reklam
Akademik Personel | 24 Ocak 2017, Salı

Üniversite Mezun Belgesi Sorgulama / Doğrulama Sistemi Hizmete Açıldı

25 Kasım 2015
Üniversite Mezun Belgesi Sorgulama / Doğrulama Sistemi Hizmete Açıldı
       

Yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait verilerin toplandığı veri tabanı olan “Yükseköğretim Mezun Sorgulama / Doğrulama Sistemi” e-devlet kapısı üzerinden hizmete açıldı.

Yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait verilerin toplandığı veri tabanı olan “Yükseköğretim Mezun Sorgulama / Doğrulama Sistemi” e-devlet kapısı üzerinden hizmete açıldı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığında gerçekleşen tanıtım toplantısında Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, TÜRKSAT Genel Müdürü Prof. Dr. Ensar Gül ve YÖK Bilgi İşlem Daire Başkanı Hasan Lale sistemin faydaları ve kullanımı hakkında bilgi verdiler.

 

 

 

YÖK Başkanı Saraç, sahte diplomaların önüne geçmek ve mezunları gereksiz işlem ve masraflardan korumak amacıyla böyle bir sistemin oluşturulduğunu dile getirdi.

 

 

 

Başkan Saraç, yaptığı açılış konuşmasında şunlara değindi:

“Bu sistem yükseköğretim kurumlarından mezun olan öğrencilere ait mezuniyet verilerin toplandığı bir veri tabanıdır. Bu veri tabanında an itibariyle son 5 yıla ait yaklaşık 3 milyon 840 bin kayıt yer almakta ve son 5 yılın mezunlarının %99’dan fazlası sisteme kaydedilmiş durumdadır. 2010 yılı öncesi girilenleri de eklediğimizde hali hazırda yaklaşık 6 milyon 200 bin kişinin bilgileri sisteme girilmiş bulunmaktadır.”

Sisteme BURADAN giriş yapabilirsiniz.

Geriye doğru tüm mezunların sisteme kaydedilmesi işlemlerinin hızla devam ettiğinin altını çizen Başkan Saraç, Üniversitelerin bu hususta yoğun bir şekilde çalışmakta olduğunu ve kısa süre içinde tüm mezunların sisteme entegre edilmesinin planlandığını vurguladı.

Sistemin tanıtılması esnasında toplantıyı takip eden bir basın mensubunun diploması e-devlet üzerinden sorgulaması/doğrulaması yapılarak hizmetin açılışı fiilen başlamış oldu.

Başkan Saraç’ın konuşma metni için tıklayınız.

 

       

Yorumlar

 1. kazım dedi ki:

  97 mezunuyum diplomam samsunda nasıl alcaz asıl kolaylık bu olmalı adamlar öğrenci işleri bugun 1 saat tel açmadı..meb in sahte diploma olayı üstüne geriye dönük işimiz düştü yapacakları şey basit mezunuyet belgesını vermıyonuz anladık bız gelmeden barı resmını cekıp whtashapta gonderın .bu sorgulama 1997 e uzanana kadar kaç yıl gecer…

 2. G dedi ki:

  Vay Ensar hocamı görünce sevinsim

 3. Mutlu URAL dedi ki:

  Mükemmel bir sistem olmuş. Artık yavaş yavaş insanların özgeçmişiyle persone alımları dönemi başlıyor.

  1. Mustafa Kaplan dedi ki:

   Bu sorgulama sistemi artık her türlü bilginin dijital ortama aktarıldığı bir dünyada gerekli. Özgeçmişle personel alınması eğer kpssnin kaldırılıp tamamen keyfi uygulamaların önünün açılması şeklindeyse diplomaya gerek yok tanıdık sorgulama sistemi yapsınlar.

Yorum Yaz