadrolarına yerleştirmeleri yapılmış durumdadırlar. Bursiyerler, bursu kazanmadan önce bir işte çalışıyorlarsa yurtiçinde ya da yurtdışında öğrenimlerine başlamadan önce istifa etmeleri gerekmektedir.

 

YLSY  Sıkça Sorulan Sorular
       

Yorumlar

 1. Tuğba dedi ki:

  Dil puanı için yds sınavı yeterli mi?

 2. eşe dedi ki:

  Merhaba tercih yaparken hangi kodu kullanıyoruz yardımcı olur musunuz lütfen

  1. akademikportal dedi ki:

   Lisansüstü grup kodlarını kullanıyorsunuz.

 3. Elif Gul dedi ki:

  Hocam Merhabalar;
  Masterini tamamlayip doktoraya baslayan fakat master dan dersi kalanlar yani diploma alamayanlar icin bir bilgi verebilirmisiniz acaba. Yani bu kisiler direkt tazminata mi dusuyor meb in ogrenmesi halinde yoksa doktorayi bitirirse ve tr ye donerse atandigi univ de de calisirsa bir sorun cikiyor mu ? Tesekkurler simdiden

 4. Anıl dedi ki:

  Merhabalar hocam ben türkiyede eğitim yönetim ve denetimi alanında yüksek lisans yapıyorum teze geçmek üzereyim. Mebte sınıf öğretmeniyim. Ylsy de zihinsel engelliler otizme mülakata çağrılıyorum. Mülakatı geçersem istifa edip ylsy gitmem ne kadar mantıklı bu konuda önerilerinizi merak ediyorum. Ayrıca istifadan sonra dil kurusunu veya ylsy eğitiminde başarısız olursam dönüşte nasıl bir tablo olacak. Bu konuda bilgisi olanların önerileri beni aydınlatacaktır teşekkürler.

 5. yigit dedi ki:

  merhaba hocam, ylsy’i kazandık diyelim, gitmezsek terkrar ylsy tercihi yapabiliyor muyuz? Puan kesilme oluyorsa ne kadar süre oluyor? teşekkürler…

  1. akademikportal dedi ki:

   Eski alımlarda evrakları verip de gitmezseniz 1 yıl YLSY ye başvuru yapamıyordunuz bu senekini de mülakatlardan sonra göreceğiz.

 6. kadir dedi ki:

  merhaba hocam, ylsy yi kazanıp bir universiteye yerleştik diyelim ama dil puanım yeterli değil. şuanda çalıştığım kurumdan istifa etmeden dil problemini kursa gitmeden kendimiz halletsek.istifa etmemize gerek var mı illaki ?

  1. akademikportal dedi ki:

   “Programlara yerleştirilen adaylardan resmi bir görevde çalışanların yurt içinde ya da yurt dışında öğrenimlerine başlamadan önce görevlerinden istifa etmeleri gerekmektedir.” Dil kursuna başlamadan önce istifa etmek gerekiyor.

   1. kadir dedi ki:

    peki dil kursuna gitmezsek, kendimiz çalışıp dil sınavına hazırlanırsak, bu süreçte istifa etmemiz zorunlu mu?

 7. metupsy dedi ki:

  Merhaba,

  Meb’i tercih ettiğimiz takdirde döndüğümüzde MEB’de çalışacağımızı söylemişsiniz. Hangi statüde çalışacağımız konusunda bilginiz var mı? Bir de döndükten sonra MEB’in bizi Ankara dışında bir yerlere gönderme gibi ihtimal var mı?

  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Şimdiden teşekkürler

  1. akademikportal dedi ki:

   Normalde Uzman olarak başlanıyor ama ihtiyaç varsa memur olarak da alabiliyorlar. 81 ilden biri olabilir.

 8. toprak39 dedi ki:

  MEB’i tercih etmeyi düşünüyorum. Peki değerlendirme ALES ve ortalama esaslı hala değil mi? sonrasında da sözlü bir mülakat var. bu eğitim süresi kaç yıl oluyor. diyelim ki istenilen süre içerisinde bitiremedik o zaman ne olacak, MEB dönüşte benden nerede çalışmamı isteyecek MEB’de mi yoksa üniversitede mi

  1. akademikportal dedi ki:

   MEB için gidecekseniz MEB’de Üniversiteler için gidecekseniz YÖK’de çalışacaksınız dönünce. Tablolarda yazıyor hangi kurum için gideceğiniz. Eğitim de toplam 6 yıl.

 9. toprak39 dedi ki:

  merhabalar hocam ben Türk Dili ve Edebiyatı üzerine tezli yüksek lisans yapmaktayım. bu sene YLSY tercihlerinde başvuru yapmayı düşünüyorum fakat tam olarak bilgi sahibi değilim. eğer yerleşmiş olursam buradaki yüksek lisansıma bir zarar geliyor mu? ya da bu şekilde başvuru yapabilir miyim. eğer yurt dışında eğitime başlarsam benden ücret talep ediliyor mu? ve eğitim bittiğinde çalışma şartlarım neler acaba? yardımcı olabilirseniz sevinirim

  1. akademikportal dedi ki:

   Resmi burs alıcaksınız herhangi bir ücret ödemiyorsunuz, buradaki yerine yurtdışında yapacaksınız eğitimin amacı o. Hangi kurumu tercih edeceksiniz?

Yorum Yaz