reklam
reklam
Akademik Personel | 24 Ekim 2016, Pazartesi

Üniversite Hastanenin Ek Binası Dere Yatağına Yapılmış

24 Ağustos 2015
Üniversite Hastanenin Ek Binası Dere Yatağına Yapılmış
       

MANİSA İl Sağlık Müdürlüğü, 2012 yılında inşaatına başlanan Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi Kardiyoloji ve Radyasyon Onkoloji Merkezi’ne, dere yatağına yapıldığı ve su bastığı gerekçesiyle ruhsat vermedi. 6 milyon 210 bin liraya mal olan binayı su basmasının önlenmesi için çalışma yapan üniversite şimdi ruhsat bekliyor.

Manisa Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi’ne ek bina olarak yapılan Kardiyoloji ve Radyasyon Onkoloji Merkezi ruhsat alamadığı için açılamadı. Şiddetli yağışlar nedeniyle su aldığı belirlenen bina, yoğun bakım odaları ve ameliyathanelerindeki havalandırma uygun olmadığı için, İl Sağlık Müdürlüğü’nden ruhsat alamadı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün, binanın yoğun bakım ve ameliyathane bölümlerinin yönetmeliğe göre yeniden düzenlenmesini istediğini belirten Manisa Celal Bayar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi, istenilen düzeltmelerin ve filtrelendirme işlemleri için çalışmaların devam ettiğini duyurdu. Projenin kendisinden önceki dönemde yapıldığını belirten Rektör Çelebi şunları söyledi:

“Toplam alanı 6 bin 454 metrekare olan Kardiyoloji ve Radyasyon Onkolojisi Merkezi 4 Ekim 2012’de ihale edilmiş, yer teslimi de 20 Kasım 2012’de yapıldı. İhalenin bedeli de 6 milyon 210 bin lira. 12 Mayıs 2014 tarihinde ise Radyasyon Onkolojisi için gerekli olan radyoterapi cihazının hizmet alım sözleşmesi imzalanmış ve Kasım ayında da yer teslimi yapıldı. Firma, binanın Radyasyon Onkolojisi olarak düşünülen fiziki mekanda dış ortamdan su girmesi nedeniyle cihaz montajına başlayamadı.”

ARKAYA KORUMA DUVARI YAPILMIŞ

Prof. Dr. Çelebi göreve geldiklerinde durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, üniversitenin Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü üyelerinden bir teknik komisyon oluşturduklarını açıkladı. Rektör Çelebi, “Komisyon tarafından önerilen çözüm önerileri doğrultusunda radyasyon onkolojisi binasının arka duvar kısmının toprakla teması kesilecek şekilde koruma duvarı yaptırdık. Binanın su alması Nisan ayında engellendi” dedi.

‘ALTYAPI GÜÇLENDİRİLMELİ’

Hastane binasının kurulum yerinin dere yatağı içerisinde olduğuna dikkat çeken Rektör Çelebi, su baskınlarının yaşanmaması için ıslah çalışmaları yapılarak altyapının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rektör Çelebi şöyle konuştu:

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

 

       

Yorumlar

  1. serdarkaplan diyor ki:

    :)) Ruhsat verilmeyen yeni bina, birkaç yıl önce yapılan dekanlık binasının 6 metre yükseğinde. Dekanlık rezil durumda. Haber müthiş. Dekanlığın rezilliğini bizzat yaşayan biri olarak yeni binanın ruhsat almamasına şaşırdım 🙂

Yorum Yaz