Akademik Personel | 27 Mart 2017, Pazartesi

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri Yeniden Düzenlendi

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri Yeniden Düzenlendi
       

“Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” 22 Ocak 2016 tarihli ve 2016/02 sayılı ÖSYM Yönetim Kurulu kararı ile yeniden düzenlendi.

Mart 2011 tarihli ve 27863 sayılı Resmi Gazete yayımlanan 6114 sayılı Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı’nın Teşkilat ve Görevleri Hakkındaki Kanun’un 7 inci maddesinin altıncı fıkrasında; “Başkanlık tarafından farklı zamanlarda yapılan sıralama veya seviye tespit sınavlarının eşdeğerliği, her bir sınav sonucunun geçerlilik süresi ile Başkanlığın yaptığı yabancı dil sınavlarının uluslararası yabancı dil sınavlarıyla eşdeğerliliği, ilgili uzman raporlarına dayalı olarak, Yönetim Kurulu kararı ile belirlenir.” hükmü gereği;

Merkezimiz tarafından oluşturulan “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlik Çalışma Grubu” raporu ve bu rapora temel teşkil eden analizler sonucu “Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri” 22 Ocak 2016 tarihli ve 2016/02 sayılı ÖSYM Yönetim Kurulu kararı ile yeniden düzenlenmiştir.

22 Ocak 2016 tarihli Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri’ne aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

Ayrıca, Başkanlığımızın 11 Ekim 2013 tarihli duyurusunda ilan edilen ilkeler gereğince;

 • Başvuruları güncelleme tarihinden önce yapılmış olması kaydı ile güncelleme tarihini takip eden günden başlamak üzere 30 gün içerisinde yapılan sınavlar için, güncelleme tarihinden önce yürürlükte olan eşdeğerlik tablosu geçerlidir. Bu süre eşdeğerliliği kaldırılmış sınavlar için de kabul edilecektir. Diğer durumlarda eşdeğerlik tablosu güncelleme tarihi itibari ile uygulanacaktır.
 • Son güncelleme tarihinden önce sonuç belgelerinin alınmış olduğu sınavlar için sonuç belgesinde sınavın yapıldığı tarihin yazılı olması ve 6114 sayılı Yasanın yürürlüğe girmesinden sonra alınmış olması durumunda, sınavın yapıldığı tarih itibari ile geçerli eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
 • Kurumumuzca ilk eşdeğerlik tablosunun yayımlandığı 13/01/2012 tarihine kadar alınmış sonuç belgelerinde sınavın yapıldığı tarihte yürürlükte olan Yükseköğretim Kurulu eşdeğerlik tablosu uygulanacaktır.
 • Diğer durumlarda ilgili başvurular güncel eşdeğerlik tablosuna göre değerlendirilecektir.

Bu doğrultuda eşdeğerlik tespiti gerektiren sınavlar için uygulama, yukarıda belirtildiği şekilde olacak ve Başkanlığımızca eşdeğerlik belgesi yerine geçecek bir belge verilmeyecek, ilgili kurumlar eşdeğerlik tablosu doğrultusunda kabul ve işlemlerini yapacaklardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Yabancı Dil Sınavları Eşdeğerlikleri (22 Ocak 2016)

       

Yorumlar

 1. M. Aydın dedi ki:

  ÖSYM’nin Güncelleme Tarihi: 16.07.2014 ve 14.01.2015 olan YABANCI DİL SINAVLARI EŞDEĞERLİKLERİ duyurusunda IELTS yabancı dil eşdeğerliliği kabul edilmemişti. Güncelleme Tarihi: 22.01.2016 olan duyurusunda ise yabancı dil eşdeğerliliği kabul edilen sınavlar arasında IELTS olduğu görülmemiş; fakat güncel duyurudaki “Uluslararası Yabancı Dil Sınavlarının KPDS-ÜDS-YDS Eşdeğerliği” başlığında yer alan “Eşdeğerliği kabul edilmiş yabancı dil sınavları için sonuç belgesinin üzerinde bir geçerlik tarihi belirtilmedi ise, Eylül 2005 ve sonrasında alınan yabancı dil belgelerinin geçerli kabul edilmesine karar verilmiştir.” açıklamasında, Eylül 2005 ve sonrası için alınan yabancı dil belgelerinin geçerliliği içinde IELTS sınavının olduğu bilinmektedir.
  Güncelleme Tarihi: 22.01.2016 olan duyuruya göre Ağustos 2014 tarihinde alınan IELTS 6,0 yabancı dil belgem geçerli midir?

 2. adem dedi ki:

  Oh, çok sevindik. Artik herkes geçer….

 3. FIRAT dedi ki:

  Yani yakında TOEFL SINAVI YDS DENKLİĞİ İÇİN YERİN DİBİNE SOKTURULACAK AMERİKADA 90 TOEFL SKORLA HER YERE GİRERSİNİZ BİZDE TOEFL 90 YDS DE 75 YAPIYOR ŞAKAMISINIZ YA İKİ SINAVIN ZORLUK DERECESİ VE FARKI BİLİNMİYOR MU ACABA 100 TOEFL 85 YDS GİBİ BİR PUAN ETMELİDİR BÖYLE SAÇMALIK OLUR MU ZAMNINDA MİLLET IELTS GİBİ DANDİK SINAVLARDA 6.5 ALDI KOLAYCA AKADEMİSYENLİK İÇİN ZUL EDİN BAKALIM DAHA ŞU IELTS TE GEÇRLİLİK ALMA DI BAKALIM NEREYE KADAR GİDECEK SSİTEM SIRF YDS KORUMAK İÇİN İYİCE SİSTEM ÇIĞRINDAN ÇIKTI GİDİYOR GELECEK YIL 100 TOEFL ARTIK 70 FALAN OLUR ONA DOĞRU GİDİYORUZ

  1. gokhan07 dedi ki:

   saçmalık, TOEFL sınavına hiç girmemiş herhalde eşdeğerlikleri verenler. bır tarafta sadece yazılı bir sınav, diğer tarafta okumanı,konuşmanı, yazmanı,dinlemeni ölçen bir sınav..nerden baksan tutarsızlık…

Yorum Yaz