reklam
reklam
Akademik Personel | 22 Ekim 2016, Cumartesi

Üniversite Bölüm Kontenjanları Konusunda YÖK Kararını Verdi

2 Haziran 2015
Üniversite Bölüm Kontenjanları Konusunda YÖK Kararını Verdi
       

YÖK üniversite bölüm kontenjanları konusunda kararını verdi. YÖK tarafından açıklanan karara göre yeterli sayıda kayıt yapılmayan üniversite bölüm kontenjanları bu yıl açılmayacak.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), üniversite bölüm kontenjanları konusunda radikal bir karara imza atarak bazı bölümlere kontenjan açmamaya karar verdi. YÖK’ün üniversite bölüm kontenjanları hakkında aldığı bu kararı, YÖK Başkanı Yekta Saraç açıkladı. Bazı üniversite bölüm kontenjanlarının açılmaması konusundaki çalışmalar başladı.

YÖK, temel bilimlerin tercihinin giderek azalması ve artan boş kontenjanların her yıl biraz daha artması üzerine harekete geçti. Bu kapsamda üniversite bölüm

kontenjanları konusunda değişiklik yapılması yönünde karar alındı. Buna göre geçtiğimiz yıl, yani 2014’te, 11’den az öğrencinin tercih ettiği bölümlere bu yıl kontenjan verilmemesi kararlaştırıldı. Üniversite bölüm kontenjanlarının boşta kalması nedeniyle planlanan bu düzenlemeyle ilgili çalışmalar başladı.

TEMEL BİLİMLERDE KONTENJANLAR DOLMUYOR
Temel Bilimlere ayrılan kontenjanların dolmaması YÖK’ü harete geçirdi. 2010 yılından bu yana Fizik, Kimya, Biyoloji ve Matematik programlarına her yıl önceki yıl yerleşen öğrenci sayısıdan daha düşük kontenjan verilmesine rağmen kontenjanlar yine de dolmadı. Bunun üzerine YÖK, üniversite bölüm kontenjanları konusunda bir çalışma başlattı ve 2014 yılında 11’den daha az öğrencinin kaydolduğu devlet üniversitelerindeki programlara bu yıl kontenjan ayırmama kararı aldı.

PROGRAM SAYISI 145’E DÜŞECEK
Üniversite bölüm kontenjanları çalışması kapsamında 36 üniversitenin Kimya bölümüne, 31 üniversitenin Fizik bölümüne, 22 üniversitenin Biyoloji bölümüne, 7 üniversitenin ise Matematik bölümüne bu yıl kontenjan verilmeyecek ve öğrenci alımı yapılmayacak. Böylece öğrenci kontenjanı verilen Temel Bilimler programlarının sayısı 241’den 145’e düşmüş olacak.

YÖK Başkanı Yekta Saraç, bu bölümlerde görev yapan öğretim üyelerinin mağdur olmaması için de ilgili formüllerini açıkladı. Saraç, “Zaman içinde kendilerinin ve kurumlarının da görüşleri alınarak, kendi üniversitelerinde, ilişkili başka alanlara veya programlara kaydırılmaları, eğitim dışı araştırma projelerinde kendilerinden yararlanılması gibi seçeneklerimiz gündemde” dedi.

Kaynak: Mynet.com

       

Yorumlar

  1. onkut diyor ki:

    bence kapatılması da yetmez,bu bölümler ayrıca yakılmalı…hayatımızı,gençliğimizi heder ettiler çünkü

  2. aykut diyor ki:

    YÖK MYO’lara da çözüm bulmalı. Nüfusu 30 binin altında olan ilçelerdeki okulları kapatmalı. Öğrencileri esnafın sömürgesi olarak görmekten vazgeçmeli. Siyasiler de Üniversiteye burnunu bu kadar sokmamalı.

Yorum Yaz