reklam
Akademik Personel | 23 Mart 2017, Perşembe

Üniversite Mezunlarının Umudu Devlet Kapısı

21 Temmuz 2014
Üniversite Mezunlarının Umudu Devlet Kapısı
       

Türkiye’de ‘memur maaşıyla nasıl geçinilir’ deyip gençlerin burun kıvırdığı dönem bitti, şimdi daha mezun olmadan devlet kadrosuna girme yarışı başladı. Üniversiteden mezun olanlar, çalışma şartları ağır ve iş güvencesi olmayan özel sektörşirketlerinde mücadeleye girmek yerine, Kamu Personeli Seçme Sınavı’na (KPSS) koşuyor.

Devlet Personel Başkanlığı verilerine göre, 2004’te KPSS’ye giren lisans mezunlarının sayısı 392 bin iken bu rakam, sonuçları önceki gün açıklanan 2014 KPSS’de 1 milyon 117 bine ulaştı. Bu da, geçtiğimiz 10 yıl içinde umudunu devlet kapısında arayanların sayısının yaklaşık 3 kat arttığını gösterdi.

Ortaöğretim ve ön lisans mezunlarının girdiği sınavda da durum aynı. 2004’te 246 bin ön lisans mezunu sınava girerken 2012’de bu sayı 3’e katlanarak 695 bine çıktı. Yine 2004’te KPSS’ye 1 milyon 92 bin ortaöğretim mezunu girerken 2012’de 1 milyon 877 bin kişi memur olmak için ter döktü. Eylül ayında yapılacak olan ve ortaöğretim ile ön lisans mezunlarını kapsayan KPSS’de ise 2.5 milyon adayın yarışması bekleniyor. 2004’te 1 milyon 731 bin olan toplam aday sayısı da 2014’te 4 milyona yaklaştı. Öte yandan aday sayısının artması en çok dershaneler ve sınava hazırlık soru kitapları hazırlayan yayın evlerini sevindirdi. Bazı üniversite öğrencileri, mezun olmadan KPSS için dershaneye gitmeye bile başlıyor.

Bakan Işık: Üniversiteden Mezun Olanlar Kapağı Devlete Atayım Anlayışından Kurtulsun 

Kaynak: Türkiye Gazetesi

       

Yorumlar

 1. herkes şunu anlasın ki dedi ki:

  bu ülkeyi cia yönetiyor. o yüzden bir arpa boyu yol alınamıyor.o yüzden ülkedeki her iş akıllara ziyan yürütülüyor. dini kullanarak siyaset yapanlarda yaptıranlarda onlar. halk cehaletin ve oynanan sinsice oyunların kurbanı olmuş durumda.

 2. Mahmut dedi ki:

  Üniversiteler yüksek lise halini aldı, sanayi-üniversite işbirliği yok, yapılan akademik çalışmalar gerçek hayattan kopuk ve çalışmalarda nicelik nitelikten önemli hale geldi, pek çok öğretim üyesi slayttan (onları da kendi hazırlamıyor, başkasından buluyor) ezberci bir ders anlatım tarzını benimsemiş, öğrenciler zaten diploma derdinde ve çoğunluğu sistemi sorgulamıyor. Bilgisayarlı eğitim yok, hiç bir bilgisayar programı öğrenmeden mezun olan çok sayıda öğrenci var. Taşra üniversitelerinin hali içler acısı ama sözde taşra olmayan bazı üniversitelerin de sadece adı kalmış.

 3. tuncay dedi ki:

  işte artık asgari ücretlinin,üniversite mezunu olmayan okuyamayan garibanların halini bu vesileyle herkes yaşayarak anlamış oldu.Garibanlar bağırsaydı çağırsaydı özel sektör köle arıyor ,şartlar çok ağır maaş azıcık diye derdilerki üniversite mezunları “BİZ BOŞUNA MI DİRSEK ÇÜRÜTTÜK” dersiniz.İYİ OLDU HEPİNİZE,BİRAZ DA SİZ YANIN BU CEHENNEM KAZANINDA.Onların beddualarının sonucudur bu.Neler çektiriyorlar anladınız mı şimdi bu memlekette okuyamayan garibanlara…Ülkenin gerçeği bu,ne kadar adam var biliyo musunuz aksam evinin yolunu bulamayan,evine ekmek getiremeyen..Böyle böyle anlayacak herkes.Komşusu tokken tok yatılıyordu bu memlekette.BU DURUM ALLAH IN BİR CEZASI OLABİLİR BU ÜLKE İNSANINA ONA GÖRE HERKES ADİL OLSUN,DİĞERGAM OLSUN, EMPATİ KURABİLSİN…

  1. sefa dedi ki:

   sen ne anlattın be kardeş? cümlelerinden bişey anlaşıldığı yok. tek anlaşılan bir yerlerden kuyruk acın var 🙂

 4. Mert dedi ki:

  Durum böyle ama kadro sayısıda her geçen gün azalıyor. Üniversite mezunu işşiz sayısı çığ gibi büyüyor. Özel sektör köle arıyor.

 5. mehmet ali dedi ki:

  ÜNİVERSİTE OKUMA DEVRİ BİTTİ.ÜLKE DURUMU GENÇLER İÇİN İÇLER ACISI.TEK UMUT YURT DIŞI ARTIK.ÜLKE İŞSİZLİKTEN DOLAYI DOKTOR,MÜHENDİS,VETERİNER,BİYOLOG HAYAT KADINLARININ,HIRSIZLARIN OLDUĞU MOLDOVYA,UKRAYNAYA DÖNDÜ.HABERLERİ OKUYUN ANLARSINIZ DAHA 1 HAFTA ÖNCE BİLGİSAYAR MÜHENDİSİ SOYGUN YAPTI İSTANBULDA.

 6. sercan dedi ki:

  Sınavlardan yakınan bi hükümet var ortada ama öteki taraftan yine sınava girmeden işe bile giremiyoruz.kaldı ki bu sınavlar kişinin yeteneğini de ölçemiyor.ALES yapıyorlar sözelci adama matematik soruyorlar,biyolog adama,kimyager adamdan yüksek matematik puanı istiyorlar,yani kendi branşlarından soru yok.Kpss gireceğim orta okul tarih coğrafya saçmalıklarına geri dönmem ezberlememi istiyorlar.o konudaki Yüksek akademik bilgini değerlendirmeye almıyorlar.Böyle olunca üniversitede sınıfta en vasat adam memur olabiliyor ki oldular,ama tahsil edilen bilim alanında, fakültenin yeteneklileri HİÇ BİR halt olamıyor.ÇÜNKÜ YAPILAN TEKNİKLERİNİ ÖĞRENDİĞİNİZ MESLEĞİNİZLE ALAKASI YOK, SADECE TÜRKÇE MATEMATİK YA DA TARİH COĞRAYA VATANDAŞLIK ..BU KADAR SAÇMALIK ANCAK TÜRKIYEDE OLUYOR İŞTE MALESEF

 7. ilber dedi ki:

  Sosyal bunalım patlamaları yaşanacak,sosyal yapı çok bozulacak,evlenemeyen,işsiz,geliri olmayan yetişkinler ve bu gibi durumlarla yaşamanın getireceği bozukluklar.mühendis hırsızlar,kimya matematik mezunu tecavüzcüler,katil üniversite mezunları vs.ÜLKEDE NEDEN İSTİHDAM YOK! SADECE KAMUDA İSTİHDAM VAR! Üreten yok,üretici yok,sadece kamuda istihdam var.Kamuya bu kadar tıkıştırılarak alınan memurların maaşı nasıl ödenecek,o kadar fabrika,yatırım var mı özel sektörde,…

 8. sebep yanlış dedi ki:

  bu durum ülkede sanayinin, üretimin, endüstrinin, teknolojinin gelişmemiş ve gelişemiyor olduğunun bir sonucudur. tüketim toplumu haline geldik. ülkede yapılan tek şey inşaat. o da yurtdışından alınan kredilerle.

Yorum Yaz