reklam
reklam
Akademik Personel | 09 Aralık 2016, Cuma

Üniversiteliye Yeni Af Meclis’ten Çıktı

19 Kasım 2014
Üniversiteliye Yeni Af Meclis’ten Çıktı
       

TÜRKİYE Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) kurulmasına ilişkin yasa, Meclis Genel Kurulu’nda eklenen yeni torba hükümlerle genişletilerek kabul edildi.

AF VE ATILMA ŞARTLARI

Yasaya eklenen maddelere göre, üniversitelerde, yasanın yürürlüğe girdiği tarihten önce ilişiği kesilen öğrenciler 5 ay içinde geri dönebilecek. Öğrenciler ilişiklerinin kesildiği program üniversitede var ise bu yıl bahar döneminde, eğer yoksa üniversitelerin açıldığı ekim ayında öğrenim görmeye başlayacak. Öğretim dili tamamen Türkçe olan programlarda mesleki yabancı dil dersleri dışında zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı açılamayacak. Ancak üniversite yetkili kurullarının kararı ve YÖK’ün onayı ile isteğe bağlı olarak yabancı dil hazırlık sınıfı eğitimi verilebilecek. Hazırlık sınıfında başarılı olamayan öğrencilerin ilişikleri kesilemeyecek ve eğitimlerine devam edecekler.

YÖK ONAYIYLA ATMA

Üniversite öğrencileri 2 yıllık ön lisans programlarını azami 4 yıl, 4 yıllık lisans programlarını azami 7 yıl, 5 yıllık lisans programlarını azami 8 yıl, 6 yıllık lisans programlarını azami 9 yıl içinde tamamlamak zorunda. Azami süreler içerisinde katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin ilişikleri kesilemeyecek. Ancak üniversite yetkili kurullarının kararı ve YÖK’ün onayı ile 4 yıl üst üste katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ve kayıt yenilenmemesi nedeniyle öğrencilerin üniversiteyle ilişiği kesilecek. Düzenlemenin gerekçesi “Azami süreler içerisinde katkı payı veya öğrenim ücretinin ödenmemesi ile kayıt yenilenmemesi sebebiyle öğrencilerin ilişiklerinin kesilmemesi esas olmakla beraber, öğrencilerin eğitime devam edip etmeyecekleri bilinmeksizin bu kadar uzun süreler kayıtlarının devam etmesi, üniversiteleri kontenjanları ve bütçe planlamalarını gerçekçi olarak yapamaz duruma getirecektir” diye açıklandı.

       

Yorumlar

1 2 3 4
 1. abdullah diyor ki:

  hocam açık öğretim okuduğum için kazandığım üniversiteye kayıt yaptıramadım kredim bitmediği için 2 ekim ankarada yapılan açık öğretim sınavında mezun oldum kayıt süresi geçtiği için kayıt yapmıyorlar ne yapmamız lazım madur durumdayız çünkü benim gibi 100lerce kişi var bi öneriniz var mı acaba?

 2. reis diyor ki:

  BENCEDE ARKADAŞLAR BEN DE YOLLADIM BİMERE CİMERE HERKES YOLLASIN. GECEN YIL KI GIBI GENIS KAPSAMLI BIR AF ISTEGI YAPALIM.

 3. bekir diyor ki:

  arkadaşlar bekiryldrmmmmm adlı hesabım kapandı bu yüzden kayithakkimiver adlı hesabmdan bana ulaşın

 4. Bekir diyor ki:

  universite kayt tarihini kaçiranlar acilen twitter hesabmdan benle etkileimde bulunsunla onemlii hesabim bekiryldrmmmmm

 5. ys diyor ki:

  Buyıl da öğrenci affı cıkmasını isteyen arkadaslar Bımer ve tbmm e dilekce yolayalım ne kadar cok dilekce yollarsak sesimizi duyurmus oluruz oncelikle BİMER DEN YOLLAYIN TBMM NIN E DILEKCE KAPALI

Yorum Yaz

1 2 3 4