Akademik Personel | 24 Mart 2018, Cumartesi

Yale Üniversitesi’nde Kürsü Başkanı Oldu

12 Ekim 2014
Yale Üniversitesi’nde Kürsü Başkanı Oldu
       

Yale Üniversitesi’nde genetik üzerine çığır açan çalışmalara imza atan Prof. Dr. Murat Günel, 25 yıl önce öğrenci olarak girdiği okulun Beyin Cerrahisi Bilim Dalı’nda kürsü başkanlığına seçildi.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Beyin Damar Cerrahisi Bilim Dalı ve Beyin Genetik Programı Direktörlüğü ile Beyin Tümörleri Araştırma Grubu Başkanlığını yapan ve bu konuda çarpıcı çalışmalara imza atan Prof. Dr. Günel, başarılı kariyerini kürsü başkanlığı ile taçlandırdı.

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Robert J. Alpern, atama ile ilgili açıklamasında, Prof. Dr. Günel’in beyin tümörleri ve genetik üzerine yaptığı çalışmalar ve alana yaptığı katkıları vurgulayarak, Günel liderliğinde bölümün araştırma ve uygulama alanlarını genişleteceğini ve beyin cerrahisi konusunda yeni uzmanların çalışmalara katılacağını duyurdu.

Günel, Beyin Cerrahisi Birliği’nin resmi davetiyle bulunduğu Tokyo’dan yeni görevinin kendisi için çok gurur verici olduğunu söyledi.

Yaklaşık 25 yıl önce elinde valiziyle öğrenci olarak Yale Üniversitesi’ne geldiğini dile getiren Günel, çok çalışma ve azimle bulunduğu noktaya ulaştığını belirtti.

Yale gibi ABD’nin ve dünyanın en iyi, en prestijli ve rekabetin en üst düzeyde olduğu üniversitelerinden birinde bir Türk olarak kürsü başkanlığına seçilmesinin, Türkiye adına da önemli olduğunu ifade eden Günel, “Bu, Türkiye’de birkaç öğrenciye örnek olabilirse çok güzel olur” dedi.

“En iyi beyin cerrahları başvurdu”

Prof. Dr. Günel, kürsü başkanlığı yarışmasının ABD’deki en iyi beyin cerrahları için açıldığını ve onlarca akademisyenin başvurduğunu belirterek, bir yıllık değerlendirmenin ardından göreve kendisinin seçildiğini anlattı.
Yeni görevi sayesinde Yale Üniversitesi ile Türkiye arasındaki işbirliğini de arttırma imkanı bulacaklarını belirten Günel, “Bu pozisyon, Türkiye ile yıllardır ortak yaptığımız çalışmaları bir üst seviyeye çıkarabilmemizi de sağlayacak” diye konuştu.

Genetik üzerine araştırmalar

Prof. Dr. Günel’in, genetik ve beyin tümörleri üzerine yaptığı önemli çalışmalar prestijli bilimsel yayınlarda da yer almıştı.

Günel ve ekibinin, Van Gölü çevresindeki dokuz ailenin çocuklarında görülen 400 yıllık genetik bir hastalığın nedenine ilişkin bulguları, nisan ayında dünyanın en prestijli bilim dergilerinden Cell’de yayımlanmıştı.

Günel’in kansere neden olan genetik bozuklukların tanısına ilişkin araştırmaları da kanser hastalıklarının tedavilerinde umut oldu.

Genetik teknikler sayesinde hangi kanserin neden ortaya çıktığını, hangi proteinde bozukluk olduğunu bulup o proteine karşı kişiye özel tedavi üretebildiklerini anlatan Günel, kanserin esas olarak tek hücre seviyesinde çıkan genetik bozukluklarla başladığını vurguladı.

 

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER