Akademik Personel | 28 Temmuz 2017, Cuma

Umre Hediyelikleri

Resim bulunamadı
       

Bütün ülkelerde olsa da özellikle bizim ülkemizde umreye giden kişilere bazı hediyeler takdim edilir. Genelde dini anlam içeren bu hediyeler kişinin umredeki ihtiyaçlarına göre kullanışlı hediyeler olarak belirlenebildiği gibi umre ile hiç ilgisi olmayan özellikteki ürünlerden de seçilebilir. Yalnızca umreye giden kişiye hediye verilmez, umreden dönen kişi de bekleyenlerine hediyeler verir. Bizim ülkemizdeki adetlere ve maddi durumlara bakıldığında umre hediyelikleri aslında umreye gitmeden önce Türkiye’den toptan şekilde alınan seccade, örtü, tespih gibi hediyelerden oluşur. Bunun yanı sıra bu hediyelerin mutlaka zemzem ve hurma ile taçlandırılmaları gerekmektedir. Yine de çarşısı oldukça zengin olan Suudi Arabistan’dan alınabilecek bazı hediyelik eşyalara da değinilmelidir. Öncelikle ülkeye özel magnetler, yazılı süsler tercih edilebilir. Bunun yanında çarşıda özellikle erkeklere hediye edilebilecek oldukça otantik tespih ve takkeler de bulunur. Kadınlar tarafından belki de en çok satın alınan Arap elbiseleri ve örtüleri oldukça ince kumaştan, terletmeyen özellikte oldukları için Türkiye’ye gelindikten sonra da severek kullanılırlar. Şu da unutulmamalıdır ki, birçok seyahat acentesi müşterilerine hediye olarak zemzem ve hurma vermektedirler. Bu unutulmamalıdır çünkü valiz ağırlığı önemli olduğundan gereğinden fazla zemzem ve hurma getirilmesi maliyet açısından istenmeyen bir sonuç doğurabilir.

Umre Kıyafetleri

Suudi Arabistan’ın yazın 50 dereceye kadar yükselen sıcağı ve geceleri oluşan soğuğuna karşı iklimsel olarak bu ülkeye Türk insanının ayak uydurması zordur. Bu yüzden kıyafet seçimi mutlaka titizlikle yapılmalı ve rastlanabilecek sıkıntılara karşı en baştan önlem alınmalıdır. Mutlaka yüzde yüz pamuk ya da keten kumaştan kıyafetler seçilmelidir. Çok dar, koyu renkli kıyafetler umre turları sırasında umrecilere zorluk çıkarabilirler. Bunun dışında mutlaka güneşten korumaya yarayan bir şapka, örtü ya da şemsiye kişilerin yanında bulunmak zorundadır. Hem tesettüre dikkat edilmesi hem de ince, rahat kıyafetler tercih edilmesinin ardından bir de ayakkabı ya da terlik seçimi yapılması gerekir. Çok yürüneceği için rahat tabanlı, eğer kapalıysa hava alabilen eğer açıksa ayağı terletmeyecek ayakkabılar tercih edilmelidir. Her ne kadar para verildiğinde yapılan bir ibadet gibi görünse de aslında umre fiziksel aktivitenin de gerektiği, dinç olmayı gerektiren bir ibadettir.

Umre Fiyatları

Güvenilir tur şirketlerinden biri olan https://www.silatur.com.tr birçok farklı gün ve otel seçeneğiyle herkese uyabilecek fiyatlar sunuyor. Kalınacak otelin kalitesi ve kutsal mekânlara uzaklığı fiyat belirlenmesinin ilk etmeni olurken umre fiyatları dolar kuru üzerinden hesaplanıyor. Dolar kurunun yükselmesi sebebiyle eskiye oranla biraz daha pahalı olmaya başlayan umre, aslında bir yurt dışı seyahatine göre çok ama çok daha uygun fiyatlı şekilde ulaşılabiliyor. Ayrıca bu tur şirketleri kişinin tüm pasaport ve vize işlemlerinde aynı zamanda uçuşlarında ve otele yerleşmelerinde çok yardımcı olduğu göz önünde bulundurulursa bu fiyatların aslında çok da fazla olmadığı ortaya çıkıyor.

       

BENZER HABERLER