reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

Üniversite Mezunları 2 Kat Daha İyi Kazanıyor

7 Mayıs 2015
Üniversite Mezunları 2 Kat Daha İyi Kazanıyor
       

OECD’nin üye ülkelerinde yaptığı ‘Eğitim Göstergeleri Odakta’ raporuna göre lisans mezunları, lise mezunlarına göre ayda 1.5 kat daha fazla kazanıyor.

Türkiye 1.91 ile OECD ülkeleri arasında en yüksek farkta 4’üncü sırada yer alıyor. OECD’nin üye ülkeler arasında yaptığı mezuniyet alanlarında kazanç araştırmasına göre Türkiye’de üniversite mezunu bir çalışan, iş hayatında lise mezunundan ayda ortalama 1.91 kat daha iyi gelir elde ediyor. Bu da yaklaşık iki kata yakın fark anlamına geliyor. Türkiye; Şili, Brezilya, Macaristan’ın ardından kazanç makasında 1.91 ile dördüncü sırada yer alıyor. İlk sıradaki Şili’de kazanç oranlarındaki fark 2.6’ya kadar tırmanıyor. Ardından Brezilya 2.47 ve Macaristan 2.08 ile takip ediyor. Listenin alt sırasında ise en dar makas olarak 1.23 ile Yeni Zelanda’da yer alıyor. Danimarka, İsveç, Belçika gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde lisans ve lise mezunları arasındaki aylık kazançta fark oranı 1.28 olarak görünüyor.

Kaynak: Hürriyet

       

Yorumlar

  1. bahar diyor ki:

    Akademisyenim, kendimi bildim bileli okuyorum, hala da önümde uzun yıllar var eğitim dolayısıyla ama lise mezunu polis arkadaşım, lise mezunu vinç operatötü kuzenim benden çok kazanıyorlar! Akademikpersonel.org dalga mı geçiyorsunuz? Bu haberi yayınladığınız için sizi kınıyorum.

  2. kedicik diyor ki:

    okuyanların okumayanların yamağı çırağı olduğu bir zaman diliminde yaşıyoruz..şimdi bu haber de neyin nesi…üniversiteliler işsiz %25-30 oranında hem de..iş bulan muhendisi ise ürün pazarlamada kapı kapı..bir yandan da iş içinde iş arayışı içinde.bunlar aptal mı kandırıyorlar şimdi yani.bizi bizden başka kimse daha iyi bilemez ..

Yorum Yaz