Akademik Personel | 26 Mart 2017, Pazar

Üniversitelere Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı

26 Ağustos 2016
Üniversitelere Ek Yerleştirme Tercihleri Başladı
       

Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre üniversitelere ek yerleştirme tercih dönemi başladı. Tercihler 26-30 Ağustos arasında internet üzerinden yapılacak.

ÖSYM’nin duyurusuna göre adaylar tercihlerini internet üzerinden yapabilecek. Ek yerleştirme ücreti, tercih süresi tamamlandıktan sonraki ilk resmi iş günü saat 23.59’a kadar yatırılabilecek. Bu süre tamamlandıktan sonra ücret yatırılamayacak. Bankalardan ücret ödeme işlemleri, resmi iş günlerinde ve resmi iş saatlerinde yapılacak.

2016-ÖSYS ek yerleştirmeye başvurabilmek için 2016-ÖSYS’ye başvuru yapmış olmak gerekiyor. Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan toplam 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabilecekler. 2016-ÖSYS merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olanlar ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değil. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2016-ÖSYS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekiyor. 2016-ÖSYS’de özel yetenek sınavı ile bir programı kazanmış olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabilirler.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

 1. Ali göktekin dedi ki:

  317 puanla ek yerleştirmeden Gümüşhane ilahiyat olur mu

 2. Erdem dedi ki:

  Tercih penceresini açtığım halde hiçbir üniversite gözükmüyor? Liste bomboş

 3. Ezgi dedi ki:

  Ösym nin sitesinde ek tercih butonu göremiyorum çıldıracağım 😇

  1. akademikportal dedi ki:

   Osym nin sitesinde sol tarafta TERCİHLER sekmesi var ona tıklayın en altta gorursunuz.

 4. ali dedi ki:

  hiç tercih yapmamış kişilerde ek yerleştirme tercihi yapabilir mi

  1. akademikportal dedi ki:

   Evet, yapabilirsiniz.

Yorum Yaz