reklam
Akademik Personel | 25 Şubat 2017, Cumartesi

Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet

15 Şubat 2014
Yine ÖSYM, Yine Mağduriyet
       

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu, İngilizce sınavlarına olan yakın ilgisini 14 Şubat 2014 tarihinde yaptığı bir duyuru ile yeniden gündeme getirdi.

ÖSYM, 23 Temmuz 2013 de yaptığı bir düzenleme ile binlerce kişiyi mağdur etmişti. Açılan davalar sonucunda kurum hatasını geç olsa da anlamış, mağdur ettiği kişilerin puanlarını iade etmek zorunda kalmıştı. Şimdi ise uzun zamandır duyumlarını aldığımız IELTS eş değerliliğini tamamen kaldıran açıklamasını duyurdu. Peki, ülkemizde yıllardır kabul edilen ve kullanılan bir sınav sisteminin bu kadar kısa sürede önceden açıklama yapılmadan, gerekçe
gösterilmeden kaldırılması ne kadar doğru?

ÖSYM IELTS’in YDS Eşdeğerliliğini Kaldırdı

 

ÖSYM yabancı dil eşdeğerliklerini belirlemeye yetkili tek kurum olmanın gücü ile bu kadar büyük kararlar alabiliyor. Ancak kanundan aldığı bu güç sınırsız bir güç değildir. Daha önce yaratılan mağduriyetler nedeniyle açtığımız yüzlerce davada ihlal ettiği hukuk devletinin güvenilirliğini, öngörülebilirlik ilkesini ve belirlilik ilkesini yeniden – bir kez daha ihlal etmiştir.

Sınava aylardır hazırlanan ve kurslara giden binlerce kişi bu düzenleme ile mağdur edilmiştir. Binlerce kurs çalışanı ve öğretmen mağdur edilmiştir. Aynı zamanda ÖSYM, duyuru yaptığı günden 2 gün önce YDS başvuru tarihlerinin de bittiği bilemeyecek durumda değildir. Bu kadar insanın bilerek ve isteyerek mağdur edildiğini düşünmemek mümkün müdür?

ÖSYM ‘nin kanundan aldığı güç ile bu kadar keskin kararlar alması hukuk devletine aykırıdır. Her ne sebeple olursa olsun böyle bir karar alınacaksa önceden insanları bilgilendirmesi gerekmektedir. Belirlenen bir süre önceden bir duyuru yapıp insanları bilgilendirmek bu kadar zor değildir. Daha önce açılan davalar sonucu puanlarına tekrar
kavuşan insanların mağduriyetlerini görmezden gelerek, yeniden böylesine bir mağduriyet yaşatılması daha kötü derecede sonuçlar doğuracaktır. Başta akademisyenler olmak üzere çok kişi mağdur edilmiştir. Yurtdışına IELTS puanı ile giden akademisyenlerin önü bu düzenleme ile büyük oranda kesilecektir. Tüm dünyada kabul edilen IELTS sınav sistemi yerine gerçek bilgiyi ölçtüğü kanıtlanamayan çoktan seçmeli bir sınav sistemi ile yurtdışına gidip eğitimlere katılmak, eğitim vermek ne derece doğrudur tartışılması gerekir.

British Council hakkında çıkan söylentilerin ise söylentiden ibaret olduğunu düşünmekteyim. Bu söylentilerin aslı astarı olmadığını ÖSYM yaptığı düzenleme ile zımni de olsa kabul etmiştir. British Council ‘in güvenilirliğinden şüphe duyulduğu gerekçesi ile IELTS sınav eş değerliği kaldırılıyor ise neden sadece IELTS kaldırılmıştır? British Council sadece IELTS sınavını değil CEA, CPE gibi İngilizce sınav sistemlerine de sahiptir ve eş değerlikleri halen devam etmektedir. Konunun arka yüzünde farklı hesaplar mı vardır?

YDS gibi çoktan seçmeli bir sınava mahkûm edilmek, alternatifsiz olarak tek bir sınava maruz kalmak son derece vahim bir durumdur. YDS, tekel konumda olan bir sınav haline getirilmek istenmiş ve bir nevi “elek” sistemine dönüştürülmüştür. Hukuk devletine güvenen herkesin bu büyük mağduriyet karşısında güç birliği yaparak bu hukuksuzluğa dur demesi gerekmektedir. Duyurunun üzerinden 1 gün dahi geçmemiş olmamasına rağmen tarafımıza
ulaşan çok sayıda kişi dava açmak istediğini iletmektedir. Hazırlıklarına başladığımız bu hukuksuz ve ani değişikliği yargıya taşıyacak ve ÖSYM’nin yarattığı bu mağduriyete karşı her birlikte bir kez daha “DUR” diyeceğiz.

23 Temmuz tarihli IELTS de yaşatılan mağduriyette davasını açtığımız Türkiye de yaşayan bir İngiliz’in ağzından çıkan, gözleri dolarak söylediği sözleri buradan paylaşarak sözlerime son vermek istiyorum.

– Kemal bey, benim anadilim İngilizce ve ben bir İngiliz’im. YDS sınavına defalarca girmeme rağmen yeterli puanı alamadım. IELTS de aldığım yeterli puan ise şimdi yok sayılıyor. Hata bende mi yoksa sınav sisteminde mi? Hata nerede?

Av. Mustafa Kemal Batur
www.batur.av.tr

       

Yorumlar

1 2
 1. paralelyapı dedi ki:

  paralel yapılanmayı arayan AKP; öncelikle günaydın. paralel yapılanmayı ilk arayacağınız ve temizlemeniz gereken yer EĞİTİM dir. öğretmenlerin, akademisyenlerin (arş.gör, okutman, uzman) maaşlarını polis maaşının yarısına düşüren politikaları içinizden üreten kişileri bulup temizlemelisiniz. ÖSYM sınavlarında müthiş pislikler dönüyor. OSYM içindeki çeteyi, OSYM sınavlarında yolsuzlukları yapanları bulmanız çok mühim. Paralel yapılanmanın temel amaçları; eğitimi kalitesizleştirmek, başarılı öğrencileri kendi safına çekip bürokrasiye yerleştirme yoluyla devleti ele geçirmek ve hizmet ettiği okyanus ötesine beyin göçünü zorlayacak şekilde ülke içinde eğitimli kesimin itibarsızlaştırılmasını, tatmin olmamasını sağlamak, akademisyenliği istenmeyen meslek haline getirmektir. bunun yanında 20 saat derse giren 10 yıllık bir öğretmen 2100 TL, bir polis memuru 3200 tl alıyorsa bu da paralel yapılanmanın eğitimi mahveden politikasının ürünüdür. bunların farkında olun artık. arş. görevlisi 2250 TL alacak polis 3200 TL alacak. bunu kim yapıyor Allah aşkına. dünyanın bir yerinde var mı bunun bir örneği daha

 2. yenermsu dedi ki:

  Açıklamaya gel. İngilizce sınavını ingilizlerden daha iyi yaptığını iddia ediyorlar. Aferin Size.
  http://www.memurlar.net/haber/457789/

 3. orobans dedi ki:

  Bizzzzzz ingilizceyi bile ingilizlerden daha iyi biliriz.. :)))

 4. largo dedi ki:

  Aygut, YDS ile Harvard’a mı Yale’ye mi başvuracaksın 😀

 5. DESTAN dedi ki:

  av bey yanımızda olduğu için ona minnettarız.

 6. osman34 dedi ki:

  Av. Mustafa Kemal BATUR bey 23 Temmuz mağdurları hakkında Osym dava ederek biz mağdurların hak kayıplarını kısmen de gidermiştir. Bazı davalar hala devam etmektedir. Mesele avukat meselesi değil konu adalet-hak meselesidir. İsteyen istediği avukat ile sendika ile mücadelesini sürdürür. bu noktada MK Batur bey konuyla ilgili olarak yaşanan hak kayıplarını, ben yaptım oldu anlayışına karşı adalet mücadelesi vermektedir. İlgili yazısını okumanızı tavsiye ederim. http://www.batur.av.tr/IELTS-Magduriyeti-Av-Mustafa-Kemal-Batur.pdf http://www.batur.av.tr/ielts-iletisim

 7. mazlumu getirin bana dedi ki:

  eilts ye ilk kez girdim. sınav tekniği farklı. belirli bir çalışma disiplin ve birim gerektirmektedir. oldukça yoğun iki gün geçirdim. okuma anlama dışında da konuşma dinleme ve yazma yeteneğini ölçmekte. ÖSYM eilts denklik çıtasını yükseltmekteyken anlaşılmaz bir şekilde ani kararla kaldırmış olması anlaşılabilir değil.eilts ye güvenip yds ye müraccat etmedim. umarım eilts sonucum iyi gelir yoksa bir yıllık emeğim çöpe gitti demektir

 8. sinavci dedi ki:

  aykut haklı arkadaşlar dağılın 😛 aykut yds denkliği ile amerika ya da ingilterede master yapıyorsun heralde 🙂

 9. aykut dedi ki:

  Az biraz araştırmacı gazeteci olsaydınız, şu an savunduğunuz ve gerçek dışı temellere dayanan iddanizdan pişman olurdunuz. 1. yds tekel degildir, 2. ielts e söz söylemek bana düşmez ama kanıtlanmış birçok usulsüzlük ortadadır. 3. 370 tl her adayın ödediği sınava giriş ücretinin 1 kuruşu dahi devlete vergi olarak gelmemektedir. 4 ağlayan ingiliz in akademik alt yapısını da sorgulasak ne çıkacağını söyleyemem ama ingilizce öğretmenliği ni boş ver öğretmenlik okumadan bu mesleği yapmaya kalkisacak biridir. …

  1. akademikportal dedi ki:

   Merhaba, metin Avukat Mustafa Kemal BATUR tarafından kaleme alınmış ve tarafımıza gönderilmiştir. Bizim Akademikpersonel.org olarak kişisel bir savunmamız bulunmamaktadır. Tarafsız olarak bize gönderilen metinleri yayınlamaktayız, teşekkür ederiz.

  2. sinavci dedi ki:

   aykut haklı arkadaşlar dağılın 😛 aykut yds denkliği ile amerika ya da ingilterede master yapıyorsun heralde 🙂

  3. osman dedi ki:

   Yds de başarılı olan insanların ingilizce yetisi ile ielts vb sınavlardan başarılı olanların ingilizce yetisini karşılaştırırsan sonucu bulursan. Biraz araştırmacı olsak sorun çözülecek.

 10. paralelyapı dedi ki:

  ben bu paralel yapı mıdır? ihanet çetesi midir? her neyse bunun adı, bütün kurumları BAŞTA EĞİTİM olmak üzere ele geçirdiğini, politikalarını “insanları bezdirecek”, “bu ülkede yaşanmaz dedirtecek” şekilde haksızlığa, mantıksızlığa ve ülkeyi ger bırakmaya sebebiyet verecek şekilde ustaca belirlediklerini, bu yolla ülkeyi geri bıraktırırken beyin göçünü sağladıklarını, dünyanın gelişmiş ülkelerinde uygulanan yöntemleri özellikle benimsemediklerini ve uygulatmadıklarını düşünüyorum. OSYM, YÖK, MİLLİ EĞİTİM yıllardır yap boz tahtasına çevirdikleri eğitim sistemiyle ÜLKEYİ GERİ BIRAKACAK POLİTİKALAR UYGULUYOR; mağduriyet doğuruyor. Ülke birilerince ele geçirilmiş maalesef.

 11. Yasin dedi ki:

  Bizim insanimiz koyun desem birazcik hakaret etmis olacam ama maalesef bunu soylemek zorundayim ki harbiden insanimiz koyun. Nekadar egitim alirsa alsin farketmiyor. Benim cevremde master yapan doktora yapanlar cok. hatta bunlarin cogu yurtdisinda yapanlar. Ama sadece ya ietls esdegerligi kaldirrilmis demekle yetinmeleri sonucu bunu soyluyorum. Ben elestirince millet sende herseye muhalefetsin lafiyla karsilasiyorum. Benim gibi sesinizi yukseltmesniz bunu yapamazlar desemde kimse ses cikarmiyor cunku devletle ugrasilmaz mantigi var. Alt tarafi bir email atsaniz gerekli yerlere bakin bakalim aninda geri adim atiyorlarmi gorursunuz. Ama bir emeil atmaktan bile aciz olan arkadaslar oldugu surece ki bunlar akademisyen olacaklar kimse sorgulamiyor. Yazik bizlere. Bir zorluk gorunce pes edecek akademisyenler geliyor eskiden oldugu gibi.

 12. mert dedi ki:

  siz böyle allaha haval ediyorum derseniz yaptıklarıyla kalır bunlar. allah emretmiş ki elinden geleni yapacaksın kalanı tevekkül edeceksin. ne susuyorsunuz millet avukat bey bu hukluksuz diyor dava açacaz diyor DESTEK OLUN DESTEEEKKKKKK…..

 13. Selcan dedi ki:

  Mustafa Kemal Bey ve Fıgen Hanım, 23 Temmuzda oluşan mağduriyetimizde bize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ederiz… Haklı mücadeleyi sürdürdüğünüz için ve bizlerin sözcüsü olduğunuz için sonsuz hürmetler…

Yorum Yaz

1 2