Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

YDS Sınav Döneminde Değişiklik Yapıldı

2 Aralık 2014
YDS Sınav Döneminde Değişiklik Yapıldı
       

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı’nda (YDS), Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için sınav döneminde değişiklik yapıldı.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlandı. Eski yönetmelikteki Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinin hangi ayda yapılacağına ilişkin hüküm değiştirildi. Eski yönetmeliğe göre sınavların biri Mart, Nisan ve Mayıs’ta, diğeri ise Eylül, Ekim ve Kasım’da yapılıyordu. Yapılan değişiklikle sınavlar yıl içine yayılmış oldu.

Yabancı Dil Bilgisi Seviye (YDS) Tespit Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez; diğer diller için ise yılda en az bir kez yapılıyor.

2 Aralık 2014 SALI Resmi GazeteSayı : 29193

YÖNETMELİK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığı)’ndan:

YABANCI DİL BİLGİSİ SEVİYE BELİRLEME USUL VE ESASLARI

HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA

DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 4/1/2013 tarihli ve 28518 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe konulan Yabancı Dil Bilgisi Seviye Belirleme Usul ve Esasları Hakkında Yönetmeliğin 5 inci maddesinin ikinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“(2) Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dilleri için yılda en az iki kez; diğer diller için ise yılda en az bir kez yapılır.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı ile Devlet Personel Başkanlığının bağlı bulunduğu Bakan yürütür.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. salih dedi ki:

  ey osym sinava giren birini 1 yil sinavdan mahrum etmen hangi yigitlige sigiyor? bu nasil egitim ozgurlugudur! giren adam yine girer abi sanane. Bu adamlar bu isi ticarete dokmusler belli, baskalarida girsin daha fazla yayginlassin diye. omru hayatimda bazi guruhlardan ilk defa bu iki yil icerisinde bu kadar nefret ettim, Allah mustehakinizi versin sizin.

 2. burcu dedi ki:

  2016 yılında ygs ve lys kalkıp yerine teog sistemi gelecekmiş. Ben fransız dili okumak istiyorum ve bu yeni sistemde dil okumak isteyenler için nasıl olacak? ingilizce olacak mı yine sınavda? lütfen yardımcı olur musunuz?

 3. hikmet dedi ki:

  arkadaşlar bir sorum olacak, yanıtlayabilirseniz sevinirim. yds artık yalnızca elektronik ortamda mı yapılıyor? yani eski usul yds tamamen kalktı mı? bu soruyu sormaktaki amacım: e-yds’nin türkiyede sadece birkaç yerde yapılıyor olması. söz gelimi bayburt veya hakkari gibi bir yerde yaşayan bir insan bu sınava girebilmek için ankara’ya gitmek zorunda mıdır?

 4. Ayse dedi ki:

  Merhabalar,
  Sormak istedigim bir konu var. Yukarida belirtilen dillerde okutman alimi yapilirken, ornegin Rus Dili ve Edebiyati bolumune Rusca okutman alinirken istenen YDS puani Rusca YDS puani midir yoksa Ingilizce YDS puani midir? Tesekkur ederim.

  1. akademikportal dedi ki:

   Hiç farketmiyor, herhangi bir dilden geçmek yeterli. (ilanda aksi yazmıyorsa)

 5. burcu dedi ki:

  ingilizce en az iki kez yazıyor yani yıl içinde artık ikiden fazla olabilecek fakat kastettikleri e-yds mi acaba ??
  çünkü sadece eylülden itibaren 4 tane e-yds yapıldı .. ocak şubat… bu şekilde devam edecek mi sizce ?

  1. akademikportal dedi ki:

   Hocam ayda en az 3 kere yapacaklarmış artık kapasiteyi de arttıracaklar.

   1. burcu dedi ki:

    ayda mı ? hocam emin misiniz ?

    1. akademikportal dedi ki:

     Evet e-yds’nin ayda 3 kere yapılması öngörülüyor 2015’den itibaren.

 6. bekir dedi ki:

  Yani nisan ayındaki sınavın tarihi mi değişecek anlamadım

  1. Özer dedi ki:

   YDS Elektronik ortamda sınavın daha fazla yapılabilmesi için resmi anlamda bu kanunun çıkarılması gerekiyordu.Yani oradaki 2 rakamı değil “en az” 2 deyişi önemlidir.Bu yolla 2 den fazla yapılabilmesinin yolu açılmıştır.

Yorum Yaz