Akademik Personel | 24 Mart 2017, Cuma

Vakit Geçmeden Uyanın!

16 Şubat 2014
Vakit Geçmeden Uyanın!
       

Akıllanmıyoruz…. Akıllanacağa da benzemiyoruz Göz göre göre canlar gidiyor ölüme… Anlamamak da ısrar ediyoruz can ve mal güvenliğimizin olmadığını bu ülkede.. Yediden yetmişe ağzı olan herkes konuşuyor, bir şeyler yazıp çiziyor sosyal medyada.. Ama bunun kalıcı bir faydası  yok ne yazık ki.. Gerekli tedbirler hala alınmıyor bazı sektörlerde.. İş güvenliği ve işçi sağlığından bahsediyorlar ancak bunun yeterli çalışmaları sağlanmıyor.. Neden mi tabi ki maliyet artacağından… Bir şekilde sektördeki şirketler kendi bütçelerini riske etmek istemiyor ve olan çalışan işçiye oluyor. İnsan canı ne zaman değerli oldu ki bu ülkede! Ne zaman insan yerine konduk da şikayet ve isteklerimize yanıt alabildik! Birileri istediklerini bir şekilde yaptırabiliyorlar ama geride kalan halkı insan yerine koyan yok. Sonra da iş kazası oldu mu ‘kader’ deyip köşelerine çekilen vicdansızlar işin başında. Herkes birbirini suçlamak da bir numara. Ama çözüm bulmakta en sonlardayız. Bu gidişhata bir son vermek lazım. Yüzlerce insanımızı kaybediyoruz sonra da arkasından ahlanıp vahlanıp üzülüyor zamanla da unutuyoruz.

Size bir örnek vermek istiyorum. Ülkemizdeki üniversitelerin bir çoğunun binası  trafoların hemen yanına inşa edilmiş. Ve oradaki herke radyasyona maruz kaldığından kanser olma tehlikesiyle karlı karşıya. Hatta bir kaç öğretim üyesi de kanserden ölmekte. Şimdi bu durumda kimi suçlayalım. Trafonun yanına bina inşa edenler ne akla hizmet bunu yapıyor! İş güvenliği ve işçi sağlığı yanında insan sağlığını da tehdit eden unsurlar için önlemler de alınmalı. Bu ülkede düşünebilen ve aklını kullanabilen insanlar belirli makamlara gelmeli. Ahbap çavuş ilişkileri ile bir yere varamayız. Soma’da yüzlerce madencimiz canlarını göz göre göre feda etti.

Bizler bu ülkede artık SOMA’ya benzer facialar yaşamak istemiyoruz. Kimsenin ocağına ateş düşmemeli. İnsanların cahilliği ya da tedbirsizliği yüzünden kimsenin ölmeye hakkı yok.

Eğer bir şeyler yapılacaksa bu ülkede yaşayan herkes üzerine düşen görevleri yapmalı.

Vakit geçmeden, milletçe daha kötü günler görmeden.

Uyan Türkiye!

indir

       

Yorumlar

 1. faruk dedi ki:

  Forbes akademik bir kanıt değildir bunun farkındayım fakat atıf yapılan yayınları görmek açısından paylaşıyorum:
  http://www.forbes.com/sites/stevensalzberg/2014/09/01/do-high-voltage-power-lines-cause-cancer/#5b6d5cda7f1c

  Özellikle akademisyenlerin buluştuğu bu sitede birşey yayınlamadan önce akademik geçerliliğini araştırsanız ne güzel olur. Bilimsel bir delili olmayan bir meselede farkındalık yaratma çabasının amacı nedir? Emekli amca facebook sayfalarında dolaşan dedikoduları burada konuşacaksak bu sitenin anlamı nedir?

 2. Cemile dedi ki:

  Ahbabını bulan, düzenden şikayet etmiyor! Hatta kendi düzenini yaratmak istiyor. Şimdi de kendi üniversite modelimizi kuralım diyenler çıktı. Normal üniversiteler bilim üretme yeri ya onlara zor geliyor. Demek ki devlet bu zorluğu fark etmiş üniversiteleri pastacılığa kaydırmaya çalışıyor. Buralarda çok yazdım. Yakında sırf beni atmak için yasa tasarısı düzenleyecekler. Ama doktora aşamasındayım ve afla döndüm. Yüksek lisansın sonuna kadar başarıyla giden eğitim hayatımı çıkmaza sürükleyenlere laf söyleme hakkımın olduğunu düşünüyorum.

 3. OSMN dedi ki:

  DIŞARDAKİ VATANDAŞ PARASIZLIKTAN BİRBİRİNİ YER OLMUŞ 5 LİRA İÇİN ŞEREFİNDEN NAMUSUNDAN VAZGEÇECEK KADAR GIRTLAKLARINA GELMİŞ,VATANDAŞ KENDİNİ VURARAK ÖLÜR OLMUŞ.AKADEMİSYENLER RADYOSYONA MARUZ KALIYOR HABERİ VERİLMİŞ.ADAM YATARAK 5000 KÜSÜR ALIYOR NELERİ DÜŞÜNÜYORLAR YA.MİLLET CANINI DÜŞÜNÜYOR,BUNLAR CANANI DÜŞÜNÜYOR..

Yorum Yaz