Akademik Personel | 27 Mayıs 2017, Cumartesi

YGS Puanı Ne İşe Yarar

YGS Puanı Ne İşe Yarar
       

YGS PUANI NE İŞE YARAR

YGS puanı; adayları girdikleri yıla göre sıralamaya yarayan bir sıralama aracıdır. YGS sınavında hesaplanan 6 çeşit puan (YGS1, YGS2, YGS3, YGS4, YGS5 ve YGS6) vardır. Bu puanlar her teste belirli oranlara göre oluşturulur.

Örneğin YGS-1 puanı “Türkçe testinin %20’si, sosyal bilimler testinin %10’u, temel matematik testinin %40’ı ve fen bilimleri testinin %30’u” formülüyle hesaplanır. Bu durumda YGS-1 puan türü için YGS sınavında yapılan; her bir Türkçe neti 1.99, her bir sosyal neti 1.09, her bir matematik neti 3.75 ve her bir fen neti 3.17 puana eşittir.

Puanın Asıl Görevi: Sıralamak

Öğrenciler her puan türünde aldıkları puanlara göre sıralanırlar ve “başarı sırası” oluşur. Sınavın zorluk derecesine göre puanlar etkilense bile; sınava giren herkese aynı formülle hesaplama işlemi yapılır. Bundan dolayı da başarı sıralaması sınavın zorluk derecesine göre en az oynaklık gösteren veri türüdür.

Tercih döneminde puanlara bakmak adaylara yeterli bir veri sağlamaz. Tercih döneminde başarı sıralamasına bakmak daha yeterli bir veri sağlar. Üniversitelerdeki bölümlerin başarı sıralamalarına erişmek için “üniversite puanları” adresine bakabilirsiniz.

Peki geçmiş yıllardaki başarı sıralamalarını hesaplayabilir miyiz?

Geçmiş yıllardaki hem başarı sıralamanızı hem de puanlarınızı hesaplayabilen programlar mevcuttur. Bizim önerimiz olan program; “YGS – LYS Puan Hesaplama” sistemidir. Bu program sayesinde 2015 ve 2014 yılı başarı sıralamanızı ve 2015 puanınızı hesaplayabilirsiniz. Şuanda test aşamasında bulunan bu programın algoritması %1 oranında yanılma payına sahip. Hesaplama sonuçlarını incelerken bu uyarıyı unutmamakta yarar var.

       

BENZER HABERLER