Akademik Personel | 22 Nisan 2018, Pazar

Üniversitelilerin Yüzde 49’u Aşık

14 Şubat 2015
Üniversitelilerin Yüzde 49’u Aşık
       

14 Şubat Sevgililer Günü için, üniversite öğrencilerinin aşka bakışı araştırıldı. 1015 üniversiteli ile yapılan anket sonuçlarına göre gençlerin yüzde 49’u aşık. Gençler aşkın anlamını “sevgi-saygı” olarak tarif ederken, sosyal medyada en beğenilen çift ise Burak Özçivit-Fahriye Evcen oldu.

‘Gençlerin Aşka Bakışı 2015’ konulu anket sonuçları açıklandı. İnternet ortamında yapılan “Gençlerin Aşka Bakışı 2015” konulu ankete 17-27 yaş arasındaki 1015 üniversite öğrencisi katıldı. Ankete katılan gençlerin yüzde 46’sı ilk aşklarını 16 yaşın altındayken yaşadığını söylerken, şu anda birine aşık olduğunu ifade eden gençlerin oranı yüzde 49 oldu.

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı tarafından bu yıl 4’üncüsü yapılan ankete katılan üniversitelilerin yüzde 38’ine göre aşk, “sevgi ve saygı”, yüzde 27’sine göre ise “dünyanın en tatlı mutluluğu”. Gençlerin yüzde 49’u aşık olduğu insana duygularını yüz yüze ifade edeceğini söylerken, telefon aracılığıyla söyleyeceğini belirtenlerin oranı yüzde 14, sosyal medyadan ilanı aşk edeceğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 8.
Gençlerin yüzde 21’i aşık oldukları kişiye “aşkım” diye hitap ettiklerini söylerken, sevdiğine “sevgilim” diyenlerin oranı yüzde 15.

En büyük çılgınlık gizlice evlenmek

Gençlere göre aşık oldukları kişi için yapabilecekleri en büyük çılgınlık, onunla gizlice evlenmek. Aşık oldukları kişi ile bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleyen gençlerin oranı yüzde 30 iken, aşık olduklarını kişinin kapısında yatacaklarını söylenlerin oranı yüzde 24, sevdikleri kişiyi kaçıracaklarını söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 10.
Ankette gençlere “Aşık olduğunuz kişi için ailenizden mi, paradan mı yoksa okulunuzdan-işinizden mi vazgeçersiniz?” diye sorulduğunda, yüzde 45’i hiçbirinden vazgeçmeyeceklerini belirttiler.

Anket sonuçlarına göre üniversite gençliğinin en beğendiği aşk dizisi yüzde 23 oyla Med-Cezir olurken, en beğenilen aşık çift yüzde 25 oyla ‘Bir Erkek Bir kadın İki Çocuk’ dizisinin karakteri Ozan ile Zeynep oldu. En beğenilen dizinin karakterleri Yaman ve Mira ise yüzde 24 oyla ikinci sırada yer aldı.

Sosyal medyada en beğenilen çift: Burak Özçivit-Fahriye Evcen

Sosyal medyada en çok beğenilen aşık çift ise yüzde 61 oyla Burak Özçivit-Fahriye Evcen ikilisi oldu. Diğer anket sonuçları ise şöyle:
En beğenilen aşk şarkısı: Kenan Doğulu-Tencere Kapak (Yüzde 29 oy aldı)
En iyi aşk filmi: Titanik (Üniversite gençlerinin en beğendiği aşk filmi ise açık ara ile Titanik oldu. Gençler yüzde 42 oranında ‘Titanik’i seçerken, ‘Aşk Tesadüfleri Sever’ yüzde 30, ‘Aşk Sana Benzer’ yüzde 12, ‘Unutursam Fısılda’ yüzde yüzde 11 oranında oy aldı.)
En beğenilen aşk şiiri: Ben Sana Mecburum (Gençliğin en beğendiği aşk şiiri 2013 ve 2014 yıllarında olduğu gibi açık ara ile Atilla İlhan’ın ‘Ben Sana Mecburum’ adlı şiiri oldu. Atilla İlhan’ın şiiri yüzde 44 oranında oy aldı.)

Kaynak: Hürriyet

       

BENZER HABERLER