reklam
Akademik Personel | 20 Şubat 2017, Pazartesi

Üniversiteliler Okurken Formasyon Alabilecek

14 Şubat 2014
Üniversiteliler Okurken Formasyon Alabilecek
       

Eğitim sürecinde formasyon sertifika programlarına katılma imkânı verilen üniversite öğrencileri mezun olur olmaz öğretmenlik için başvurabilecek…

Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK), özellikle fen edebiyat ve ilahiyat fakültesi mezunlarının öğretmen olabilmelerine imkan tanıyan “pedagojik formasyon” eğitiminin, henüz üniversitede okurken alınabileceği yeni bir model üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Yeni sistemle her üniversitenin ayrı ayrı belirlediği formasyon ücreti de vakıf ve devlet üniversitesi ayrımı olmaksızın sabit bir ücret üzerinden yeniden belirlendi. Buna göre 2013-2014 pedagojik formasyon eğitiminin ücreti en fazla 2 bin 54 TL olarak belirlendi.

2. sınıftan itibaren alınabilecek
Öğrencilerin formasyonu henüz üniversitede okurkan alabilmesini sağlayacak yeni modele göre alan öğretmenliklerinde okuyan öğrenciler formasyon eğitimini ya sene içinde müfredata ekleyerek ya da yaz okullarında alabilecek. Sistemin 2. sınıftan itibaren uygulanması öngörülürken, öğrenciler yıl içinde gördükleri derslere ek olarak “eğitim bilimine giriş”, “gelişim psikolojisi”, “öğrenme öğretme kuram ve yaklaşımları”, “rehberlik”, “sınıf yönetimi” gibi formasyon derslerini de alabilecek.

Kaynak: Milliyet

       

Yorumlar

  1. @Rtt dedi ki:

    merhaba güzel sanatlar fakültesi son sınıf öğrencisiyim bende formasyon almak için başvuru yapabilirmiyim yoksa okulun bitmesi mi gerekiyor ayrıca formasyon alacağımız okulu nasıl belirliyoruz?yaz dönemi için başvurular ne zaman başlayacak tarihleri neler ve biran önce üniversite öğrenci işleri bilgilendirilsin lütfen sorulan sorulara ‘henüs böyle bilgi bize gelmedi’ cümlesini duymaktan çok sıkıldım.

Yorum Yaz