reklam
Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

YDS Yılda 2 Defadan Fazla da Yapılabilecek

4 Temmuz 2014
YDS Yılda 2 Defadan Fazla da Yapılabilecek
       

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte, 4 Temmuz 2014 tarihi itibariyle değişiklik yapıldı.

Değişiklik için tıklayınız.

Yapılan değişikliğe göre yılda 2 kez olarak planlanan YDS‘nin, daha fazla sayıda yapılabilmesi için yönetmeliğe hüküm konuldu.

Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri “yılda iki kez”, diğer diller için “yılda bir kez” yapılacağı yönündeki hükümler, sırasıyla “yılda en az iki kez” ve “yılda en az bir kez” olarak değiştirildi.

Kaynak: Memurlar.net

       

Yorumlar

 1. şafak dedi ki:

  Ecdadın en yoğun kullandığı şiirin ve doğu edebiyatının en zengin dillerinden birisinin zannımca ösym ye göre Rusça kadar değeri yok. Ayıptır. Taşıdığınız davaya! Ve misyona hakarettir bu.

 2. Abidin dedi ki:

  Farça sınavının yılda bir defa yapılacak olması mağduriyete sebebiyet verecektir.Mutlaka diğer diller gibi yılda iki defa sınavı yapılmalıdır.

 3. Yunus Emre dedi ki:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ? ne iş ??

 4. Şeyhmus dedi ki:

  YDS sınavının yılda birden fazla kez yapılması için yönetmelik değiştirildi fakat yeni yönetmelik sınavı yılda bir kez yapılan Farsça vb. diller için çözüm değil. Değiştirilen yönetmelik şöyle:

  “(2) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde en az bir kez ve Eylül, Ekim, Kasım ayları içerisinde en az bir kez olmak üzere yılda en az iki kez; diğer diller için ise Mart, Nisan, Mayıs ayları içerisinde olmak üzere yılda en az bir kez yapılır.”

  Yani diğer diller (Farsça vb.) için yılda 50 kez sınav yapılsa bile bu sadece ilk bahar döneminde yapılacağı için hiç bir anlam ifade etmemekte. Sonuçta ilk bahar döneminde başarısız olan bir aday son bahar dönemi için hazırlanır. Doğal olarak İngilizce Fransızca Rusça vb. dillerden başarısız olan adayın iki dönemde de sınav sayısı arttırıldığı için seçeneği artmış oluyor ve bu çok makul güzel bir durum. Ama Rusçadan sonraki diller için bu değişiklik çözüm değil. Farsça YDS nin her iki dönemde de yapılmasını istiyoruz. Sonuçta 700 küsür kişi bu sınava başvurmuş. Yüzlerce kişi neden bir yıl beklemek zorunda kalsın ki.

Yorum Yaz